cdabsm.jpg (9311 bytes)


Central District
Girls Golf

2008

. To Girls Golf
 

Tournament Coordinator: Jim Hayes, Teays Valley High School, 3887 St. Rt. 752, Ashville 43103. B: 740-983-5020; H: 740-474-8336; Email: jhayes@tvsd.us.  Supervises all tournaments, determines tournament sites, conducts the tournament drawing meeting, and assigns site managers for each tournament.

 

Division I Sectional Tournaments September 29 and October 1, 2008.  
September 29 - Mill Creek Golf Course, 7259 Penn Road, Ostrander 43061, P: 740-666-7711. Jay Truitt, Manager, 301 Retreat Lane, Marysville 43040. P: 937-644-3816.

1 Upper Arlington 334 8 Hillsboro 508
Allison Harper 11 40 42 82 Brooklin Johnston 11 52 57 109
Alexandra Brown 11 37 41 78 Abby Cornele 10 59 70 129
Megan Kelly 12 48 43 91 Ali Stivers 11 62 77 139
Kayla Stock 10 44 39 83 Kelsey Sheeley 10 73 76 149
Jackie Hobson 9 49 50 99 Carey Juilerat 9 62 62 124
2 Dublin Jerome 343
INDIVIDUALS
1 Watkins Memorial
Emily Dixon* 9 43 40 83
2 Whetstone
Hailey Buskirk 10 58 53 111
3 Independence
Brittany Morgan 12 65 69 134
Jooh- Hee Shim** 9 41 35 76
Michelle Herbert 10 45 48 93
Lindsey Adams 12 39 46 85
Catarina Seo 10 43 50 93
Becca Lane 12 46 43 89
3 Marysville 369
Tess Fraser 9 50 45 95
Airaka Bernacchi 10 45 46 91
Marrissa Milholland 10 57 48 105 *Indicates District Tournament Qualifier
Skye Howard 11 47 41 88 **Indicates Tournament Medalist
Chelsey Wyman 11 46 49 95
4 Olentangy Liberty 387
Linden Bumpass* 12 45 45 90
Laura Kucan 9 42 51 93
Mary Deroy 11 52 48 100
Courtney Wilke 11 47 57 104
Hannah Nugent 11 56 52 108
5 Hilliard Darby 402
Becca Jones 11 51 49 100
Katie Davis* 11 47 44 91
Taylor McClaskie 11 47 55 102
Merceda Young 12 55 54 109
Allison Carr 10 54 59 113
6 Westerville South 434
Emily Dennis 10 46 46 92
Mary Renusch 12 55 57 112
Marissa Byrne 11 57 57 114
Jacqueline Teress 11 65 69 134
Cailey Galilei 9 60 56 116
7 Thomas Worthington 492
Carly Arcus 10 63 62 125
Brook Maurey 9 56 60 116
Erin Tape 9 62 66 128
Claudia Doyle 10 64 59 123
Player 5 GR XX XX ###

September, 29 - Mental Memorial Golf Course, 6005 Alkire Road, Galloway 43119, P: 614-645-3050. Mike Wayt, Manager, 3887 SR 752, Ashville 43103. H: 614-832-6486; B: 740-983-5053; Email: mwayt@tvsd.us.

