cdabsm.jpg (9311 bytes)


Central District
Boys Golf

2007

. To Girls Golf

Member School Login


Tournament Coordinator: Jim Hayes, Teays Valley High School, 3887 St. Rt. 752, Ashville 43103. B: 740-983-5020; H: 740-474-8336; E-mail: jhayes@teays-valley.k12.oh.us.  Supervises all tournaments, assigns all officials, and conducts all drawings and seeding meetings. 

Division I Sectional Tournaments: October 2, 2007.
Players Club at Fox Fire, 10799 St. Rt. 104, Lockbourne 43137. Dave Ball, Manager, 1891 Oak Lawn Ct., Grove City, 43123. C: 614-871-5619; H: 614-216-7024.

1 Dublin Jerome   294 8 Dublin Coffman   339
Paul Graver Sr 36 40 76 Garrett Dranichak Sr 41 43 84
Mark MacDonald Jr 35 39 74 Adam Vertuca Jr 45 40 85
** Aaron Siekman Jr 34 35 69 ** Stephen Bergman Jr 46 46 92
Michael Camping Sr 39 36 75 Zach Elkins Fr 42 44 86
Kurt Harris Sr 35 42 77 Thomas Dunne Fr 39 45 84
2 Hilliard Davidson  320 9 Teays Valley   344
Tom Mosure Sr 36 41 77 * Nich Hoch Jr 38 39 77
Jason Sintic Sr 42 45 87 AJ Cleary Jr 45 44 89
Matt Renner Jr 36 38 74 Joe Dillon Jr 44 48 92
Brad Shafer Sr 40 42 82 Sean Flanery Jr 39 47 86
Matt Odierna Jr 42 45 87 Zach Loveless Sr 60 54 114
3 Grove City 321 10 Central Crossing  357
Chaz Ruoff Sr 36 36 72 Zach Evans Sr 43 48 91
Tyler Sebert Jr 39 40 79 Rick Wolfe Sr 42 40 82
Matt Mandrell Jr 38 48 86 Ty Vanderwerf Sr 47 47 94
Jonathan Christopherson Sr 41 43 84 Matt Dobson Sr 50 52 102
Bobby Frasher Jr 43 56 99 Daric Henderson Jr 47 43 90
4 Thomas Worthington  324 11 Whetstone    401
Brad Lucas Jr 35 39 74 * Zach McGuire Jr 40 39 79
Brock Clary Sr 42 45 87 Dan Tuttle Sr 48 52 100
Jack Staub Sr 41 42 83 Sean Florian Sr 53 56 109
Ben Strasser Sr 42 38 80 Devin Wycoff Jr 65 48 113
Brandon Lortz Jr 39 48 87 Richard Ansley Jr 63 58 121
5 Westerville North  331 12 West   453
Luke Shomo Sr 41 43 84 Wes Russell Sr 44 49 93
Matt Archibald Sr 37 43 80 Tyler Kuhn Jr 54 71 125
Philip Roseberry Jr 45 42 87 Hayden Thornton So 57 49 106
Chris Robinson Sr 40 40 80 Kyle Beard Fr 70 59 129
Jon Stanley Jr 46 42 88
6 Westerville Central  332 13 Briggs   459
* Paul Hammerschmidt Sr 37 39 76 Coty Zahne Jr 54 52 106
Taylor Ford Sr 43 43 86 Marh Zahne Jr 58 50 108
Caleb Chiero Sr 39 42 81 Tim Knezovich Sr 55 57 112
Lucas Schamaun Jr 48 50 98 Nick Robbins Sr 60 73 133
Ramsey Gordon Sr 41 48 89 Zac Taylor So 70 74 144
7 Canal Winchester  333 14 Marion Franklin
Kyle Cottrill So 41 42 83 D'Angelo Thigpen Jr 60 47 107
Zach Davis So 42 44 86 Tevin Walker So 69 58 127
Wes White Jr 44 41 85 Wes McIntyre Jr 70 63 133
* Zach Medley Fr 39 40 79
Blake Erwin Sr 39 50 89 * indicates district tournament qualifier

Granville Golf Course, 555 Newark-Granville Rd., P.O. Box 440, Granville 43023. Rodney Butt, Manager. B: 740-587-0843; H: 740-587-4210.

