cdabsm.jpg (9311 bytes)


Central District
Girls Golf

2009

. To Girls Golf

Member School Login

Tournament Coordinator: Jim Hayes, Teays Valley High School, 3887 St. Rt. 752, Ashville 43103. B: 740-983-5020; H: 740-474-8336; Email: jhayes@tvsd.us.  Supervises all tournaments, determines tournament sites, conducts the tournament drawing meeting, and assigns site managers for each tournament.

Division I Sectional Tournaments: October 6, 2009.
Mill Creek Golf Course, 7259 Penn Road, Ostrander 43061, P: 740-666-7711. Jay Truitt, Manager, 301 Retreat Lane, Marysville 43040. P: 937-644-3816.
Tee Times: Team player positions will tee off in 1-2-3-4-5 order.

1 Dublin Jerome       352   6 Watkins Memorial       412
Jooon-Hee Shim 10 42 39 81     Emily Dixon* 10 40 40 80
Michelle Herbert 11 41 47 88     Liz Harck 9 49 50 99
Catarina Seo 11 44 44 88     Gina Pananlli 10 51 50 101
Amanda Koren 12 48 48 96     Andrea Martin  9 63 62 125
Michelle Koren 12 31 44 75     Meagan Berneaud 11 78 72 150
                       
2 Marysville       355   7 Westerville South       431
Tess Fraser 10 37 40 77     Emily Dennis 11 45 44 89
Miraka Bernacchi 11 43 45 88     Marissa Byrne 12 47 53 100
Chelsey Wyman 12 49 46 95     Cailey Gallelea 10 61 54 115
Skye Howard 12 49 52 101     Erika Berno 11 70 57 127
Cassie Vandall 12 49 46 95     Mariah Cooper 9 97 84 181
                       
3 Lancaster       369   8 Thomas Worthington     461
Samantha Swinehart** 12 36 35 71     Brooke Maurey 11 53 54 107
Crystal Corley 10 44 51 95     Carly Arcos 11 62 67 129
Valarie McCandlish 11 52 57 109     Mary Antry 11 59 65 124
Erin Parrott 11 49 47 96     Erin Tope 11 60 53 113
Logan Burkhart 12 56 51 107     Maria Garcia 12 61 56 117
                       
4 New Albany       370   9 Hillsboro       461
Madeline Adams* 12 41 44 85     Brooklin Johnston 12 55 62 117
Molly Kusma* 11 46 42 88     Carey Jillerat 10 53 60 113
Alexandra Young 11 51 50 101     Abby Cornella 11 54 53 107
Abigail Widman 10 48 48 96     Arden Knauff 9 61 63 124
Elizabeth Reichart 9 55 47 102     Ali Stivers 12 70 62 132
                       
5 Hilliard Darby       398              
Becca Jones 12 48 42 90     INDIVIDUALS        
Katie Davis 12 46 58 104     Hilliard Davidson        
Taylor McClaskie 12 49 51 100     Kelsey Sicker 11 46 45 91
Renata Sucha 9 55 50 105              
Taylor Ziph 11 49 55 104     Hilliard Davidson        
              Grace Moeller 9 67 67 134
                       
              Whetstone        
              Haley Buskirk 11 48 47 95
                       
Overall Medalist: Samantha Swinehart, Lancaster (71)
District Qualifying Teams: Dublin Jerome (352), Marysville (355), Lancaster (369)
District Qualifying Individuals: Emily Dixon, Watkins Memorial (80); Madeline Adams, New Albany (85); Molly Kusma, NewAlbany (88)

Mental Memorial Golf Course, 6005 Alkire Road, Galloway 43119, P: 614-645-3050. Lew Hilgenberg, Manager, Teays Valley West Middle School, H: 614-499-9214; Email: lhilgenberg@tvsd.us.
Tee Times: Team player positions will tee off in 1-2-3-4-5 order.