1 Bishop Watterson  309 8 Pickerington Central 409
Emily Ransone** 12 38 34 72 Ashley Barber 12 50 48 98
Ali Chaney 12 40 36 76 Jenny Holroyd 12 53 50 103
Alexandra Meyers  10 43 42 85 Tess Robson 10 53 52 105
Lauren Grogan 10 40 38 78 Kirsten Shaver 11 57 46 103
Elizabeth Hrach 12 41 42 83 Marin Riggs GR 56 57 113
2 Dublin Coffman  319 INDIVIDUALS
Allyson Chee 11 38 36 74 1 Central Crossing
Lauren Stephens 12 41 37 78 Melissa Hutt 11 61 68 129
 Bori Byun 10 44 39 83
Sarah Mc Quade 10 40 45 85 2 Central Crossing
Sabre' Adkins 9 42 42 84 Jourdan Hager  9 57 48 105
3 Worthington Kilbourne  367 3 Hilliard Davidson
Julie Ecker 11 47 49 96 Jeme' Booker 12 47 44 91
Shelby Wolff 11 45 46 91
Elisabeth Brennan 12 44 46 90 4 Hilliard Davidson
Michele Konigsbacher 12 48 45 93 Kelsey Sicker 10 44 43 87
Natalie Irwin 9 47 46 93
5 Westland
4 St. Francis De Sales  368 Rachel Anderson 9 57 50 107
Taryn Tyler 11 40 44 84
Sarah Chapman 10 47 40 87 * Indicates District Tournament Qualifier
Aly McGinnis 10 48 49 97 ** Indicates Tournament Medalist
Tia Tyler 9 53 47 100
Samantha Chapman 9 52 53 105
5 Olentangy  378
Jamie Richardson* 10 42 38 80
Audery Nelson 12 42 44 86
Katlyn Warner 12 46 44 90
Megan Cunningham 12 67 55 122
6 Lancaster  379
Samantha Swinehart* 11 39 38 77
Valerie McCandlish 10 50 55 105
Logan Burkhart 11 50 49 99
Crystal Corley 9 50 48 98
7 Westerville Central  388
Sana Khan* 10 36 41 77
Gina Son 10 42 40 82
Caroline Cicerchi 10 56 55 111
Molly Bohrer 10 64 54 118

October 1 - The Links at Groveport, 1005 Richardson Rd., Groveport 43215. P: 614-836-5874. Mike Ferguson, Manager, Whitehall-Yearling High School, 675 S. Yearling Road, Whitehall 43213. B: 614-417-5118; C: 614-419-1949.

1 Pickerington North  332 8 Teays Valley 485
Lauren Ferguson Jr 39 43 82 Keelia Nester So 52 56 108
# Brittany Gamby Sr 38 37 75 Kayla Fowler Fr 60 61 121
Courtney Yamamoto Sr 41 37 78 Taylor Luft Fr 68 69 137
Alexa Lewis Sr 52 51 103 Jessica James Fr 62 57 119
Andrea Stevenson So 49 48 97 Makala Pollock So 66 71 137
2 New Albany  368 Individuals
Jacqueline Leuby Sr 40 42 82 Abigail Amrine Jr. 59 66 125 Marietta
Sara Nusbaum Sr 50 51 101 Cassie Compton So 66 65 131 Groveport
Katherine O'Neill Sr 48 46 94 * Marie McGinnis Jr. 44 48 92 Tri-Valley
Molly Kusma So 51 48 99 * Kasey Petty Fr 48 50 98 Groveport
Maddie Adams Jr 44 49 93 Cari Koelsch Jr. 56 55 111 Marietta
* Rebecca McGinnis Fr 46 47 93 Tri-Valley
3 Gahanna Lincoln 371
Sierra Everson Fr 45 44 89
Melinda Hunkler Jr 43 42 85
Jade Overstreet Jr 53 52 105
Jennifer Nelson Jr 45 53 98 * Individual Qualifiers
Shannon Schobelock Jr 49 50 99 Marie McGinnis Jr. 92 Tri-Valley
Rebecca McGinnis Fr 93 Tri-Valley
4 Logan 430 Kasey Petty Fr 98 Groveport
Amanda Wine Jr 53 56 109
Mallory Myers Sr 54 47 101 # Overall Medalist: 
Amber Jenkins Sr 63 59 122 Brittany Gamby Sr 75 Pickerington North
Jill Wagoner So 50 54 104
Jennifer Tschudy Jr 54 62 116
5 Dublin Scioto 442
Kelly Dunham Sr 55 60 115
Jill Tucker Jr 55 60 115
Leslie Stoshak Sr 55 51 106
Olivia Giacobbe Fr 51 55 106
Amy Zaborsky Fr 61 62 123
6 Canal Winchester 483
Megan Cole Jr 54 67 121
Alyssa Boehmer So 58 75 133
Sam Knode Fr 62 62 124
Lauren Arndt Fr 53 52 105
7 Westerville North 484
Amanda Lowder Fr 62 60 122
Jessie Bahan So 51 55 106
Caitlin Fry Sr 69 72 141
Alyssa Weeks Sr 60 55 115

District Qualifiers:  Three teams and three individuals not on a qualifying team from each sectional tournament to the District Tournament at Bent Tree Golf Club.