1 Pickerington North  299 8 WATKINS MEMORIAL 322
CODY FIXARI 11 34 40 74 SAWYER HILL 12 40 42 82
RYNE TOOLE 12 39 35 74 TYLER SMITH 12 40 43 83
SHANE SEIBERT 11 35 42 77 BRANDON GALIK 12 37 42 79
AUSTIN GREEN 10 39 39 78 GRANT WARREN 12 37 47 84
CHRIS REED 11 36 38 74 JAKE MILLER 9 38 40 78
2 UPPER ARLINGTON 299 9 OLENTANGY LIBERTY 330
SCOTT BLOSSER 12 38 40 78 * JON MCMAHAN 10 39 37 76
** COLIN ALLEN 10 34 37 71 TRAVIS HEDGE 12 41 43 84
JASON LANTZ 11 38 38 76 LANDON RAISCH 12 43 42 85
NATHAN MARCH 11 39 41 80 ANDREW ECKHARDT 11 44 41 85
BRIAN ROLLAND 12 36 38 74 TANNER PONTIUS 10 42 47 89
3 ST. CHARLES 301 10 NEWARK 334
MICHAEL KINKOPF 12 37 37 74 RYAN DEUSCHLE 11 43 41 84
CHASE WILLIAMS 12 37 36 73 RYAN QUEEN 12 46 43 89
SEAN FINNERAN 12 39 41 80 * GARRETT WILLIAMS 10 38 39 77
ALEX CARPENTER 9 39 37 76 CONNOR MITCHELL 10 39 45 84
RYAN STANLEY 11 41 37 78 COREY HIEGEL 11 49 49 98
4 ST. FRANCIS DESALE 317 11 CENTENNIAL 376
PHILLIP CAFFEE 12 37 42 79 SEAN KENNEDY 10 42 40 82
TYLER HOHMAN 10 39 41 80 GUY WHITAKER 12 47 50 97
JOHN ROGERS 12 38 40 78 JACK KENNEDY 12 53 65 118
ZAK GABORCIK 11 41 40 81 NAT KRUM 12 42 47 89
NATE DUMM 11 40 40 80 ERIC SCHMIDT 11 52 56 108
5 REYNOLDSBURG 317 12 GROVEPORT MADISON 385
NATE BANASKI 12 38 40 78 ROBERT MILLER 11 39 41 80
NATE MACMASTER 11 41 39 80 CHAZ DILES 10 50 52 102
ALEX KELLER 12 39 40 79 TYLER FALTER 10 47 51 98
SCOTT THIELSEN 12 42 38 80 TOBY AKERS 11 57 48 105
ROYCE HILDERBRAND12 12 45 45 90 DAVID RANDALL 11 56 54 110
6 LANCASTER 317 13 NORTHLAND 
* NICK HELSER 12 35 39 74 BEN WASHINGTON 11 46 53 99
* ALEX CLARK 11 39 39 78 DEREK THOMPSON 10 82 79 161
CHRIS EVANS 12 40 43 83 VINNY CHNTHVONG 9 XX XX DQ
CAMERON NORMAN 10 44 50 94 ERIC CRABTREE 9 66 63 129
MICHAEL IRWIN 11 43 39 82
7 WORTHINGTON KILBOURNE 321 14 INDEPENDENCE
CLAY STRAKER 12 40 40 80 JACOB MULLINS 10 62 58 120
JONNY PRICE 12 41 42 83
JAMES VANDEWALLE 12 40 38 78
KEVIN MECHENBIER 11 40 42 82
JD TREMMEL 10 41 40 81

Darby Creek Golf Course, 19300 Orchard Rd., Marysville 43040. Ken Collett, Manager. B: 800-343-2729; H: 937-349-7494.

