cdabsm.jpg (9311 bytes)


Central District
Girls Golf

2005

. To Girls Golf

Tournament Manager: Jim Hayes, Teays Valley High School, 3887 St. Rt. 752, Ashville 43103. B: 740-983-5020. Supervises all tournaments, assigns all officials, and conducts all drawings and seeding meetings. 

Sectional Tournaments: October 3, 2005.
Mill Creek Golf Course, 7259 Penn Rd., Ostrander 43061. Jim Wharton, Site Manager, 902 St. Rt. 61 Lot 35, Marengo 43334. B: 614-267-2502 ext. 102; H: 419-253-5111.

Click for directions to Mill Creek Golf Course

Sectional Results
1. Dublin Jerome 310 6. Thomas Worthington  411
Ashley Baker 74 Kelly Lucas 92
Kelsey Viets 82 Hannah Ray 111
Anreas Bucilla 78 Alyssa Bernard 103
Megan Curran 76 Meryl Sudabaker 108
Natalie Harshbarger 84 Lindsay Bate 108
2. Worthington Kilbourne  368 7. Hilliard Darby  414
Cari DeAngelis 77 Sara Duke 91
Michelle Sabo 85 Meghan Obert 96
Elizabeth Brennan 102 Kara Spencer 123
Kathy Johnson 104 Megan Scheiderer 109
Sarah Lusk 113 Alex Hardan 121
3. Westerville Central  399 8.  Licking Valley  443
Jen Blocker 87 Mackenzie Wilson 119
Shannon Phillips 99 Karoline Wilson 102
Laura Wetzel 102 Andrea Davis 104
Kahle Bryant 111 Heather Sole 118
Dani Whalen 112 Jordan Swearingen 125
4. Marysville  408 9. Fairbanks  458
Leigh Ann Porter 101 Koriann Reed 88
Khla Bernacchi 103 Brittani Mitton 129
Amanda Hoile 101 Wmilie Noland 111
Hayley Mantz 103 Tonya Wright 136
Kayleigh Izzard 108 Rachel Adkins 130
5. Dublin Scioto 409 * Individual Qualifiers
Shayla Brown 89 Erin Cahill, Hilliard Davidson  80
Kaci McClure 102 Elizabeth DeRoy, Olentangy Liberty  83
Leslie Stoshak 109 Koriann Reed, Fairbanks  88
Abby Bachman 118
Sarah Zachrich 109 Overall Medalist: Ashley Baker, Dublin Jerome  74
Individual Participants
Erin Cahill, Hilliard Davidson  80
Rachel Nelson, Olentangy  102
Audrey Nelson, Olentangy  94
Sarah Green, River Valley  90
Elizabeth DeRoy, Olentangy Liberty  83

Pine Hill Golf Course, 4382 Kaufman Rd., Carroll 43112. Louis Postage, Site Manager, Pickerington High School, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. B: 614-833-2132.
Click for directions to Pine Hill Golf Course

Sectional Results
1. Bishop Watterson   328 6. Jonathan Alder   424
Gina Besozzi 34 37 71 Gina Palmer 48 48 96
Emily Ransone 39 41 80 Heather Boyd 53 49 102
Jessica Khourie 45 45 90 Kelby Wade 58 62 120
Bridget Topper 46 44 90 Jenny Weeks 52 54 106
Christine Traini 40 47 87 Mara Gordan 81 73 154
2. Upper Arlington   338 7. Col. School For Girls   471
Lauren Clark 42 41 83 Kasey Ording 48 54 102
Megan Clark 38 48 86 Breann Gray 64 66 130
Nicole Hess 40 44 84 Katie Pickworth 62 54 116
Meredith Rugg 46 46 92 Laura Raines 59 64 123
Lauren Bliwas 45 40 85
8. Elgin   582
3. Lancaster   394 Jessica Friend 66 73 139
Allie White** 33 34 67 Cassy Beltz 59 48 107
Jessica Mulholland 54 55 109 Natalie Fleming 84 89 173
Amber Bobbitt 60 51 111 Tiffany Rhodes 85 78 163
Krystal Finkbeiner 60 51 111
Tiffany Stark 59 48 107
Individual Players
4. Pickerington Central   406 Iman Ellis- Reynoldsburg* 38 38 76
Katie Shaver 54 47 101 Sarah Frontz- Big Walnut* 46 44 90
Cindy Miller 47 49 96 Leigha Kristoff- Westland 47 49 96
Megan Pinnick 57 52 109 Kelsey Tosca- Teays Valley 45 47 92
Samantha Quick 49 51 100 Devin Klaagmeyer- Northmor 43 51 94
Kelly Nightingale 60 60 120 Megan Burns- Buckeye Valley 61 53 114
Brooke O'Brien- Wellington* 44 44 88
5. Canal Winchester   415 CeCe Wilkes- Wellington 42 50 92
Tiffany Lemaster 56 59 115 Emily Griffin- Berne Union 59 51 110
Sarah Lanning 50 49 99
Megan Kleinline 55 51 106 Overall Medalist: Allie White (Lancaster)- 67
Taylor Steager 64 56 120
Colleen Perry 49 46 95

The Links at Echo Springs, 5940 Louden Street, Johnstown 43031. Gary Price, Site Manager, 740 Hawk Crest Lane, Blacklick 43004. H: 614-322-1317.
Click for directions to The Links at Echo Springs.

