Dublin Jerome High School
2013 Division I State Champions


Ohio High School Athletic Association
Central District
Boys Golf Tournament Information

2014
CDAB.org Home Coaches Login

Pickerington HS North
2013 Division I State Runner-up

Columbus Academy
2013 Division III State Runner-up
Photos courtesy of
Impact Action Sports Photography

Nick Sparling - Dublin Coffman
2013 Division I Tournament Medalist

 Past Sectional/District Results

2013 Sectional District Results

2012 Sectional District Results

2011 Sectional District Results

2010 Sectional District Results

2009 Sectional District Results

2008 Sectional District Results

2007 Sectional District Results

2006 Sectional District Results

2005 Sectional District Results

2004 Sectional District Results

2003 Sectional District Results

2002 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III

2001 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III

Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes

Tournament Coordinator:   Larry Morris, P.O. Box 15, Milford Center, 43045.  P: 937-349-4954; Cell: 937-243-9420; Email: lmorris@fairbanks.k12.oh.us.  Supervises all tournaments, conducts all coaches seeding and drawing meeting.

CDAB Board Member Sport Liaison: Bob Britton, Superintendent, Ridegdale Local Schools, 3103 Hillman Ford Road, Morral 43337. P: (740) 382-6065 x: 101; Fax: 740-383-6538; Email: rbritton@ridgedaleschools.org.


DIVISION I TOURNAMENT RESULTS

Division I Sectional Tournaments: Tuesday, September 30, 2014
Darby Creek Golf Course,
19300 Orchard Rd., Marysville 43040. P: 800-343-2729.  Ken Collett, Manager, B: 800-343-2729; Email: darbycreekgolf@earthlink.net
      Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Darby Creek Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     8:30-9:02 am Teams: St. Charles (3), Olentangy Liberty (5), Pickerington North (9)
     9:10-9:42 am Teams: Hilliard Bradley (14), Pickerington Central (21), Grove City (29), Westland (34)
   
   Starting on Number 10 tee
     8:30-9:02 am Teams: Marysville (11), Central Crossing (16), Thomas Worthington (25)
     9:10-9:50 am Teams: Canal Winchester (35), Franklin Heights (39), Briggs (40), Groveport-Madison (41)
   

Clover Valley Golf Club, 8644 Johnstown-Alexandria Road, Johnstown 43031. P: 740-966-5533 Kurt Heintz, Manager. P: 740-966-5533; Email: kurt@clovervalleygolfclub.com
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Clover Valley Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Dublin Jerome (1), New Albany (4), Westerville Central (8)
     9:40-10:12 am Teams: Dublin Scioto (17), Watkins Memorial (24), Hayes (30)
   
   Starting on Number 10 tee
    9:00-9:32 am Teams: Olentangy (12), Granville (15), Big Walnut (23)
    9:40-10:20 am Teams: Lakewood (33), Licking Heights (37), Newark (36), Northland (38)
    10:20 am Individuals: Grey McCarty (Walnut Ridge), Dana Finley Jr. (Walnut Ridge),

Turnberry Golf Course, 1145 Clubhouse Road, Pickerington, 43147. Scott Jones, Manager.  B: 614-645-2582; Email: sajones@columbus.gov.
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Turnberry Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Upper Arlington (2), Dublin Coffman (6), Hilliard Davidson (7)
     9:40-10:12 am Teams: Mount Vernon (10), Olentangy Orange (13), Westerville South (18), Teays Valley (20)
   
   Starting on Number 10 tee
     9:00-9:32 am Teams: Gahanna Lincoln (19), Westerville North (22), Reynoldsburg (26)
     9:32 am Individual: Phil Pezzatta (Centennial)
     9:40-10:20 am Teams: Worthington Kilbourne (27), Hilliard Darby (28), Whetstone (31), Lancaster (32)
    10:30 am Individuals: Austin Shearer (Centennial), Binod Sinchuri (Mifflin), Russell Chambers (Centennial, Anjan Biswa (Mifflin)

Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.