1 Bishop Watterson  8 Marysville
ALEX REDFICLE** 12 37 35 72 * MATT MILLHOLLAND 12 37 39 76
RICKY BOERNER 12 35 40 75 ZACH SHIEL 12 44 43 87
SEAN LOMBARDO 12 38 40 78 BRETT MAYNARD 12 42 42 84
BRENDAN JENKINS 11 39 38 77 CAMERON BUOHONG 12 39 46 85
NICK REARDON 11 38 45 83 MATT SEHNEIL 12 42 46 88
2 Mt. Vernon 9 Westerville South
TIM CROUCH 10 38 39 77 * BROCK NEIGHBORS 12 37 41 78
CHARLIE PHILLIPS 9 40 36 76 KEVIN HUNDLEY 12 43 42 85
MATT CROUCH 11 38 39 77 MATT SMITH 12 40 43 83
STEVEN HALL 11 40 35 75 BRENT GONZALEZ 10 44 49 93
CASEY WYATT 12 40 43 83 WILL OTWORTH 11 42 50 92
3 New Albany 10 Pickerington Central
JIMMY CLARK 12 37 39 76 LEVI STANLEY 12 44 41 85
TOMMY DAVIS 12 39 37 76 * MATT CULP 11 38 40 78
LANE CRAIG  11 38 38 76 CONNOR REED 10 47 45 92
JARED KUSMA 11 41 39 80 DEVIN PRUDEN 10 44 40 84
RYAN PRIDDY 11 40 41 81 A.J. SMITH 9 47 47 94
4 Hillary Darby 11 Dublin Scioto
ETHAN TRACY 12 36 38 74 JACOB McPHETERS 12 48 46 94
DAVID HALEY 12 38 37 75 SEAN BEEVER 11 36 47 83
JOHN HILDITCH 11 46 46 92 ALEX DOWELL 11 43 43 86
TONY CALLENDAR 11 40 40 80 JAY STERN 9 43 53 96
BEN MUETHER 12 42 47 89 CAMERON YOUNG 11 38 45 83
5 Olentangy 12 Westland
JACOB STASIULEWICZ 12 40 42 82 JORDAN McKENZIE 12 46 44 90
CURTIS CHAPIN 12 42 43 85 JOE STOLPA 12 40 41 81
TAYLOR HARLE 11 41 40 81 MATT WEINER 11 46 45 91
MATT HUTER 11 38 41 79 JOHN SLEJLE 10 51 49 100
KYLE RICHARDSON 11 43 38 81 CHRIS POOLE 11 56 52 108
6 Gahanna Lincoln 13 Big Walnut
* LUKE GERKEN 11 35 37 72 NATE YOUNG 10 38 45 83
KYLER HUNKLER 11 40 44 84 ZAC McCANN 11 48 51 99
MATT CHRISTIAN 11 46 41 87 EVAN JACKSON 11 44 52 96
ANDREW LEOPOLD 12 40 40 80 AARON HALE 10 44 49 93
JOE LEFEVER 11 47 43 90 JAKE MATHEWS 11 42 47 89
7 Delaware Hayes 14 Franklin Heights
TYLER CARNEY DeBORN 41 44 85 ANTHONY BILL 12 51 49 100
MATT MOSCA 42 38 80 RYAN BAKER 12 48 61 109
MATT PARKER 40 43 83
CHRISTIAN RUPP 43 42 85 * indicates individual district qualifier
FRANK RODRIGUEZ 38 42 80

District Qualifiers: Four teams and the four low scoring individuals not on a qualifying team from each Sectional Tournament to the District Tournament at Apple Valley Golf Course, Mt. Vernon.

Division I District Tournament: October 9, 2007.
Apple Valley Golf Course, 433 Clubhouse Dr., Howard 43028. Chuck Daubenmire, Site Manager, 68 Applegate Ct., Howard 43028. H: 740-397-7841.
Competitors will consist of twelve teams and twelve individuals from the Central District, two teams and two individuals from the East District, and two teams and two individuals from the Southeast District.

