cdabsm.jpg (9311 bytes)


Central District
Girls Golf

2007

. To Girls Golf

Member School Login

Tournament Coordinator: Jim Hayes, Teays Valley High School, 3887 St. Rt. 752, Ashville 43103. B: 740-983-5020; H: 740-474-8336; E-mail: jhayes@teays-valley.k12.oh.us.  Supervises all tournaments, assigns all officials, and conducts all drawings and seeding meetings. 

Sectional Tournaments: October 2, 2007.
Fox Fire Golf Club, 10799 St. Rt. 104, Lockbourne 43137, P: 740-983-2801. Tom Hamman, Manager, 1136 Cambridge Place, Circleville 43113. H: 740-477-2253.

1 Dublin Coffman     357 8 CSG     459
Allyson Chee 10 43 48 91 Katie Pickworth 11 56 55 111
Bori Byun 11 41 46 87 * Laura Raines 11 48 45 93
Lauren Stephens 9 44 50 94 Sara Leighty 11 63 66 129
Sarah McQuade 9 43 42 85 Ali Seybold 10 57 69 126
Kate Kelley 10 52 57 109
2 Olentangy     361 9 Jonathon Alder     466
Kristin Helmsderfer 10 42 41 83 Marian Hobson 9 51 53 104
Jamie Richardson 9 44 43 87 Gina Palmer 12 47 52 99
Audrey Nelson 11 49 49 98 Chloe Lash 9 69 64 133
Katlyn Warmer 11 46 47 93 Meagan LeRoy 12 72 58 130
Megan Cunningham 11 55 60 115 Caryn Weeks 11 70 75 145
3 Olentangy Liberty     379 10 Licking Valley     528
** Julie Lechner 9 37 40 77 Christie Clevenger 11 57 58 115
Alli Krivanek 9 44 55 99 Katie McFarland 12 67 72 139
Linden Bumpass 11 53 53 106 Brittany Curry 9 83 92 175
Mary DeRoy 10 51 46 97 Morgan Overby 9 59 67 126
Hannah Rust 11 57 62 119 Amelia Boehmer 11 69 79 148
4 Westerville North     439 Individuals
Michelle Strahine 12 54 53 107
Katie McNaughton 12 51 53 104 Wellington
Alyssa Weeks 11 60 58 118 * Brooke O'Brien 11 46 38 84
Amanda Lowder 11 56 54 110 Maria Hessanauer 12 56 52 108
Amara Myricks 12 63 64 127 Amanda Clearcreek
Nicole Turner 9 76 67 143
5 Thomas Worthington     442 River Valley
Meryl Sudhakar 12 46 56 102 Paige Youll 9 55 56 111
* Stephanie Price 12 50 48 98 Buckeye Valley
Natalie Fang 12 62 62 124 Jennica O'Reilly 9 53 55 108
Ashley Erskine 12 56 62 118 Northmoor
Grace Hawkins 12 62 67 129 Devin Klaameyer 12 55 53 108
6 Bexley     442 * indicates district tournament qualifier
Kathryn Rogers 9 52 52 104
Liz Jones 11 51 60 111
Kate Marschner 12 49 61 110
Ruby Bemis 9 57 60 117
Libby Lisska 9 64 67 131
7 Dublin Scioto     454
Kelly Dunham 11 51 52 103
Jill Tucker 10 47 51 98
Leslie Stoshak 11 58 54 112
Janie Smith 11 82 92 174
Rachel Best 11 74 67 141

Links at Groveport, 1005 Richardson Rd., Groveport 43125, P: 614-836-5874. Mike Ferguson, Manager, 675 S. Yearling Rd., Whitehall 43213. B: 614-417-5118;  C: 614-419-1949.

1 Pickerington North  350 8 Heath 497
Brittany Gamby Jr 39 43 82 Paige Kelley Jr 44 49 93
Courtney Yamamoto Jr 39 54 93 Leah Carlson Jr 71 69 140
Lauren Ferguson So 40 41 81 Trisha Fincato Jr 63 69 132
Lauren Kachel Sr 47 47 94 Hannah Cassell Jr 66 66 132
Alexa Lewis Jr 46 49 95
2 New Albany  376 9 Elgin 499
Andrea Wolf Sr 42 43 85 Caitlin Haycook So 52 56 108
Jacqueline Leuby Jr 54 45 99 Brittani Friend So 64 60 124
Sara Nusbaum Jr 47 52 99 Angelina Cicolino So 65 68 133
Katherine O'Neill Jr 60 48 108 Samantha Friend So 59 75 134
Kayla Smith So 46 47 93 Chelsea Snyder So 70 76 146
3 Gahanna Lincoln 377 10 Liberty Union 516
Amanda Quinn Sr 39 42 81 Keshia Gaskill-Lloyd Sr 46 58 104
Melinda Hunkler So 45 51 96 Rebecca Thompson So 60 75 135
Margaret Chiu Sr 49 48 97 Madeline Carter Sr 61 73 134
Jade Overstreet So 57 53 110 Holly Lindsey Sr 70 73 143
Shannon Schobelock So 49 54 103
4 Lancaster 396 11 Lakewood 542
# * Allie White Sr 37 36 73 Carli Crawford Jr 69 66 135
* Samantha Swinehart So 39 41 80 Katie Warthen Jr 61 66 127
Kylie Conley Sr 61 65 126 Megan Swiantek Jr 72 77 149
Ashley Morris Sr 52 65 117 Kara Glaser Jr 67 65 132
Logan Burkhart So 58 68 126 Karen Bates Jr 69 79 148
5 Hilliard Darby 403 12 Individuals
Katie Davis So 43 51 94 Nan Hooper, Fairfield Christian So. 44 42 86
Becca Jones So 49 50 99 Cassie Compton, Groveport-Madison So 52 49 101
Taylor McClaskie So 57 56 113 Elizabeth Steed, Tree of Life So 50 59 109
Mercedes Young Jr 42 55 97 Chelsae Barnett, Benre Union Sr 52 49 101
Allison Carr Fr 57 60 117 * Iman Ellis, Reynoldsburg Sr 41 37 78
6 Canal Winchester 422
Taylor Steager Sr 49 48 97
Kaitie Wellman Sr 50 55 105
Colleen Perry Sr 46 52 98
Ama Winland Fr 65 62 127 * Individual District Tournament Qualifiers
Megan Cole So 58 64 122 Allie White (Lancaster) 73
Iman Ellis (Reynoldsburg) 78
7 Centerburg 450 Samantha Swinehart (Lancaster) 80
Natalie Salisbury Sr 54 67 121
Katelyn Carr Jr 51 59 110 # Overall Medalist: Allie White (Lancaster) 73
Samantha Skeen So 58 54 112
Justina Williams Jr 55 58 113
Kara Miller So 57 58 115

