cdabsm.jpg (9311 bytes)


Central District
Girls Golf

2003

. To Girls Golf

Tournament Manager: Chris Kyre
13574 Old Gate Drive, Pickerington, 43147B: 740-927-5906; H: 740-927-1093.

Supervises all tournaments, assigns all officials, and conducts all drawings and seeding meetings.


Sectional Tournaments –September 29 and 30, 2003. 

September 29 - Mill Creek Golf Course 7259 Penn Rd., Ostrander 43061.  John Shelton, Site Mgr., 1397 Maetzel Dr., Columbus 43227-1332. H: 614-861-5992.

District Qualifiers - Top four teams and individuals listed below advance to the District Tournament at The Links at Echo Springs, Johnstown on Tuesday, October 7.
Team Scores
1 Dublin Coffman

338

Ashley Baker 85
Andrea Bucilla 83
Megan Curran 81
Whitney Langsdon 89
Kelly Jenkins 92
2 Marysville

367

Carly Truitt 74
Holly Neiderkohr 79
Makenzie Corbin 100
Leigh Ann Porter 114
Amanda Hoile 143
3 Lancaster

379

Courtney Bresler 91
Jackie Witham 95
Karessa Sheets 96
Ashley Myers 97
Alison Pressler 97
4 Bexley

382

Emily Fothergill 87
Kelly Grogan 98
Anna Ladina 93
Betsy Eckel 104
Meghan Baciu 130
5 Worthington Kilbourne

385

6 Canal Winchester 406
7 Centerburg 424
8 Jonathan Alder 445
9 Highland

476

10 Mount Giliead 509
11 Elgin 515
12 Madison Plains 517
13 Fairbanks 594
District Qualifying Individuals
Jessica Williams, Johnstown 82
Whitney Golden, Fredericktown 86
Rebecca Kline, Canal Winchester 88
Elizabeth DeRoy, Olentangy Liberty 89

September 30 - Pine Hill Golf Course, 4382 Kaufman Rd., Carroll 43112. Louis Postage, Site Mgr., Pickerington High School, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147.   B: 614-833-2132.

District Qualifiers - Top four teams and individuals listed below advance to the District Tournament at The Links at Echo Springs, Johnstown on Tuesday, October 7.
Team Scores
1 Bishop Watterson 353
Gina Besozzi 91
Karen Dugan 84
Jessica Khourie 97
Anne Dugan 82
Christine Traini 96
2 Upper Arlington 361
Alisha Park 89
Lauren Clark 84
Kristen Becker 94
Christie Nunamaker 95
Nicole Hess 94
3 Pickerington North 379
Lindsay Smithberger 96
Kim Kambarami 98
Jessi Vensel 106
Kelsey Kreemer 98
Jennifer Stevenson 113
4 Gahanna-Lincoln 382
Lindsay Bergman 85
Lauren Bergman 95
Nickie D'Alessandro 104
Stephanie McQuirt 117
Ashley Meeks 122
5 Columbus School for Girls 444
6 Pickerington Central 444
7 Westerville North 472
8 Thomas Worthington 473
9 Dublin Scioto 493
10 Westerville Central 497
11 Liberty Union 541
12 New Albany 548

13

Millersport 610
District Qualifying Individuals
Kelsey Tosca, Teays Valley 93
Katie Shaver, Pickerington Central 97
Jen Blocker, Westerville Central 97
Kelly Lucas, Thomas Worthington 98

District Tournament  - October 7, 2003
The Links at Echo Springs, 5940 Louden St., Johnstown  43031.  John Shelton, Mgr., 1397 Maetzel Dr., Columbus 43227-1332.   B: 614-861-5992.

The District Tournament will combine eight teams and eight individuals from the Central District, two teams and two individuals from both the East and Southeast Districts for a 12-team district tournament.

State Qualifiers - Top two teams and individuals listed below advance to the State Tournament at The Ohio State University Golf Course, October 17-18

Team Scores

1 Upper Arlington 330
Alisha Park 85
Lauren Clark 78
Kristen Becker 84
Christie Nunamaker 93
Nicole Hess 83
2 Dublin Coffman 345
Ashley Baker 81
Andrea Bucilla NS
Megan Curran 82
Whitney Langsdon 96
Kelly Jenkins 86
3 Marietta 360
Maddie Swaney 73
Megan Fleming 98
Nicole Best 94
Daniella Rosendale 95
Caitlin Booth 110
4 Bexley 360
Emily Fothergill 90
Kelly Grogan 86
Anna Ladina 89
Betsy Eckel 95
Megan Baciu 127
5 Gahanna Lincoln 365
Lindsay Bergman 83
Lauren Bergman 81
Nicki D'Alessandro 98
Stephanie McQuirt 115
Ashley Meeks 103
6 Marysville 366
Carly Truitt* 71
Holly Neiderkohr 83
Makenzie Corbin 110
Leigh Ann Porter 102
Amanda Hoile 137
7 Bishop Watterson 373
Gina Besozzi 90
Karen Dugan 88
Jessica Khowrie 100
Anne Dugan 96
Christine Traini 99
8 Pickerington North 374
Lindsay Smithberger 85
Kim Kam Barami 91
Jessica Jensel 104
Kelsey Kreemer 94
Jennifer Stevenson 106
9 Sugar Creek Garaway 382
Rustie Anderson 89
Heather Yoder 98
Megan Koualaske 100
Stacy Hochstetler 95
Andi Festi 122
10 Lancaster 403
Courtney Bresler 101
Jackie Witham 97
Ashley Myers 110
Alison Pressler 95
11 Richmond Edinson 405
Amy Mader 90
Kelly Oldaker 102
Chjelsie Williamson 119
Katie Sabol 108
Shamlee Woodward 105
12 Willamsport Westfall 476
Bryce Hammond 123
Suzanne Gerhardt 125
Audra Pack 108
Holly Finch 120
Amanda Angles 130

State Qualifying Individuals

Carly Truitt, Marysville 71
Maddie Swaney, Marietta 73

Results of all Individual Participants

Brittany Stillwagon, Steubenville Catholic Central 79
Heather Claytor, Waverly 85
Elizabeth DeRoy, Olentnagy Liberty 87
Carrie Kindler, Thornville Sheridan 88
Kelly Lucas, Thjomas Worthington 90
Jessica Williams, Johnstown-Monroe 92
Kelsey Tosea, Ashville Teays Valley 92
Christine Pulido, East Liverpool 93
Whitney Golden, Frederictown 94
Rebecca Kline, Canal Wincherster 98
Jen Blocker, Wetserville Central 101
Katie Shaver, Pickerington Central NC

Note: * indicates Tournament Medalist.

 



[ Home | About CDAB | Member Schools |   Sports | Tournament Results | Contact Us ]

Questions, Comments, Suggestions?   Contact: bkyre@ohsaa.org