1 Dublin Jerome  301 9 St. Francis DeSales 327
Paul Grauer 12 38 37 75 Philip Caffee 12 44 45 89
Mark MacDonald 11 37 37 74 John Rogers 12 39 43 82
Aaron Siekmann 11 36 43 79 Tyler Hohman 10 39 44 83
Michael Lamping 12 40 41 81 Zak Gaborcik 11 37 42 79
Kurt Harris 12 35 38 73 Nate Dumm 11 44 39 83
Note: Dublin Jerome won based on fifth man score
2 Hilliard Darby  301 10 Hilliard Davidson 327
Ethan Tracy 12 32 37 69 Tom Mosure 12 41 37 78
** David Haley, Jr 12 34 34 68 Jason Sintic 12 42 40 82
Ben Muether 12 39 40 79 Brad Shafer 12 42 52 94
Grant Bell 12 40 45 85 Matt O'Dierna 11 44 43 87
Tony Callendar 11 42 43 85 Matt Renner 11 41 39 80
3 St. Charles 305 11 Grove City 329
Michael Kinkopf 12 34 35 69 Chaz Ruoff 12 37 40 77
Chase Williams 12 42 39 81 Tyler Sebert 11 39 44 83
Sean Finneran 12 37 40 77 Matt Mandrell 11 39 42 81
Alex Carpenter 9 41 39 80 Jonathon Christopherson 12 47 45 92
Ryan Stanley 11 40 39 79 Bobby Frasher 11 48 40 88
4 Bishop Watterson 306 12 New Albany 330
Alex Redfield 12 38 39 77 Jimmy Clark 12 43 41 84
Ricky Boerner 12 37 38 75 Tommy Davis 12 43 43 86
Sean Lombardo 12 45 42 87 Lane Craig 11 38 41 79
Brendan Jenkins 11 39 39 78 Jared Kusma 11 41 42 83
Ryan Kelleher 12 37 39 76 Ryan McNutt 10 42 42 84
5 Mt. Vernon 309 13 Thomas Worthington 331
TT Crouch 10 39 38 77 Brad Lucas 11 37 40 77
* Charlie Phillips 9 36 37 73 Brock Clary 12 41 48 89
Matt Crouch 11 40 43 83 Jack Straub 12 39 44 83
Steve Hall 11 40 45 85 Ben Strasser 12 38 45 83
Casey Wyatt 12 38 38 76 Scott Chadwell 12 43 45 88
6 Upper Arlington 311 14 Marietta 351
Scott Blosser 12 40 41 81 Casey Nicholson 12 42 46 88
* Colin Allen 10 39 36 75 Zach Arnold 10 41 45 86
Jason Lantz 11 39 37 76 Nick Huggins 9 45 41 86
Nathan March 11 40 48 88 Scott Tebay 11 44 47 91
Brian Rolland 12 40 39 79 Cameron Bronski 9 52 48 100
7 Zanesville 312 15 Warren 359
Chase Wilson 11 39 39 78 Zach Warden 12 45 49 94
Matt Kaido 10 35 41 76 Brandon Fivecoate 10 43 41 84
Corey Hull 12 40 39 79 Steven Hunter 12 47 51 98
Wade Kaido 10 43 42 85 Jordan Coffman 10 48 40 88
Brandon Mills 11 40 39 79 Willie Slone 12 45 48 93
8 Pickerington North 323 16 Tri Valley 369
Cody Fixari 11 39 39 78 Joey Shruyer 12 42 45 87
Ryne Toole 1 40 41 81 Jordan Sharrer 11 49 47 96
Shane Seibert 11 43 45 88 Shane Denman 12 51 47 98
Austin Green 10 40 41 81 Greg Sparks 11 46 45 91
Chris Reed 11 42 41 83 Steven Welch 12 45 50 95
INDIVIDUALS
1 Lancaster 9 Newark
* Nick Helser 12 34 41 75 Garrett Williams 11 49 42 91
2 Lancaster 10 Marysville
Alex Clark 11 41 42 83 Matt Milholland 12 42 39 81
3 Whetstone 11 Jackson City
Zach McGuire 11 39 44 83 Morgan Dobbins 10 39 39 78
4 Westerville Central  12 Hillsboro
Paul Hammerschmidt 12 36 42 78 Mike Morgan 12 40 42 82
5 Teays Valley 13 Gahanna Lincoln
Nick Hoch 11 45 42 87 Kyle Hunkler 11 48 41 89
6 Pickerington Central 14 East Liverpool
Matt Culp 11 43 38 81 Chris Juszczak 12 41 43 84
7 Olentangy Liberty 15 Canal Winchester
Jon McMahan 10 44 42 86 Zach Medley 9 48 46 94
8 New Philadelphia 16 Westerville South
Grant Morris 12 45 48 93 Brock Neighbors 12 37 43 80
** indicates tournament medalist * indicates state tournament qualifier

State Qualifiers: Three teams and the top three low scoring individuals not on a qualifying team to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, Columbus. 