1 Bishop Watterson    320   6 Olentangy Orange   397
  Lauren Grogan 11 38 39 77       Kristen Helmsdoerfer* 12 40 37 77
  Alexandra Meyers 11 39 36 75       Avery Clement 10 50 47 97
  Camille Veri 12 44 42 86       Taylor Shifflet 11 57 53 110
  Chloe Campisi 12 42 40 82       Darcy Cunningham 11 54 59 113
  Natalie Meyers 9 48 44 92       Nicole Hoyer 11 63 60 123
                           
2 Upper Arlington 320   7 Dublin Scioto  405
  Allison Harper** 12 36 38 74       Jill Tucker 12 44 49 93
  Alex Brown** 12 38 36 74       Amy Zaborsky 10 50 50 100
  Jackie Hobson 10 41 37 78       Susan Henderson 11 52 52 104
  Corinne Cullinan 12 50 44 94       Bavani Rajah 10 54 54 108
  Carley Starkey 9 54 48 102                
                           
3 Dublin Coffman  342   8 Pickerington Central  425      
  Allyson Chee 12 42 38 80       Lindsay Mull 10 51 45 96
  Lauren Stephens 11 43 42 85       Alli Foit 9 57 50 107
  Sarah McQuade 11 43 38 81       Marin Riggs 12 56 58 114
  Sabre` Adkins 10 50 46 96       Lauren Barber 10 61 58 119
  Britney Hashemi 11 49 48 97       Ashley Blanton 10 53 55 108
                           
4 Worthington Kilbourne  367   9 Hilliard Bradley 427        
  Shelby Wolff 12 43 53 96       Rachel Miller 10 54 57 111
  Julie Ecker 12 45 46 91       Alexandria Storch 10 54 47 101
  Natalie Irwin 10 46 41 87       Jillian Bell 9 53 49 102
  Julie Young 12 51 42 93       Olivia Headlee 9 58 55 113
  Elle Ruhl 11 54 52 106       Kailey Headley 10 75 74 149
                           
5 Westerville Central  375     Individuals        
  Sana Khan* 11 43 38 81       Tri-Valley        
  Gina Son* 11 42 39 81       Marie McGinnis 12 48 37 85
  Micah Chiero 12 60 51 111       Rebecca McGinnis 10 42 42 84
  Rabia Khan 9 52 50 102                
  Jasmine Brooks 11 66 60 126                
                           
Overall Medalist: Allison Harper and Alex Brown, Upper Arlington (74)
District Qualifying Teams: Bishop Watterson (320), Upper Arlington (320), Dublin Coffman (342)
District Qualifying Individuals: Kristen Helmsdoerfer, Olentangy Orange (77); Sana Khan, Westerville Central (81); Gina Son, Westerville Central (81)

The Links at Groveport, 1005 Richardson Rd., Groveport 43215. P: 614-836-5874. Mike Ferguson, Manager, Whitehall-Yearling High School, 675 S. Yearling Road, Whitehall 43213. B: 614-417-5118; C: 614-419-1949.
Tee Times: Team player positions will tee off in 1-2-3-4-5 order.

1 Gahanna Lincoln 357   6 Teays Valley 447
Sierra Everson So 41 39 80     Keelia Nester Jr 53 52 105
Melinda Hunkler Sr 43 40 83     Makala Pollock Jr 59 60 119
Jade Overstreet Sr 59 47 106     Taylor Luft So 49 62 111
Shannon Schobelock Sr 44 55 99     Abby Roese Sr 59 58 117
Jennifer Nelson Sr 50 45 95     Kayla Fowler So 59 55 114
                       
2 Pickerington North 358   7 Westerville North 453
Andrea Stevenson Jr 46 45 91     Jessie Bahan Jr 54 54 108
Gabby Milam Fr 43 45 88     Logan Newman So 53 62 115
Lauren Kyre Jr 45 45 90     Alex Brooker So 56 54 110
Megan Conley Jr 43 46 89     Allison Slenker So 63 62 125
Jenna Andreas Jr 58 58 116     Samantha Lowder So 67 53 120
                       
3 Olentangy Liberty 359   8 Logan 455        
Julie Lechner** Jr 36 39 75     Amanda Wine Sr 55 63 118
Laura Kucan So 42 42 84     Jennifer Tschudy Sr 56 53 109
Mary DeRoy Sr 48 48 96     Jill Wagoner Jr 54 50 104
Courtney Wilke Sr 51 53 104     Michelle Barrell Fr 64 73 137
Hannah Nugent Sr 60 50 110     Emily Warthman Fr 61 63 124
                       
4 St. Francis DeSales 368   Individuals        
Sarah Chapman* Jr 39 42 81     Olentangy        
Taryn Tyler* Sr 43 45 88     Jamie Richardson* Jr. 46 42 88
Aly McGinnis Jr 48 52 100              
Tia Tyler So 55 50 105     Groveport        
Samantha Chapman So 49 50 99     Kasey Petty So 45 46 91
                       
5 Canal Winchester 445     Athens        
Megan Cole Sr 58 59 117     Anya Duvivier Sr 63 55 118
Lauren Arndt So 66 53 119              
Marci Browning Fr 49 44 93     Mt. Vernon        
Sam Knode So 63 66 129     Kathryn Priest Sr 53 57 110
Elizabeth Kifer Fr 55 61 116              
                       
Overall Medalist: Julie Lechner, Olentangy Liberty (75)
District Qualifying Teams: Gahanna Lincoln (357), Pickerington North (358), Olentangy Liberty (359)
District Qualifying Individuals: Sarah Chapman, St. Francis DeSales (81); Taryn Tyler, St. Franics DeSales (88); Jamie Richardson, Olentangy (88)

District Qualifiers:  Three teams and three individuals not on a qualifying team from each sectional tournament to the District Tournament at Bent Tree Golf Club.

