Dublin Jerome High School
2013 Division I State Champions


Ohio High School Athletic Association
Central District
Boys Golf Tournament Information

2015
CDAB.org Home Coaches Login

Pickerington HS North
2013 Division I State Runner-up

Columbus Academy
2013 Division III State Runner-up
Photos courtesy of
Impact Action Sports Photography

Nick Sparling - Dublin Coffman
2013 Division I Tournament Medalist

 Past Sectional/District Results

2014 Sectional District Results

2013 Sectional District Results

2012 Sectional District Results

2011 Sectional District Results

2010 Sectional District Results

2009 Sectional District Results

2008 Sectional District Results

2007 Sectional District Results

2006 Sectional District Results

2005 Sectional District Results

2004 Sectional District Results

2003 Sectional District Results

2002 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III

2001 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III

Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes

Tournament Coordinator:   Larry Morris, P.O. Box 15, Milford Center, 43045.  P: 937-349-4954; Cell: 937-243-9420; Email: lmorris@fairbanks.k12.oh.us.  Supervises all tournaments, conducts all coaches seeding and drawing meeting.

CDAB Board Member Sport Liaison: Bob Britton, Superintendent, Ridgedale Local Schools, 3103 Hillman Ford Road, Morral 43337. P: (740) 382-6065 x: 101; Fax: 740-383-6538; Email: rbritton@ridgedaleschools.org.


DIVISION I TOURNAMENT INFORMATION

Green Fees

Participating schools/individuals from the Central District must pay the Central District Athletic Board a green fee for participation in the golf tournament. The green fees are $25 per individual, $125 per team. Checks should be made payable to the Central District Athletic Board and mailed to Central District Athletic Board Treasurer, Jim Hayes, 8839 Hagerty Road, Ashville 43103 by September 25, 2015.  Click here to access the green fee invoice. 

REVISED
9/3/2015 - Coaches meeting changed to Upper Arlington HS

Division I Sectional Tournaments: Tuesday, October 6, 2015
Darby Creek Golf Course,
19300 Orchard Rd., Marysville 43040. P: 800-343-2729.  Ken Collett, Manager, B: 800-343-2729; Email: darbycreekgolf@earthlink.net
      Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Darby Creek Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     8:30-9:02 am Teams: Dublin Jerome (1), Hilliard Davidson (6), Bishop Watterson (11)
     9:10-9:42 am Teams: Olentangy (13), Dublin Coffman (14), Olentangy Orange (18), Hilliard Bradley (19)
     9:50 am Individuals: Russel Chambers (Centennial), Craig Varney (Franklin Heights), Jacob Santurello (Independence), Tyler Clay (West)
     9:58 am Individuals: Austin Shearer (Centennial), Preston Hacker (Franklin Heights), Matthew Santurello (Independence)
     10:06 am Individuals: Kaleb Turner (Centennial), Hunter Johnson (Franklin Heights), Andrew Santurello (Independence)
   
   Starting on Number 10 tee
     8:30-9:02 am Teams: Westerville North (25), Marysville (26), Hilliard Darby (28)
     9:10-9:42 am Teams: Worthington Kilbourne (27), Reynoldsburg (33), Westland (36), Whetstone (42)
   

Clover Valley Golf Club, 8644 Johnstown-Alexandria Road, Johnstown 43031. P: 740-966-5533 Christy Canini, Manager. P: 740-966-5533; Email: clovervalleygolfclub@insight.rr.com
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Clover Valley Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Pickerington North (3), St. Charles (4), Thomas Worthington (10)
     9:40-10:12 am Teams: New Albany (7), Westerville Central (15), Dublin Scioto (17), Big Walnut (21)
   
   Starting on Number 10 tee
    9:00-9:32 am Teams: Grove City (23), Delaware Hayes (30), Teays Valley (31)
    9:40-10:12 am Teams: St Francis DeSales (32), Marion Harding (37), Newark (38), Briggs (41)