Division II Sectional Tournaments: September 24 and 25, 2007.

September 24 - Players Club at Fox Fire, 10799 St. Rt. 104, Lockbourne 43137. Jim Hayes, Manager, Teays Valley High School, 3887 St. Rt., 752, Ashville 43103. B: 740-983-5020; H: 740-474-8336.

1 Jonathan Alder  334 7 East Knox  377
Josh Veith Sr. 40 43 83 Derrik Moss Jr 55 42 97
Jay Hobson Jr. 41 40 81 Max Westover Sr 55 44 99
Kyle Brandell Sr. 43 43 86 Cash Hauger Sr 50 45 95
Carson Foust Sr. 39 45 84 Trent Davis Jr 50 47 97
Matt Altman Sr. 42 51 93 Bruce Moore Jr 45 43 88
2 Bexley  335 8 Licking Valley  381
** Will Morris Jr. 36 37 73 ** Zach Wheeland Sr 55 47 102
Ryan Menafee Sr 38 45 83 Cory Cooperider Jr 42 48 90
David Edelstein Sr 44 45 89 Corey Wilson Sr 41 50 91
Brandon Cohen Jr. 45 46 91 Matt Bates So 46 52 98
Wes Allen So 43 47 90 T. J. Himes Sr 52 53 105
3 Madison Plains  344 9 Licking Heights   387
Stephen Moller Sr 42 39 81 Travis Bevilacqua Sr 47 45 92
Matthew McCollister So 47 44 91 William Ziklo Jr 41 49 90
Josh Vance So 46 44 90 Jay Jones Jr 49 52 101
Tyler Wallace Fr 43 39 82 Zach Jonas Sr 50 54 104
Ryan Tonn Fr 51 48 99 Josh Parrish Jr 59 54 113
4 North Union  359 10 London  395
Justin Akers Sr 42 51 93 * Patrick Leyshon Sr 39 45 84 *
Jesse Raines Sr 40 45 85 Greg King Sr 48 60 108
Austin Stinemetz Jr 46 41 87 Robert Sears Sr 48 52 100
Kyle Owens Sr 45 49 94 Ryan Crisp Jr 53 58 111
Brandon Lowe Sr 47 49 96 Ian Shoemaker So 57 46 103
5 Bloom Carroll  363 11 Amanda Clearcreek   403
Conner Seymour Sr 42 50 92 Tyler Willaman Jr 46 49 95
* Brad Przebieda So 43 45 88 * Nate Polt Sr 47 52 99
* Mark Williams So 44 46 90 * Zach Bateson So 55 50 105
Eric Williams So 47 46 93 Alex Ebert So 55 54 109
Cody Thomas Sr 44 49 93 Nick Castle Jr 55 49 104
6 Whitehall-Yearling  368 Individual Participants
Spencer Hughes Jr 47 45 92 Alex McIntyre  Sr 49 39 88
Jacob Rohror So 52 51 103    Eastmoor Academy
Austin Day Fr 49 44 93
* Ryan Hix Fr 47 40 87 * * indicates individual district qualifier
Steven Dudley Jr 48 48 96

September 25 - Granville Golf Course, 555 Newark-Granville Rd., P.O. Box 440, Granville 43023. Rodney Butt, Manager. B: 740-587-0843; H: 740-587-4210.