Division I District Tournament: October 13, 2009.
Bent Tree Golf Club, 350 Bent Tree Road, Sunbury 43074, P: 740-965-5140. Gary Price, Manager, 740 Hawks Crest Lane, Blacklick 43004. H: 614-322-1317; C: 614-537-0501.    
Nine
qualifying teams and individuals from the combined Central/East/Southeast Districts.

1 Bishop Watterson   340   8 Pickerington North   377        
  Lauren Grogan 11 39 40 79       Andrea Stevenson 11 44 48 92
  Alexandra Meyers 11 39 46 85       Gabby Milam 9 47 49 96
  Camille Veri 12 44 43 87       Lauren Kyre 11 46 49 95
  Chloe Campisi 12 45 48 93       Megan Conley 11 43 51 94
  Natalie Meyers 9 47 42 89       Jenna Andreas 11 56 56 112
                           
2 Upper Arlington   346           9 Lancaster   380        
  Allison Harper 12 41 35 76       Samantha Swinehart ** (*) 12 36 38 74
  Alex Brown 12 43 38 81       Crystal Corley 10 44 46 90
  Jackie Hobson 10 46 40 86       Valerie McClandish 11 60 50 110
  Corinne Cullinan 12 50 53 103       Erin Parrott 11 56 50 106
  Carley Starkey 9 56 51 107       Logan Burkhart 12 55 59 114
                           
3 Dublin Coffman   349                        
  Allyson Chee 12 42 41 83       Individuals        
  Lauren Stephens 11 43 45 88       Westerville Central        
  Sarah McQuade 11 40 42 82       Gina Son 11 45 44 89
  Sabre Adkins 10 47 49 96       Sana Kahn 11 36 45 81
  Britney Hashemi 11 59 56 115                
                  New Albany        
4 Gahanna Lincoln   351               Molly Kusma 11 46 44 90
  Sierra Everson 10 42 39 81       Madaline Adams 12 45 48 93
  Melinda Hunkler 12 45 44 89                
  Jade Overstreet 12 43 43 86       Olentangy        
  Jennifer Nelson 12 47 48 95       Jamie Richardson 11 49 41 90
  Shannon Schobelock 12 49 46 95                
                  St. Francis DeSales        
5 Marysville   351               Taryn Tyler 12 45 45 90
  Tese Frazer 10 43 37 80       Sarah Chapman 11 43 45 88
  Airaka Bernacchi 11 41 44 85                
  Chelsey Wyman 12 48 50 98       Olentangy Orange        
  Skye Howard 12 44 44 88       Kristen Helmsdoerfer* 12 38 36 74
  Cassie Vandall 12 63 45 108                
                  Watkins Memorial        
6 Olentangy Liberty   365               Emily Dixon 10 46 43 89
  Julie Lechner 11 40 43 83                
  Laura Kucan 10 44 46 90                
  Mary DeRoy 12 45 41 86                
  Courtney Wilke 12 65 60 125                
  Hannah Nugent 12 56 50 106                
                           
7 Dublin Jerome   376                        
  Joon Hee Shim 10 40 40 80                
  Michele Herbert 11 47 43 90                
  Catarina Seo 11 51 55 106                
  Amanda Koren 12 52 58 110                
  Michelle Koren 12 54 46 100                
                           
Overall Medalists - Samantha Swinehart, Lancaster (74); Kristen Helmsdoefer, Olentangy Orange (74)
State Qualifying Teams: Bishop Watterson (340); Upper Arlington (346)
State Qualifying Individuals: Samantha Swinehart, Lancaster (74); Kristen Helmsdoefer, Olentangy Orange (74)

 

State Qualifiers: Two teams and two low-scoring individuals not on a qualifying team  to the State Tournament at The Ohio State University Gray Golf Course. 