Turnberry Golf Course, 1145 Clubhouse Road, Pickerington, 43147. Scott Jones, Manager.  B: 614-645-2582; Email: sajones@columbus.gov.
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Turnberry Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Olentangy Liberty (2), Central Crossing (5), Granville (8)
     9:40-10:12 am Teams: Westerville South (9), Upper Arlington (12), Watkins Memorial (20), Pickerington Central (29)
     10:20 am Individuals: Jay Herpolsheimer (Northland), Jeremiah Green (South), Grey McCarthy (Walnut Ridge)
     10:28 am Individuals: Calvin Herpolsheimer (Northland), Tyshawn Thompson (South), JD Ayers (Walnut Ridge)
   
   Starting on Number 10 tee
     9:00-9:32 am Teams: Gahanna Lincoln (16), Mount Vernon (22), Buckeye Valley (24)
     9:40-10:12 am Teams: Lancaster (34), Canal Winchester (35), Licking Heights (39), Groveport-Madison (40)
     10:12 am Individuals: Abdul Basit (Mifflin)
   

Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.

Participating Schools: Big Walnut, Bishop Watterson, Briggs, Buckeye Valley, Canal Winchester, Centennial, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Granville, Grove City, Groveport-Madison, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Independence (Columbus), Lancaster, Licking Heights, Marion Harding, Marysville, Mifflin, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, South (Columbus), St. Charles, St. Francis DeSales (Columbus), Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone, and Worthington-Kilbourne. (50)

Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (www.cdab.org) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2015. 

Tournament Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 20, 2014, Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Upper Arlington at 2:00 PM. (All Divisions). Sectional site assignments will be determined at the draw meeting. Coaches are required to bring the signed OHSAA Eligibility Certificate to the draw meeting.   

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2015. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. 
Coaches of individual participants need not attend the draw meetingIndividuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.
 Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 21 at 5:00 PMCoach's or Athletic Director's of individual participants are responsible for sending the OHSAA Eligibility Certificate to Larry Morris, P.O. Box 15, Milford Center 43045 or email to lmorris@fairbanks.k12.oh.us by Friday, September 18, 2015. In addition the tournament green fee must be mailed to Jim Hayes by Friday, September 18, 2015 (8839 Hagerty Rd., Ashville OH. 43103).

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com prior to 12:00 noon on Friday, October 2, 2015.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions.   Changes to a teamís line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

District Tournament Qualifiers: Four teams and the top four low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament at Apple Valley Golf Course.

District Tournament: Tuesday, October 13, 2015
Apple Valley Golf Course,
433 Clubhouse Dr., Howard  OH, 43028. P: 740-397-7664. Mark Mickley, Manager, P: 866-277-5342 or 740-397-7664; Email: mark@applevalleygolfcourse.com.
District competition will consist of twelve teams and twelve individuals from the Central District.

   Click to view tournament results

District Tee Times: Apple Valley Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
 DC = Darby Creek     CV = Clover Valley      TB = Turnberry
   Starting on Number 1 tee  
     9:00-9:32 am Teams: Pickerington North, Dublin Coffman, Westerville South
     9:40-10:12 am Teams: St. Charles, Dublin Jerome, Central Crossing
    10:20 am Individuals: Curtis Salmans (Thomas Worthington), Joe Ingstrum (Hilliard Bradley), Conner Curry (Mount Vernon)
    10:28 am Individuals: Grant Godfrey (Delaware Hayes), Matthew Homza (Olentangy), Alex Vegh (Gahanna Lincoln)
   
   Starting on Number 10 tee  
     9:00-9:32 am Teams: Westerville Central, Bishop Watterson, Upper Arlington
     9:40-10:12 am Teams: New Albany, Hilliard Davidson, Olentangy Liberty
    10:20 am Individuals: Curran Gimeson (Thomas Worthington), Blake Kaffenbarger (Marysville), Coury Rogers (Granville)
    10:28 am Individuals: Austin Dyson (Dublin Scioto), Spencer Jordan (Westerville North), Cody Cogdill (Watkins Memorial)
   

State Tournament Qualifiers: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, October 23-24, 2015.


DIVISION II TOURNAMENT INFORMATION
 

Green Fees

Participating schools/individuals from the Central District must pay the Central District Athletic Board a green fee for participation in the golf tournament. The green fees are $25 per individual, $125 per team. Checks should be made payable to the Central District Athletic Board and mailed to Central District Athletic Board Treasurer, Jim Hayes, 8839 Hagerty Road, Ashville 43103 by September 25, 2015.  Click here to access the green fee invoice. 

