Ohio High School Athletic Association
Central District
Wrestling Tournament Information

2016-17
CDAB.org Home Coaches Login
Photos courtesy of
Impact Action Sports Photography

Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes

Tournament Coordinator:  Cal Adams, 943 Van Kirk Drive, Marysville 43040.  P: 937-644-0167; Email: CAdams812@yahoo.com.  Conducts all drawings, supervises all tournaments, and assigns all officials.
CDAB Board Member Sport Liaison: Mark Shively, Classified Personnel and Business Manager, Newark City Schools. P: 740-670-7046; Email: mshively@laca.org.

School Pass List

REVISED
12/20/2016 - added Canal Winchester

Division I Sectional Tournaments:  February 25, 2017. 

Marysville High School, 800 Amrine Mill Road, Marysville 43040.   Morgan Cotter, Manager.  B: 937-209-9916; E-mail:  cottermorgan@yahoo.com
Click to view sectional results - Marysville
Schools: Canal Winchester, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Scioto, Grove City, Hilliard Davidson, Marion Harding, Marysville, St. Charles, Thomas Worthington, Westerville South. (11)

Watkins Memorial High School, 8868 Watkins Road SW, Pataskala 43062.  Lisa Morelli, Manager.  B: 740-927-3417; E-mail:  lmorelli@laca.org.
Click to view sectional results - Watkins Memorial
School: Gahanna Lincoln, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Lancaster, Logan, New Albany, Olentangy, Pickerington North, Tri-Valley, Walnut Ridge, Watkins Memorial. (11)

Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Upper Arlington 43221.  Matt Fransen, Co-Manager, B: 614-906-1484, Email: mdfransen@aep.com.
Click to view sectional results - Upper Arlington

Schools: Central Crossing, Dublin Jerome, Licking Heights, Mifflin, Northland, Olentangy Orange, Reynoldsburg, Teays Valley, Upper Arlington, Westland, Whetstone. (11)

Newark High School, 314 Granville Street, Newark 43055-4483.  Dave Bristle, Manager, P: 614-226-9434, Email: dave_bristle@plsd.us.
Click to view sectional results - Newark

Schools: Big Walnut, Franklin Heights, Groveport-Madison, Mount Vernon, Newark, Olentangy Liberty, Pickerington Central, West, Westerville Central, Westerville North, Worthington Kilbourne, Zanesville. (12)

Seeding: All seed voting will take place prior to the coaches draw meeting and will be conducted on-line using the Central District Athletic Board web site, www.cdab.org.  Each head coach will receive complete instructions in their tournament packet.

Draw Meeting: A meeting to seed teams and to assign teams to a sectional site for the individual tournament will be held at Gahanna Lincoln High School, 140 South Hamilton Road, Gahanna on Sunday, January 29, 2017 starting at 2:00 p.m.  A copy of the Alpha weigh-in sheet and OHSAA eligibility certificate are due at this time.

District Qualifiers:  Four individuals in each weight class from each Sectional Tournament advance to the District Tournament at Hilliard Darby High School.

Division I District Tournament:  March 3 and 4, 2017
Hilliard Darby High School, 4200 Leppert Road, Hilliard 43026. Chris Ludban, Manager.  B: 614-921-7347; E-mail: chris_ludban@hboe.org 

Four individuals in each weight class from each of the four Central District sectional sites will combine for district competition. 

Click to view district results - Hilliard Darby

State Qualifiers: The top four individuals in each class to the State Tournament at The Ohio State University.


REVISED
1/3/2017 - added Marion-Franklin
1/4/2017 - added Beechcroft
1/5/2017 - removed Eastmoor Academy

Division II Sectional Tournament:  February 25, 2017

School Pass List

Whitehall Yearling High School, 675 S. Yearling Rd., Whitehall 43213-3054.  Bill Hughett, Manager, P: 614-417-5131, Email: hughettb@wcsrams.org. 
Click to view sectional results - Whitehall-Yearling
Schools: Bexley, Bishop Hartley, Bloom-Carroll, Carrollton, East, Granville, Hamilton Township, Independence (Columbus), Lakewood (Hebron), Linden McKinley, St. Francis DeSales (Columbus), West Holmes, Whitehall-Yearling. (13)