Division II Sectional Tournaments: September 29 and 30, 2009.
September 29 - Fox Fire Golf Club, 10799 St. Rt. 104, Lockbourne  43137.  Tom Hamman, Manager, 1136 Cambridge Place, Circleville 43113. H: 740-477-2253.
Tee Times: Team player positions will tee off in 1-2-3-4-5 order.

1 Bexley    409           6 Newark Catholic  501        
  Kathryn Rogers  ** 11 46 44 90       Katie Allen 12 57 55 112
  Rachael Jackson 9 53 63 116       Morgan Stacey 12 48 53 101
  Amy Greenblott 10 54 52 106       Paige Rhodes 12 71 65 136
  Ruby Bemis 11 50 52 102       Jessica Tomlinson 10 77 75 152
  Emily Ruff 10 57 54 111       Maddi Marmie 10 75 84 159
                           
2 Jonathan Alder  417           7 Heath    532        
  Maria Palmer 12 44 52 96       Jessica Lobdell 10 56 54 110
  Marian Hobson 11 52 50 102       Audrey Ashbrook 12 64 66 130
  Morgan Wright 9 50 60 110       Madison Booth 9 69 71 140
  Chloe Lash 11 59 50 109       Sarah Predmore 10 68 84 152
  Emma Lash 9 59 56 115                
              8 Liberty Union   542        
3 Centerburg  439               Becca Thompson 12 55 57 112
  Kara Miller * 12 50 48 98       Claira Bittner 10 48 54 102
  Samantha Skeen 12 55 53 108       Marissa Gaskill 10 90 83 173
  Kayla Melvin 10 63 59 122       Kenzie Schlaegel 9 91 96 187
  Danni LeChard 9 57 54 111       Sam Marcum 9 77 78 155
  Caitlyn Dean 10 58 76 134                
                Individuals        
4 Elgin  471               Amanda-Clearcreek        
  Caitlin Haycook  * 12 47 51 98       Nikki Turner 11 51 59 110
  Samantha Friend 12 55 56 111       Jenn Starcher 11 54 55 109
  Brittani Friend 12 53 61 114                
  Ariel Ralph 12 67 81 148       Berne Union        
                  Allie Wright 11 48 53 101
                           
5 Lakewood  500               Bishop Ready        
  Chelsea Bargo 11 53 57 110       Allison Lichwa 11 52 56 108
  Brayan Gault 11 60 72 132                
  Rachel Coffman 11 63 66 129       London        
  Machenzie Heck 10 66 76 142       Kristin Roberts 12 50 55 105
  Kahley Thompson 11 59 70 129                
                           
Overall Medalist: Kathryn Rogers, Bexley (90)
District Qualifying Teams: Bexley (409), Jonathan Alder (417)
District Qualifying Individuals: Kara Miller, Centerburg (98); Caitlyn Haycock, Elgin (98)

September 30 - Mill Creek Golf Course, 7259 Penn Road, Ostrander 43061. P: 740-666-7711. Jay Truitt, Manager, 301 Retreat Lane, Marysville 43040. H: 937-644-3816.
Tee Times: Team player positions will tee off in 1-2-3-4-5 order.

1 Columbus School for Girls  398   6 Tree of Life   565
  Angela Mentel 10 44 46 90       Lindsay Augustyniak 9 54 55 109
  Jaqueline Carroll 10 41 46 87       Danielle Kelly 10 70 74 144
  Sally Hauser 12 48 58 106       Emily Gray 10 76 75 151
  Alexandria Seybold 12 63 57 120       Natalie Kells 10 72 89 161
  Fallon Ruff 12 56 59 115                
                           
2 Granville 451   7 Madison Plains   DNF
  Amy Greenwood 10 51 46 97       Taylor Evans 11 67 68 135
  Megan Howe 10 53 53 106       Samantha Lemieux 12 XX XX

DNF

  Alaina McPherson 10 63 68 131       Jennifer Frecking 11 72 90 162
  Mallory Herb 12 62 60 122       Laura Wilson 11 71 76 147
  Rachel Gaber 11 63 63 126                
                           
3 Wellington School   459     Individuals
  Annie Miller  * 9 45 43 88       Columbus Academy        
  Alexis Mallett 10 52 52 104       Morgan Ransom * ** 10 41 38 79
  Morgan Peterson 10 71 61 132                
  Eeshee Shah 10 73 71 144       Buckeye Valley        
  Courtney Wayman 10 69 66 135       Jennica O Reilly 11 51 46 97
                           
4 North Union   510       Danville        
  Macie Price 10 49 51 100       Molly Mickley 10 55 50 105
  Autumn Bumgarner 12 63 68 131