REVISED
9/3/2015 - Coaches meeting changed to Upper Arlington HS

Division II Sectional Tournaments: Tuesday, September 29, 2015
Oakhaven Golf Course,
2871 US 23 N, Delaware 43015.  B: 740-548-5636.  John Hague, Manager, P: 740-548-5636, Email: john.hagueiii@gmail.com.
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Oakhaven Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Bexley (1), Bishop Hartley (3), Amanda-Clearcreek (21)
     9:40-10:12 am Teams: Columbus Academy (4), Pleasant (6), River Valley (8), North Union (20)
   
   Starting on Number 10 tee
    9:00-9:32 am Teams: Johnstown-Monroe (13), Mount Gilead (14), Utica (18), Highland (19)
   

Players Club at Fox Fire, 10799 SR 104, Lockbourne 43137.  B: 740-983-2801.  Doug Geckeler, Manager. Email: d88geck@gmail.com
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Players Club at Fox Fire
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Bloom-Carroll (2), Worthington Christian (5), Northridge (7)
     9:40-10:20 am Teams: Jonathan Alder (10), Liberty Union (15), Lakewood (17)
     10:30-11:00 am Teams: Madison Plains (11), Heath (9), Licking Valley (12), London (16)
   

Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.

Participating Schools: Amanda-Clearcreek, Bexley, Bishop Hartley, Bloom-Carroll, Columbus Academy, Heath, Highland (Sparta), Johnstown-Monroe, Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Liberty Union, Licking Valley, London, Madison Plains, Mount Gilead, Northridge (Johnstown), North Union, Pleasant, River Valley (Caledonia), Utica, Worthington Christian. (21)

Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (www.cdab.org) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2015. 

Tournament Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 20, 2014, Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Upper Arlington at 2:00 PM. (All Divisions). Sectional site assignments will be determined at the draw meeting. Coaches are required to bring the signed OHSAA Eligibility Certificate to the draw meeting.   

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2015. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. 
Coaches of individual participants need not attend the draw meetingIndividuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.
 Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 21 at 5:00 PMCoach's or Athletic Director's of individual participants are responsible for sending the OHSAA Eligibility Certificate to Larry Morris, P.O. Box 15, Milford Center 43045 or email to lmorris@fairbanks.k12.oh.us by Friday, September 18, 2015. In addition the  tournament green fee must be mailed to Jim Hayes by Friday, September 18, 2015 (8839 Hagerty Rd., Ashville OH. 43103)

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com prior to 12:00 noon on Friday, September 25, 2015.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions.   Changes to a teamís line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

District Tournament Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament at Denison Golf Club at Granville.

District Tournament Ė Tuesday, October 6, 2015
Denison Golf Club at Granville, 555 Newark Granville Road, Granville 43023.
P: 740-587-4653 or 740-587-0843. Doug Geckeler, P: 614-595-6434; Email: d88geck@gmail.com
District competition will consist of six teams and six individuals from the Central District.
   Click to view tournament results

District Tee Times: Denison Golf Club at Granville
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
 O = Oakhaven     PC = Players Club     
   Starting on Number 1 tee  
     9:00-9:32 am Teams: Columbus Academy, Heath, Bishop Hartley
     9:40-10:12 am Teams: Worthington Christian, Bexley, Bloom-Carroll
     10:20 Individuals: Jason Joehlin (Pleasant), Anthony Tesi (Madison Plains), Dalton Hastings (Johnstown-Monroe)
     10:28 Individuals: Ethan Drummond (London), Caden Orewiler (River Valley), Brandon Estep (Northridge)
   

State Tournament Qualifiers: One team and the top low scoring individual not on a qualifying team will advance to the State Tournament at NorthStar Golf Resort, Sunbury, October 16-17, 2015.


DIVISION III TOURNAMENT INFORMATION
 

Green Fees

Participating schools/individuals from the Central District must pay the Central District Athletic Board a green fee for participation in the golf tournament. The green fees are $25 per individual, $125 per team. Checks should be made payable to the Central District Athletic Board and mailed to Central District Athletic Board Treasurer, Jim Hayes, 8839 Hagerty Road, Ashville 43103 by September 25, 2015.  Click here to access the green fee invoice. 