Team Scores
1. Gahanna Lincoln  362
Lauren Bergman 77
Nicole D'Alessandro 88
Stacia Jackson 94
Lauren Schneir 103
Margaret Chiu 105
2. Pickerington North  367
Brittany Gamby 98
Jordan Smithberger 82
Jennifer Stevenson 90
Lauren Kachel 102
Kelsey Kreemen 97
3. Centerburg  386
Kelly Butler 81
Melodie Nelson 115
Katherine Moore 107
Allison Carr 90
Rachel Anderson 108
4. Dublin Coffman  415
5. New Albany  425
6. Bexley  454
7. Liberty Union 476
7. Westerville North  454
Individual Qualifiers
Anna Ladina, Bexley  80
Chelsea Rouff, Grove City  83
Stephanie Sinchak, Pleasant  90

District Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team from each Sectional Tournament to the District Tournament at Clover Valley Golf Course, Johnstown.

District Tournament: October 11, 2005.
Clover Valley Golf Course, 8644 Johnstown-Alexandria Rd, Johnstown. Jim Wharton, Site Manager, 902 St. Rt. 61 Lot 35, Marengo 43334. B: 614-267-2502 ext. 102; H: 419-253-5111.
Competitors will consist of nine teams and nine individuals from the Central District, two teams and two individuals from the East District and two teams and two individuals from the Southeast District.

District Results: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team to the State Tournament at Foxfire Golf Club, Lockbourne.
1. Dublin Jerome  322 9. Marietta  403
Lindsey Miller 88 Caroline Weaver 143
Kelsey Viets 86 Teresa Petit 102
Megan Curran 83 Caitlin Booth 105
Andrea Buccilla 74 Nicole Best 97
Ashley Baker 79 Megan Flemming 99
2. Upper Arlington  339 10. Logan Elm  430
Lauren Bliwas 87 Emily Woods 147
Meredith Rugg 84 Leanne Greenlee 113
Nicole Hess 77 Kelsey Marshall 96
Megan Clark 91 Michelle Schechter 122
Lauren Clark 92 Lizzie Waidelich 99
3. Bishop Watterson  341 11. Westerville Central  432
Bridget Topper 98 Laura Wetzel 115
Ann Miles 88 Kahle Bryant 115
Jessica Khourie 88 Jennifer Blocker 97
Emily Ransone 88 Dani Whalen 118
Gina Besozzi 77 Shannon Phillips 105
4. Gahanna Lincoln  375 12. Garaway  464
Margaret Chiu 101 Andrea Yoder 150
Lauren Schneir 123 Brittany Young 122
Stacia Jackson 106 Alex Numbers 114
Nicole D'Alessandra 91 Jen Cappon 114
Lauren Bergman 77 Shannon Miller 114
5. Pickerington North  384 13.  New Philadelphia  465
Lauren Kachel 104 Jaclyn Willoughby 145
Jenn Stevenson 94 Elizabeth Withem 144
Jordan Amithberger 103 Alison Victor 115
Kelsey Kreemer 93 Jill Fleming 116
Brittany Gamby 94 Alyssa Engeldinger 90
6. Centerburg  392 Individual Participants
Rachel Anderson 112 Julie Trace, Trimble  92
Allison Carr 99 Amber Ramey, Waverly  87
Katherine Moore 126 Brittany Stillwagon, Steubenville C.C.  77
Kaitlyn Carr 94 Alicia Huyghe, Claymont  101
Kelly Butler 87 Iman Ellis, Reynoldsburg  83
Erin Cahill, Hilliard Davidson  81
7. Worthington Kilbourne Chelsea Ruoff, Grove City  85
Sarah Lusk 119 Brooke O'Brien, The Wellington School  86
Elisabeth Brennan 112 Elizabeth DeRoy, Olentangy Liberty  83
Kathy Johnston 116 Sara Frontz, Big Walnut  101
Michelle Sabo 86 Koriann Reed, Fairbanks  90
Cari DeAngelis 84 Anna Ladina, Bexley  94
Stephanie Sinchak, Pleasant  95
8. Lancaster   402
Ashley Morris 145 Individual State Qualifiers
Tiffany Stark 110 Allie White, lancaster  75
Krystal Finkbeiner 108 Gina Besozzi, Bishop Watterson  77*
Jessica Mulholland 109 *won in a playoff on 2nd hole
Allie White 75
Overall Medalist: Andrea Buccilla,
     Dublin Jerome  74

State Qualifiers: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team to the State Tournament at Foxfire Golf Club, Lockbourne.



[ Home | About CDAB | Member Schools |   Sports | Tournament Results | Contact Us ]

Questions, Comments, Suggestions?   Contact: bkyre@ohsaa.org