Participating Schools: Big Walnut, Briggs*, Canal Winchester, Centennial*, Central Crossing, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Granville, Grove City, Groveport-Madison, Hayes, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Lakewood (Hebron), Lancaster, Licking Heights, Marysville, Mifflin*, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland*, Olentangy, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, St. Charles, Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge*, Watkins Memorial, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone*, Worthington-Kilbourne. (42)
*indicates division assignment subject to change per Bylaw 2-1-6, closing of Brookhaven HS.

Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (www.cdab.org) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 12, 2014. 

Tournament Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 14, 2014, Pickerington High School North, 2:00 PM. (All Divisions). Sectional site assignments will be determined at the draw meeting. Coaches are required to bring the signed OHSAA Eligibility Certificate to the draw meeting.   

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 12, 2014. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. 
Coaches of individual participants need not attend the draw meetingIndividuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.
 Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 15 at 5:00 PMCoaches of individual participants are responsible for mailing their tournament green fee and OHSAA Eligibility Certificate to Jim Hayes by Monday, September 15, 2014 (8839 Hagerty Rd., Ashville OH. 43103.—please note that Mr. Hayes does not have access to a fax machine.)  Eligibility certificates may be emailed to jhayes@cdab.org

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com prior to 12:00 noon on Friday, September 26, 2014.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions.   Changes to a team’s line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

District Tournament Qualifiers: Four teams and the top four low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament at Apple Valley Golf Course.

District Tournament: Tuesday, October 7, 2014
Apple Valley Golf Course,
433 Clubhouse Dr., Howard  OH, 43028. P: 740-397-7664. Mark Mickley, Manager, P: 866-277-5342 or 740-397-7664.
District competition will consist of twelve teams and twelve individuals from the Central District, and four teams and four individuals from the combined East/Southest District.

   Click to view tournament results

District Tee Times: Apple Valley Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
 DC = Darby Creek     CV = Clover Valley      TB = Turnberry     E/SE = East/Southeast Sectional
   Starting on Number 1 tee  
     9:00-9:32 am Teams: Westerville Central, Carrollton, Dublin Coffman
     9:40-10:12 am Teams: Olentangy LIberty, Dublin Jerome, Upper Arlington
     10:20-10:52 am Teams: New Albany, Marietta, St. Charles
   
   Starting on Number 10 tee  
    9:00-9:32 am Teams: Pickerington North, Dublin Scioto, Hilliard Davidson
    9:40-10:12 am Teams: Hilliard Bradley, Westerville South, Logan
    10:20 am Individuals: Wyatt Tarrant (Marysville), Michael Griffin (Watkins Memorial), Ryan Pannell (Westerville North)
    10:28 am Individuals: Dominic Caminiti (Thomas Worthington), Robert Williams (Mount Vernon), JJ Burns (Zanesville)
    10:36 am Individuals: Nick Scott (Olentangy), Austin Bagshaw (Hillsboro), Jacob Braskett (Teays Valley)
    10:44 am Individuals: Morgan Tarrant (Marysville), Grant Godfrey (Delaware Hayes), Darnell Ellis (Reynoldsburg)
    10:52 am Individuals: Kyle Gose (Big Walnut), Harrison Hayes (Zanesville), Nick Jones (Central Crossing)
   

State Tournament Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, October 17-18, 2014.


DIVISION II TOURNAMENT RESULTS

Division II Sectional Tournaments: Tuesday, September 23, 2014
Oakhaven Golf Course,
2871 US 23 N, Delaware 43015.  B: 740-548-5636.  John Hague, Manager, P: 740-548-5636, Email: john.hagueiii@gmail.com.
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Oakhaven Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: River Valley (1), Pleasant (5), Bexley (6)
     9:40-10:12 am Teams: North Union (22), Elgin (9), Bishop Hartley (11)
   
   Starting on Number 10 tee
    9:00-9:32 am Teams: Buckeye Valley (12), St. Francis DeSales (13), Highland (17)
    9:40-10:12 am Teams: London (7), Utica (15), Mount Gilead (18)
    10:04 am Individuals: Devante Byers (Independence)
    10:12 am Individuals: David Mattingly (Independence)