1 GRANVILLE 312 8 HEATH 348
TREVOR BRIGHT 35 39 74 * RYAN MISKELL 42 40 82
LOGAN SEWELL 38 40 78 SHANE RICHMOND 44 44 88
JUSTIN GOTTSCHALK 39 41 80 JORDAN MOUNT 41 46 87
DILLON BRIGHT 39 41 80 MARSHALL PARRILL 44 51 95
SOL PARINI 42 45 87 JOEY SMART 46 45 91
2 PLEASANT 316 9 RIVER VALLEY 351
JOSH HOUSTON 35 38 73 * ANDREW SMITH 42 39 81
DAVID CRAYCRAFT 37 40 77 * BRETT RINKER 39 38 77
MIKE COOK 38 45 83 CASEY SWONGER 50 48 98
JEREMY JOHSTON 43 43 86 TYLER FEAVER 52 46 98
WESS HOLLER 39 44 83 ALEX STAYNER 49 46 95
3 JOHNSTOWN 341 10 HARTLEY 365
HEATH HARVEY 37 41 78 CHRIS ROSE 44 43 87
CODY GREEN 44 41 85 KOEL SMITH 43 47 90
CODY PETERMAN 44 42 86 EVAN JONES 47 53 100
TIM WILLIAMS 47 45 92 GRANT DINAN 45 45 90
ZACH WILLIAMS 48 46 94 GREG DINAN 46 52 98
4 BUCKEYE VALLEY 342 10 HARTLEY 365
TYLER HOOGHE 39 42 81 CHRIS ROSE 44 43 87
CHAD LANDACRE 42 44 86 KOEL SMITH 43 47 90
JARED ROBINSON 44 44 88 EVAN JONES 47 53 100
SEAN RAEUCHLE 44 43 87 GRANT DINAN 45 45 90
TANNER HUGHES 49 49 98 GREG DINAN 46 52 98
5 LAKEWOOD 345 11 ELGIN 370
JARROD ROCK 42 45 87 GEOFFREY ADKINS 42 45 87
TREVOR PORTER 45 40 85 TYLER PRICE 49 46 95
MARTY COOK 44 43 87 DEREK MCQUISTION 46 50 96
BRENT DILL 43 42 85 TYLER WORSTELL 41 51 92
TREVOR KLINE 46 43 89 MATT THOMPSON 58 52 110
6 UTICA 345 * indicates individual district qualifier
JOE METZGER 40 44 84
MICHAEL SIMON 46 45 91
ALEX JOSEPH 41 42 83
CODY SWARTZ 43 44 87
BILLY BIXLER 48 49 97
7 NORTHRIDGE 345
* BARRY ROTH 37 39 76
CHASE BURKE 47 41 88
MIKE HEINMANN 39 44 83
TOREY ECKHARDT 48 50 98
JOHN COX 50 56 106

District Qualifiers: Four teams and the top four low scoring individuals not on a qualifying team from the Granville Sectional Tournament to the East District Tournament at River Greens Golf Course, West Lafayette. See East District for details.  Four teams and the top four low scoring individuals not on a qualifying team from the Players Club Sectional Tournament to the Southeast District Tournament at Cooks Creek Golf Course, Ashville. See Southeast District for details.

State Qualifiers: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team to the State Tournament at The Ohio State University Gray Golf Course, Columbus. 


Division III Sectional Tournaments: September 25, 2007.
Darby Creek Golf Course, 19300 Orchard Rd., Marysville 43040. Ken Collett, Manager. B: 800-343-2729; H: 937-349-7494. Jay Truitt, Manager, 301 Retreat Lane, Marysville 43040. H: 937-644-3816; C: 614-560-9087.