Division I District Tournament: October 7, 2008.
Bent Tree Golf Club, 350 Bent Tree Road, Sunbury 43074, P: 740-965-5140. Gary Price, Manager, 740 Hawks Crest Lane, Blacklick 43004. H: 614-322-1217; C: 614-537-0501.      

1 Upper Arlington 330 * 6 Dublin Coffman 352
Brown** 11 37 37 74 Chee 11 42 39 81
Harper 11 39 38 77 Stephens 10 46 49 95
Kelley 12 45 51 96 Byun 12 45 42 87
Stock 10 44 40 84 McQuade 10 46 43 89
Hobson 9 46 49 95 Adkins 9 46 55 101
2 Bishop Watterson 331* 7 Gahanna 357
Ransone 12 37 42 79 Everson 9 44 38 82
Grogan 10 43 40 83 Hunkler 11 43 42 85
Meyers 10 48 39 87 Overstreet 11 49 51 100
Chaney 12 43 39 82 Nelson 11 51 50 101
Hrach 12 45 42 87 Schobelock 11 42 48 90
3 Dublin Jerome 340 8 New Albany 363
Shim 9 40 39 79 Leuby 12 46 38 84
Adams 12 42 52 94 Nusbaum 12 48 46 94
Lane 12 47 40 87 O'Neill 12 49 48 97
Sco 10 48 42 90 Adams 11 46 46 92
Herbert 10 44 40 84 Kusma 10 48 45 93
4 Pickerington North 344 9 Worthington Kilbourne 414
Yamamoto* 12 39 39 78 Wolff 11 53 47 100
Gamby 12 42 42 84 Ecker 11 49 55 104
Ferguson 11 40 41 81 Irwin 9 50 55 105
Kyre 10 50 51 101 Konigsbacher 12 55 50 105
Stevenson 10 50 53 103 Young 11 52 57 109
5 Marysville 351
Fraser 9 40 41 81
Bernacchi 10 47 40 87
Milholland 10 46 45 91
Howard 11 51 62 113
Wyman 11 50 42 92
INDIVIDUALS
1 Lancaster 6 Hilliard Darby
Swinehart* 11 39 35 74 ** Davis 11 53 43 96
2 Tri-Valley 7 Tri Valley
M. McGinnis 11 42 40 82 R. McGinnis 9 50 48 98
3 Westerville Central 8 Olentagy Liberty
Kahn 10 42 42 84 Bumpass 11 53 47 100
4 Olentangy 9 Groveport
Richardson 10 43 44 87 Petty 9 57 53 110
5 Watkins Memorial
Dixon 9 44 46 90
*indicates State Tournament Qualifer
** Indicates Tournament Medalist

State Qualifiers: Two teams and two individuals not on a qualifying team  to the State Tournament at The Ohio State University Gray Golf Course. 

Division II Sectional Tournaments: September 23, 2008.
Fox Fire Golf Club, 10799 St. Rt. 104, Lockbourne  43137.  Jay Truitt, Manager, 301 Retreat Lane, Marysville 43040. P: 937-644-3816.
Schools: Amanda-Clearcreek, Berne Union, Bexley, Buckeye Valley, Centerburg, Columbus Academy, Columbus School for Girls, Danville, Eastmoor Academy, Elgin, Fairbanks, Fairfield Christian Academy, Granville, Heath, Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Liberty Union, Licking Valley, London, Newark Catholic, North Unon, Pleasant, River Valley (Caledonia), Tree of Life Christian, Wellington School. (25)