Licking Valley High School, 100 Hainsview Drive NE, Newark, 43055. Mark McCullough, Manager. B: 740-763-3186. Email: mcmulloughm@lickingvalley.k12.oh.us.
Click to view sectional results - Licking Valley
School: Beechcroft, Buckeye Valley, Centennial, Highland (Marengo), Johnstown-Monroe, Jonathan Alder, Licking Valley, London, Marion-Franklin, Morgan, River Valley (Caledonia), South (Columbus), Steubenville. (13)

Schools: Beechcroft, Bexley, Bishop Hartley, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Centennial, East (Columbus), Granville, Hamilton Township, Highland (Marengo), Independence (Columbus), Johnstown-Monroe, Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Licking Valley, Linden McKinley, London, Marion-Franklin, River Valley (Caledonia), South (Columbus), St. Francis DeSales (Columbus), Whitehall-Yearling. (22)

Seeding: All seed voting will take place prior to the coaches draw meeting and will be conducted on-line using the Central District Athletic Board web site, www.cdab.org.  Each head coach will receive complete instructions in their tournament packet.

Draw Meeting: A meeting to seed teams and to assign teams to a sectional site for the individual tournament will be held at Gahanna Lincoln High School, 140 South Hamilton Road, Gahanna on Sunday, January 29, 2017 starting at 2:00 p.m.  A copy of the Alpha weigh-in sheet and OHSAA eligibility certificate are due at this time.

District Qualifiers:  Four individuals in each weight class from each the two Central District sectional sites, four individuals in each weight class from the East District sectional and four individuals in each weight class from the Southeast District sectional sites will qualify to the District Tournament at Heath High School.

Division II District Tournament:  March 3 and 4, 2017 
Heath High School, 300 Licking View Drive, Heath 43056. Ellis Booth, Manager. B: 740-788-3300, Email: ebooth@heath.k12.oh.us.
Click to view District results - Heath

State Qualifiers: The top four individuals in each class to the State Tournament at The Ohio State University.


REVISED
12/13/2016 - added Columbus Academy

Division III Sectional Tournament:  February 25, 2017. 

School Pass List

Cardington-Lincoln High School, 349 Chesterville Avenue, Cardington 43315-9301.  Larry Smith, Manager.  B: 419-688-0268; E-mail: larry.a.smith@columbus.rr.com
Click to view sectional results - Cardington-Lincoln
Schools: Amanda-Clearcreek, Cardington-Lincoln, Danville, East Knox, Fredericktown, Liberty Union, Newark Catholic, Northmor, Northridge, Pleasant, Utica, West Jefferson. (12)

Madison Plains High School, 800 Linson Road SW, London 43140. Matt Mason, Manager. B: 740-490-0669, Email: mmason@mplsd.org
Click to view sectional results - Madison Plains

Schools: Africentric Early College, Bishop Ready, Centerburg, Columbus Academy, Elgin, Fairbanks, Grandview Heights, Heath, Madison Plains, Mount Gilead, North Union, Ridgedale. (12)

Schools: Africentric Early College, Amanda-Clearcreek, Bishop Ready, Cardington-Lincoln, Centerburg, Columbus Academy, Danville, East Knox, Elgin, Fairbanks, Fredericktown, Grandview Heights, Heath, Liberty Union, Madison Plains, Mount Gilead, Newark Catholic, Northmor, Northridge (Johnstown), North Union, Pleasant, Ridgedale, Utica, West Jefferson. (24)

Seeding: All seed voting will take place prior to the coaches draw meeting and will be conducted on-line using the Central District Athletic Board web site, www.cdab.org.  Each head coach will receive complete instructions in their tournament packet.

Draw Meeting: A meeting to seed teams and to assign teams to a sectional site for the individual tournament will be held at Gahanna Lincoln High School, 140 South Hamilton Road, Gahanna on Sunday, January 29, 2017 starting at 2:00 p.m.  A copy of the Alpha weigh-in sheet and OHSAA eligibility certificate are due at this time.

District Qualifiers Four individuals in each weight class from the Cardington-Lincoln sectional tournament, four individuals in each weight class from the Southeast District sectional and four individuals in each weight class from the two East District sectional sites will qualify to the District Tournament at Coshocton High School hosted by the East District.  See the East District for details.

Click to view district results - Coshocton

Four individuals in each weight class from the
Madison Plains sectional tournament to the District Tournament at Troy hosted by the Southwest District.  See the Southwest District for details.

Click to view district results - Troy

State Qualifiers: The top four individuals in each class from each District Tournament to the State Tournament at The Ohio State University.


[ Home | About CDAB | Member Schools | Sports | Contact Us ]
Questions, Comments, Suggestions?   Contact: Webmaster