Mental Memorial Golf Course, 6005 Alkire Road, Galloway 43119, P: 614-645-3050.  Matt Triplett, Manager, 37 Balzer Lane, Ashville 43103. H: 740-983-6063; B: 740-983-5053, Ext. 1715; Email: mtriplett@teaysvalley.k12.oh.us.

1 Bishop Watterson 311 8 Pickerington Central 405
Emily Ransone 11 39 36 75 Ashley Barber 11 49 55 104
Lauren Grogan 9 37 39 76 Meredith Carter 12 52 48 100
Clare Topper 12 47 43 90 Marin Riggs 10 65 58 123
Alie Chaney 11 41 40 81 Kirsten Shaver 10 50 50 100
Alexandra Meyers 9 36 43 79 Jenny Holyroyd 11 53 48 101
2 Upper Arlington  324 9 Westerville South 421
Alex Brown 10 35 35 70 Emily Dennis 9 46 47 93
Allison Harper 10 40 37 77 Halie Anderson 12 49 49 98
Amy Whitman 12 45 50 95 Mary Renusch 11 55 53 108
Morgan Otte 12 40 43 83 Marissa Byrne 10 62 60 122
Megan Kelley 11 49 45 94
3 Marysville 373 10 Fairbanks 441
Liz Freudenberg 12 51 45 96 Tonya Wright 11 48 47 95
Liz Gates 10 50 51 101 Gracie Mullen 12 62 55 117
Airaka Bernacchi 9 47 48 95 Claudia Ludi 12 63 64 127
Chelsey Wyman 10 45 46 91 Gretchen Lawrenz 12 59 63 122
Marissa Milholland 9 45 46 91 Kelsey Huber 12 54 53 107
4 St. Francis DeSales 378 Individuals
* Taryn Tyler 10 42 43 85
Jackie Tuttle 12 49 46 95 Hilliard Davidson
Aly McGinnis 9 53 45 98 Kelsey Sicker 9 59 43

102

Sarah Chapman 9 50 50 100
Dominique Lodder 11 56 53 109 Westland
Alli Scudds 9 55 52 107
5 Worthington Kilbourne 390
E.B. Brennan 11 57 45 102 Pleasant
Julie Ecker 10 49 44 93 Jackie Kannan 12 48 47 95
Shelby Wolff 10 47 48 95 Emily Spoon 10 67 56 123
Michelle Konigsbacher 11 60 47 107
Julie Young 10 53 47 100 Big Walnut
Sarah Frontz 12 46 46 92
6 Dublin Jerome 388
* Lindsey Adams 11 46 45 91 Mt. Vernon
Catarina Seo 9 49 47 96 Katy Priest 10 53 49 102
Michelle Herbert 9 46 47 93
Michelle Koren 10 54 54 108 * indicates district tournament qualifier
Martina Colosimo 11 58 54 112
7 Westerville Central 410
Sana Khan 9 47 45 92
* Gina Son 9 44 44 88
Christie McClellan 12 59 52 111
Kelly Krieger 12 63 56 119
Kahla Keegan 9 68 66 134

District Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team from each Sectional Tournament to the District Tournament at Bent Tree Golf Club, Sunbury.

District Tournament: October 9, 2007.
Bent Tree Golf Club, 350 Bent Tree Road, Sunbury 43074, P: 740-965-5140. Gary Price, Manager, 740 Hawks Crest Lane, Blacklick 43004. H: 614-322-1217; C: 614-537-0501.
Competitors will consist of nine teams and nine individuals from the Central District, two teams and two individuals from both the East District and three teams and three individuals from the Southeast District.

Team Tee Times: Team player positions will tee off in 5-4-3-2-1 order
FF=Fox Fire, LG=Links at Groveport, MM=Mental Memorial, E=East Sectional, SE-Southeast Sectional

Starting Time #1 Tee
9:00 – Individuals FF 3, GL 3, MM 3
9:00 – 9:40 Teams FF 3, GL 3, MM 3
9:48 – Individuals GL 2, MM 2, E 2, SE 2
9:54 - 10:34 Teams FF 1, GL 1, MM 1, SE 1
Starting Time #10 Tee
9:00 - Individuals E 2, SE 3, FF 2
9:00 - 9:40 Teams E 2, SE 3, FF 2
9:48 – Individuals FF 1, GL 1, MM 1, SE 1
9:54 - 10:34 Teams GL 2, MM 2, E 2, SE 2

State Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team to the State Tournament at The Ohio State University Gray Golf Course, Columbus.



[ Home | About CDAB | Member Schools |   Sports | Tournament Results | Contact Us ]

Questions, Comments, Suggestions?   Contact: bkyre@ohsaa.org