1 Centerburg    322 8 Millersport    368
Jacob Wollett 12 41 38 79 Brian Harlow 12 42 46 88
Garrison Myles 9 36 40 76 Brandon Harlow 12 46 49 95
Cliff Grubb 11 42 40 82 * Ethan McNaghten 12 41 43 84
Troy Lemke 9 40 45 85 Zane Maughmer 11 48 53 101
David Osborne 12 42 43 85 Tyler Gorham 11 49 52 101
2 Wellington    322 9 West Jefferson    388
Sam Maier 11 35 42 77 Nick Coburn 11 47 47 94
Peter Dornisch 11 38 43 81 Jacob Bowsher 10 46 46 92
Josh Taylor 10 42 41 83 Bob Dailey 12 51 55 106
Zach Tugaoen 11 39 42 81 Wade Beachy 11 57 46 103
Alex Hummell 10 42 45 87 Isaac Harrell 10 52 47 99
3 Worthington Christian    337 10 Danville    401
** Jordan Snyder 12 36 39 75 Donnie Crow 11 43 52 95
Jim Andres 12 41 46 87 Ryan Bell 10 49 53 102
Paul Farler 11 41 45 86 Sam Armstrong 10 47 57 104
Andrew Widdows 10 44 45 89 Luke Stone 11 54 49 103
Gunner Tarr 9 49 57 106 Robert Moreland 10 47 54 101
4 Fairbanks    339 11 Village Academy    407
Justin Noland 12 36 40 76 Jacob Rumey 11 48 51 99
Eli Morris 11 38 46 84 Kevin Selva 9 49 47 96
David Grunert 12 52 41 93 Areeb Siddigi 12 55 58 113
Adam Mapes 10 41 48 89 Kristen Selva 10 50 49 99
Nick Koehn 10 45 45 90 Andrew Griffie 10 53 63 116
5 Newark Catholic    352 12 Ridgedale    411
Tony Guinta 10 47 41 88 Jacob Johnston 12 40 46 86
Nick Walsh 12 41 45 86 Tim Robinson 10 50 53 103
Zack Wilson 11 43 48 91 Brog Potts 11 55 60 115
Sam Cori 11 47 44 91 Mike Smith 10 54 53 107
Alex Steen 12 44 43 87 Ryan McQuillen 9 63 59 122
6 Fisher Catholic    356 13 Africentric Early College  520
Mike Trotter 11 45 45 90 Desmond Boner 9 XX XX 130
* Eric Dennis 12 40 40 80 Kalomo Figueroa-Jackson 9 XX XX 130
Andy Garrett 12 52 48 100 James Ransom 9 XX XX 130
Andy Shonk 12 43 48 91 Darrion Bell 9 XX XX 130
Justin Beck 10 48 47 95
* indicates individual district qualifier
7 Fredricktown    356
* Tyler Cunningham 11 41 39 80
Kodi Weikel 12 46 43 89
Chase Dumbaugh 11 55 52 107
* Cody Grubaugh 9 39 41 80
Jon Gallagher 10 52 55 107

Pine Hills Golf Course, 4382 Kauffman Rd., P. O. Box 415, Carroll 43112. Louis Postage, Manager, Pickerington High School Central, P.O. Box 465, Adena 43901.  H: 740-998-6548; C: 740-703-7459.

1 Columbus Academy- 307 8 Madison Christian- 392
Matt Coffin 11 36 40 76 Kolin Koehl 11 43 49 92
Ben Nicola 10 41 41 82 Quinn Muessig 11 50 51 101
Byron Viets 11 39 39 78 Nathan Burdette 11 56 57 113
Ned Dutton 12 41 35 76 David Blazic 11 55 48 103
Alex Simson 12 40 37 77 Dakota Buhrts 10 47 49 96
2 Grandview Hts.- 335 9 Berne Union- 404
Bryan Riggs 11 44 37 81 Mitch McCrady  11 46 43 89
Nathanial Modlich 12 42 44 86 Brandon Kremer 11 48 56 104
Matt Adcock 11 42 40 82 Adam Horton 12 51 54 105
Jacob Hentze 11 43 43 86 Justin McCartney 9 52 54 106
Manny Delaveris 12 45 43 88
3 Liberty Union- 345 10 Northmor- 421
Nick Kull 12 43 43 86 * Jerrod Burgan  12 48 39 87
Benny Muncy 11 42 40 82 Josh Beck 11 57 50 107
Jared Whittington 12 41 47 88 Erik Wise 10 59 55 114
Seth Roshon 12 50 50 100 Kent Rhodebeck 10 63 50 113
Landon Hutchison 9 48 41 89 Brett Marquis 11 59 WD WD
4 Cardington-Lincoln- 348 11 Grove City Christian- 462
Ryan Robinson 11 43 34 77 Dylan Liptak 9 48 52 100
Curt Vanderkooi 11 45 50 95 Alan Rogers 11 52 62 114
Jesse Adams 12 46 44 90 Joey Ryan  10 55 51 106
Corey Hitchman 9 52 44 96 Brandon Hall 9 71 71 142
Jay Vanderkooi 12 39 47 86
5 Mt. Gilead- 348 12 Tree of Life- 503
* Adam Van Houten 12 41 35 76 Brad Griffith 11 49 50 99
* Jonathan Whiston 12 44 40 84 Kevin Bumgarner 9 59 WD WD
Quinten Broom 11 50 48 98 Josh Green 10 64 66 130
Eric Trimble 10 47 45 92 Trevor Davis 10 70 64 134
Alex Sorgenfrei 11 48 48 96 Nick Paliobagis 10 68 72 140
6 Bishop Ready- 365 * indicates individual district qualifier
Vinnie Pulsinelli 12 50 51 101
Tyler Davis 10 42 48 90
Ron Townsend 12 45 45 90
Robbie Shane 12 45 46 91
Chase Chapman 10 44 50 94
7 Fairfield Christian- 378
* Kyle Burgess 9 42 44 86
Jason Weaver 12 45 50 95
Tim Longest 10 54 48 102
Aaron Dickson 11 48 51 99
Tyler Alexander 10 48 50 98