Players Club at Fox Fire, 10799 SR 104, Lockbourne 43137.  B: 740-983-2801.  Jim Hayes, Manager.  H: 740-474-8336, C:740-207-1059,  Email: jhayes@cdab.org
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Players Club at Fox Fire
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Bishop Watterson (4), Bloom-Carroll (2), Johnstown-Monroe (3)
     9:40-10:20 am Teams: Licking Valley (16), Heath (10), Northridge (14), Jonathan Alder (8)
     10:30-11:00 am Teams: Liberty Union (19), West Jefferson (20), Amanda-Clearcreek (21), South (23)
   

Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.

Participating Schools: Amanda-Clearcreek, Bexley, Bishop Hartley, Bishop Watterson, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Elgin, Heath, Highland (Sparta), Independence* (Columbus), Johnstown-Monroe, Jonathan Alder, Liberty Union, Licking Valley, London, Mount GIlead, Northridge (Johnstown), North Union, Pleasant, River Valley (Caledonia), South* (Columbus), St. Francis DeSales (Columbus), Utica, West Jefferson. (24)
*indicates division assignment subject to change per Bylaw 2-1-6, closing of Brookhaven HS.

Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (www.cdab.org) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 12, 2014. 

Tournament Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 14, 2014, Pickerington High School North, 2:00 PM. (All Divisions). Sectional site assignments will be determined at the draw meeting. Coaches are required to bring the signed OHSAA Eligibility Certificate to the draw meeting.   

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 12, 2014. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. 
Coaches of individual participants need not attend the draw meetingIndividuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.
 Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 15 at 5:00 PMCoaches of individual participants are responsible for mailing their tournament green fee and OHSAA Eligibility Certificate to Jim Hayes by Monday, September 15, 2014 (8839 Hagerty Rd., Ashville OH. 43103.—please note that Mr. Hayes does not have access to a fax machine.)  Eligibility certificates may be emailed to jhayes@cdab.org

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com prior to 12:00 noon on Friday, September 19, 2014.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions.   Changes to a team’s line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

District Tournament Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament at Apple Valley Golf Course.

District Tournament – Tuesday, September 30, 2014
Apple Valley Golf Course,
433 Clubhouse Dr., Howard  OH, 43028. P: 740-397-7664. Mark Mickley, Manager, P: 866-277-5342 or 740-397-7664.
District competition will consist of six teams and six individuals from the Central District, and six teams and six individuals from the East District.
   Click to view tournament results

District Tee Times: Apple Valley Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
 O = Oakhaven     PC = Players Club      E = East District sectional   
   Starting on Number 1 tee  
     9:00-9:32 am Teams: John Glenn, Bexley, Johnstown-Monroe
     9:40-10:12 am Teams: River Valley, Bishop Watterson, E-1
     10:20 Individuals: Jacob Feldner (Cambridge), Lucas Haycock (Elgin), Drew Womble (West Jefferson)
     10:28 Individuals: Ethan Drummond (London), Mason Rutter (Amanda-Clearcreek), Isaac Davidson (East Liverpool)
   
   Starting on the "Pines"  
     9:00-9:32 am Teams: Bloom-Carroll, Meadowbrook, River View
     9:40-10:12 am Teams: St. Francis DeSales, Coshocton, Tuscarawas Valley
     10:20 Individuals: Matt Simmons (Northridge), Austin Burson (East Liverpool), Mitchell LeHigh (Indian Valley)
     10:28 Individuals: Colin Dawson (Buckeye Valley), Joel Shane (Martins Ferry), Cohen Hopkins (Morgan)
   

State Tournament Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, October 10-11, 2014.