1 Columbus School for Girls * 8 Lakewood
Lauren Raines 12 46 41 87 Carli Crawford 12 48 51 99
Angela Mental 9 48 40 88 Katie Warthen 12 53 54 107
Jacqueline Carroll 9 42 45 87 Megan Swiantek 12 53 54 107
Sally Hauser 11 51 50 101 Kara Glaser 12 60 58 118
Ali Seybold 11 57 54 111 Chelsea Bargo 10 66 63 129
363 441
2 Olentangy Orange * 9 Granville
Kristen Helmsdoerfer 11 38 37 75 Amy Greenwood 9 51 49 100
Lauren Madden 11 54 59 113 Megan Howe 9 43 57 100
Darcy Cunningham 10 53 51 104 Alaina McPherson 9 57 66 123
Taylor Shifflet 10 64 62 126 Rachel Gaber 10 60 64 124
Avery Clement 9 61 72 133 Mallory Herb 11 58 63 121
418 444
3 Wellington * 10 Heath
Brooke O'Brien 12 41 43 84 Paige Kelley 12 48 51 99
Alex Mallett 9 58 57 115  Jessica Lobdell 9 54 54 108
Eeshee Shah 9 55 59 114 Leah Carlson 12 54 70 124
Morgan Peterson 9 54 59 113 Courtney Fancher 12 59 76 135
Courtney Wayman 9 73 72 145 Audrey Ashbrook 11 63 62 125
426 456
4 Jonathan Alder * 11 Licking Valley
Maris Palmer 11 42 49 91 Christie Clevenger 12 55 60 115
Hannah Betz 9 61 64 125 Amelia Boehmer 12 54 59 113
Marian Hobson 10 51 56 107 Brittany Curry 10 51 74 125
Chole Lash 10 54 52 106 Alexandra Swearingen 12 60 58 118
Maggie Stall 9 63 66 129 Taylor McClain 10 59 67 126
429 471
5 Bexley 12 Fairbanks
Kathryn Rogers 10 47 48 95 "*" Ali Sawyer 11 54 64 118
Liz Jones 12 51 48 99 Tonya Wright 12 38 47 85
Ruby Bemis 10 51 58 109 Rosie Brill 12 49 66 115
Emily Ruff 9 62 64 126 Tanis Clay 12 70 87 157
Erica Layman 9 66 67 133 Player 5 GR XX XX
429 475
6 Elgin 13 North Union
Caitlin Haycook 11 51 48 99 Autumn Bumgarner 11 64 65 129
Brittani Friend 11 52 58 110 Ally Raines 11 58 61 119
Samatha Friend 11 48 55 103 Harley Jerew 12 60 64 124
Angelina Cicolino 11 55 62 117 Ruthie Conrad 10 53 59 112
Player 5 GR XX XX Player 5 GR XX XX
429 484
7 Centerburg
Katelyn Carr 12 54 50 104
Kara Miller 11 54 62 116
Kayla Melvin 9 50 64 114
Samantha Skeen 11 54 53 107
Justina Williams 12 53 61 114
439
INDIVIDUALS INDIVIDUALS
1 Columbus Academy 9 Amanda-Clearcreek
Morgan Ransom 9 36 38 74 "**" "*" Nicole Turner 10 55 51 106
2 Fairbanks 10 Amanda-Clearcreek
Tonya Wright 12 38 47 85 "*" Jennifer Starcher 10 47 53 100
3 Fairfield Christian  11 Amanda Clearcreek
Nan Hooper 11 43 44 87 "*" Paige Strohm 9 51 52 103
4 Bexley 12 Liberty Union
Kathryn Rogers 10 47 48 95 "*" Becca Thomason 11 65 76 141
5 Danville 13 Liberty Union
Molly Mickley 9 57 63 120 Ceara Brittner 9 54 60 114
6 Newark Catholic 14 Liberty Union
Katie Allen 11 58 62 120 Brady McCarthey 10 81 84 165
7 Pleasant 15 Buckeye Valley
Emily Spoon 11 53 52 105 Jennica O'Reilly 10 50 48 98
8 Berne Union 16 Pleasant
Allie Wright 10 53 62 115 Emily Spoon 11 53 52 105
* Indicates District Tournament Qualifier 17 Pleasant
** Indicates Tournament Medalist Alison Fox 9 53 59 112
18 Tree of Life
Danielle Kelly 9 71 92 163
19 Tree of Life
Elizabeth Steed 11 53 65 118
20 Eastmoor Academy
Candace Madry 90 92 182

District Qualifiers: Four teams and four individuals not on a qualifying team will advance to the District Tournament.

Division II District Tournaments: October 1, 2008.
Central District qualifiers must check the East District Athletic Board information for instructions.

State Qualifiers: Two teams and two individuals not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Gray Golf Course.



[ Home | About CDAB | Member Schools |   Sports | Tournament Results | Contact Us ]

Questions, Comments, Suggestions?   Contact: bkyre@ohsaa.org