District Qualifiers: Four teams and the four low scoring individuals not on a qualifying team from each Sectional Tournament to the District Tournament at Cumberland Trails Golf Course, Pataskala.

Division III District Tournament: October 2, 2007.
Cumberland Trails Golf Course, 8244 Columbia Road SW, Pataskala 43062. Charlie Gill, Manager, 8739 Chateau Dr., Pickerington 43147. H: 614-864-8227.
Competitors will consist of eight teams and eight individuals from the Central District and Three teams and three individuals from the East District.

1st  Sugarcreek Garaway     307 6th  Worthington Christian   329
      Keven Miller   74            Jordan Snyder   76     
      Austin Yoder   82            Jimmy Andreas   79  
      Tyler Gerber   78       Paul Farler 79         
      Josh Miller   77            Andrew Widdows  95     
      Mike Dague   78       Gunnar Tarr  124
2nd  Columbus Academy     313 7th  Centerburg   335
      Alex Simson   72            Jacob Wollett  86    
      Ben Nicola   87            Garrison Myles  78   
      Byron Viets   77             Cliff Grubb  84
      Matt Coffin   81            Troy Lemke  87     
      Ned Dutton   83       David Osborne  98
3rd  Bishop Rosecrans   315 8th  Cardington-Lincoln   339
      *Josh Agin   70            Curt Vanderkooi  97   
      Drew Eppley   82            Cameron Kink  114  
      Sam Ginikos   84       Jesse Adams 80
      Austin Lang   84            Ryan Robinson  78  
      Chad Bryan   79       Jay Vanderkooi  84
4th  Strasburg-Franklin   317 9th  Fairbanks   347
      Mike Smith   78            Juatin Noland  81   
      Tyler Bell   82            Eli Morris  88   
      Ryan Bell   78       David Grunert  100
      Conor Eckhardt   79            Adam Mapes  87   
      Chase Willis   82       Nick Koehn  91
5th  Wellington School     324 10th Liberity Union   366
      Sam Maier   84            Nick Kull  88   
      Peter Dornisch   78            Benny Muncy  94   
      Josh Tayor   76       Jared Whittington  89
      Zach Tugaoen   86            Seth  Roshon  99   
      Chris King   92       Landon Hutchinson  95
11th Grandview Heights   370
      Bryan Riggs  75   
      Matt Adcock  90   
      Jacob Hentze  100
      Manny Delayeris  117   
      Louis Essig  105
Individuals
*Adam Van Houten, Mt. Gilead  71 * indicates State Tournament Qualifier
Kyle Burgess, Fairfield Christian  82
Ryan Bolitho, Berlin Hiland     83
Eric Dennis, Fisher Catholic     87
Johnathan Whiston, Mt. Gilead     88
Tyler Yosick, Conotton Valley     89
Scott Lawrence, Tuscarawas Central Catholic  91
Tyler Cunningham,  Fredericktown     94
Ethan McNaghten, Millersport   95
Cody Grubaugh, Fredericktown     99
Jerrod Burgan, Northmor   100

State Qualifiers: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, Columbus.




[ Home | About CDAB | Member Schools |   Sports | Tournament Results | Contact Us ]

Questions, Comments, Suggestions?   Contact: bkyre@ohsaa.org