REVISED
9/3/2015 - Coaches meeting changed to Upper Arlington HS

Division III Sectional Tournaments: Tuesday, September 29, 2015
Darby Creek Golf Course,
19300 Orchard Rd., Marysville 43040. P: 800-343-2729.  Ken Collett, Manager, B: 800-343-2729; Email: darbycreekgolf@earthlink.net 
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Darby Creek Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     8:30-9:02 am Teams: Cardington-Lincoln (10), Wellington School (1), Village Academy (12)
     9:10-9:42 am Teams: Danville (4), Fairbanks (5), Fredericktown (6)
     9:26 am Individuals: Andrew Yarnell (Northmor)
     9:34 am Individuals: Nathan Bird (Northmor)
     9:42 am Individuals: Hayes Bentley (Northmor)
   
   Starting on Number 10 tee
    8:30-9:02 am Teams: West Jefferson (13), Centerburg (14), Granville Christian (17), Ridgedale (20)
   

Pine Hill Golf Course, 4382 Kauffman Road, PO Box 415, Carroll 43112. P: 614-837-3911. Casey Milligan, Manager. P:  614-620-1162, Email: milligan.casey@yahoo.com.
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Pine Hill Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Bishop Ready (11), Grandview Heights (7), Madison Christian (8)
     9:40-10:12 am Teams: Fisher Catholic( 2), Newark Catholic (3), Fairfield Christian Academy (9)
   
   Starting on Number 10 tee
    9:00-9:32 am Teams: Grove City Christian (15), Tree of Life (16), Berne Union (18), Millersport (19)
   

Participating Schools: Berne Union, Bishop Ready, Cardington-Lincoln, Centerburg, Danville, Elgin, Fairbanks, Fairfield Christian, Fisher Catholic, Fredericktown, Grandview Heights, Granville Christian, Grove City Christian, Madison Christian, Millersport, Newark Catholic, Northmor, Ridgedale, Tree of Life Christian, Village Academy, Wellington School, West Jefferson. (22)

Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (www.cdab.org) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2015. 

Tournament Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 20, 2014, Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Upper Arlington at 2:00 PM. (All Divisions). Sectional site assignments will be determined at the draw meeting. Coaches are required to bring the signed OHSAA Eligibility Certificate to the draw meeting.   

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2015. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. 
Coaches of individual participants need not attend the draw meeting.  Individuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.
 Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 21 at 5:00 PMCoach's or Athletic Director's of individual participants are responsible for sending the OHSAA Eligibility Certificate to Larry Morris, P.O. Box 15, Milford Center 43045 or email to lmorris@fairbanks.k12.oh.us by Friday, September 18, 2015. In addition the  tournament green fee must be mailed to Jim Hayes by Friday, September 18, 2015 (8839 Hagerty Rd., Ashville OH, 43103) 

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com prior to 12:00 noon on Friday, September 25, 2015.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions.   Changes to a teamís line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

District Tournament Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament at Denison Golf Club at Granville.

Division III District Tournament: Tuesday, October 6, 2015
Denison Golf Club at Granville, 555 Newark Granville Road, Granville 43023.
P: 740-587-4653 or 740-587-0843.
Doug Geckeler, P: 614-595-6434; Email: d88geck@gmail.com
District competition will consist of six teams and six individuals from the Central District.
   Click to view tournament results

District Tee Times: Denison Golf Club at Granville
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
 DC = Darby Creek     PH = Pine Hill     
 Starting on Number 10 tee
   9:00-9:32 am Teams: Fairbanks, Grandview Heights, Danville
   9:40-10:12 am Teams: Newark Catholic, Wellington School, Fisher Catholic
   10:20 am Individuals: Brandon Main (Fredericktown), Connor Stevens (Fairfield Christian), Austin Yake (Cardington-Lincoln)
   10:28 am Individuals: Nick Rhodes (Fairfield Christian), Mitchill Reasoner (Ridgedale), Nick Harmon (Madison Christian)
   

State Tournament Qualifiers: One team and the top low scoring individual not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course on October 16-17, 2015.

 

[ Home | About CDAB | Member Schools | Sports | Contact Us ]
Questions, Comments, Suggestions?   Contact: Webmaster