DIVISION III TOURNAMENT RESULTS

Division III Sectional Tournaments: Tuesday, September 23, 2014
Darby Creek Golf Course,
19300 Orchard Rd., Marysville 43040. P: 800-343-2729.  Ken Collett, Manager, B: 800-343-2729; Email: darbycreekgolf@earthlink.net 
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Darby Creek Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order. Number in parentheses indicates team seed.
   Starting on Number 1 tee
     8:30-9:02 am Teams: Wellington School (1), Centerburg (13), Fredericktown (15)
     9:10-9:50 am Teams: Danville (5), Fairbanks (9), Grandview Heights (8)
     9:10 am Individual: Joe McCormish (Gilead Christian)
     9:20 am Individual: Nick Kerman (Gilead Christian)
     9:30 am Individual: Austin Yake (Gilead Christian)
     9:40 am Individual: Geoff Myers (Village Academy)
     9:50 am Individual: Michael Tomkies (Village Academy)
   
   Starting on Number 10 tee
    8:30-9:10 am Teams: Madison Plains (10), Ridgedale (12), Millersport (18), Columbus Academy (2)

Pine Hill Golf Course, 4382 Kauffman Road, PO Box 415, Carroll 43112. P: 614-837-3911. Casey Milligan, Manager. P:  614-620-1162, Email: milligan.casey@yahoo.com.
   Click to view tournament results

Sectional Tee Times: Pine Hill Golf Course
     Click to view the Motorized Cart Policy for spectators.
 Team player positions will go off the tee in 1-2-3-4-5 order.
   Starting on Number 1 tee
     9:00-9:32 am Teams: Madison Christian (10), Bishop Ready (11), Granville Christian (16)
     9:32 am Individual: Liam Chandler (Cardington-Lincoln)
     9:40-10:12 am Teams: Newark Catholic (4), Worthington Christian (6), Fisher Catholic (3)
     10:12 am Individual: Mac Thompson (Cardington-Lincoln)
   
   Starting on Number 10 tee
    9:00-9:40 am Teams: Fairfield Christian (14), Northmor (17), Grove City Christian (19), Tree of Life (20)
    9:40 am Jacob Long (Cardington-Lincoln)
   

Participating Schools: Bishop Ready, Cardington-Lincoln, Centerburg, Columbus Academy, Danville, Fairbanks, Fairfield Christian, Fisher Catholic, Fredericktown, Gilead Christian, Grandview Heights, Granville Christian, Grove City Christian, Madison Christian, Madison Plains,  Millersport, Newark Catholic, Northmor, Ridgedale, Tree of Life Christian, Village Academy, Wellington School, Worthington Christian. (23)

Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (www.cdab.org) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 12, 2014. 

Tournament Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 14, 2014, Pickerington High School North, 2:00 PM. (All Divisions). Sectional site assignments will be determined at the draw meeting. Coaches are required to bring the signed OHSAA Eligibility Certificate to the draw meeting.   

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 12, 2014. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. 
Coaches of individual participants need not attend the draw meeting.  Individuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.
 Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 15 at 5:00 PMCoaches of individual participants are responsible for mailing their tournament green fee and OHSAA Eligibility Certificate to Jim Hayes by Monday, September 15, 2014 (8839 Hagerty Rd., Ashville OH. 43103.—please note that Mr. Hayes does not have access to a fax machine.)  Eligibility certificates may be emailed to jhayes@cdab.org

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com prior to 12:00 noon on Friday, September 19, 2014.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions.   Changes to a team’s line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

District Tournament Qualifiers: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament hosted by the Southeast District Athletic Board.

Division III District Tournament: September 29, 2014
Pickaway Golf Course, 1399 Stoutsville Pike, Circleville 43113. P: 740-474-3438. 
Randy Williams, Manager. H: 740-474-2458; C: 740-601-3592, Email: williamsr_ps@yahoo.com.
District competition will consist of four teams and four individuals from the Central District, four teams and four individuals from the East District, and four teams and four individuals from the Southeast District. 
   Click to view tournament results

State Tournament Qualifiers: Four teams and the top four low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the State Tournament at NorthStar Golf Resort, Sunbury on October 10-11, 2014.

 

[ Home | About CDAB | Member Schools | Sports | Contact Us ]
Questions, Comments, Suggestions?   Contact: Webmaster