Central District
2012 Boys Cross Country Tournament
Division III

.

X
  Boys Division III - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
 Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
            Central District Cross Country - Division 3 - 10/20/2012             
                             Central District - D 3                              
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 5k Run CC Section 1
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Evans, Luke               11 Grandview Hts.        16:59.41    1             
  2 Hanson, Jeff              12 Liberty Union         17:07.38    2             
  3 Thatcher, William         11 Centerburg            17:18.84    3             
  4 Gannon, Bailey             9 Fredericktown         17:24.14    4             
  5 Roth, Colton              11 Liberty Union         17:27.33    5             
  6 Motts, Jacob              11 Liberty Union         17:29.67    6             
  7 Cuschleg, Michael         10 Liberty Union         17:30.75    7             
  8 Beck, Tyler               10 Mount Gilead          17:33.11    8             
  9 Heacock, Jason            12 Mount Gilead          17:34.80    9             
 10 Aziz, Aron                11 Col. Academy          17:35.93   10             
 11 Platter, Mathew           10 Ready                 17:40.15   11             
 12 Reed, Eli                 10 Grandview Hts.        17:41.57   12             
 13 Mosher, Caleb             11 Gilead Christian      17:41.83   13             
 14 Bennett, Seth             12 Fredericktown         17:49.61   14             
 15 Gage, Chase               12 Grandview Hts.        17:53.94   15             
 16 Uchimura, Ben             11 Col. Academy          17:55.24   16             
 17 Carter, Caleb              9 Fredericktown         17:59.95   17             
 18 Hakes, Robert             12 Centerburg            18:02.50   18             
 19 Hill, Jacob               11 Northmor              18:08.36   19             
 20 Ho, Alex                  11 Col. Academy          18:10.19   20             
 21 Smith, Josh               11 Grandview Hts.        18:11.42   21             
 22 Roddy, Colin              10 Fredericktown         18:13.51   22             
 23 Coplin, Daniel            12 Gran. Chr. Acad.      18:24.25   23             
 24 Altiers, Brandon          11 Liberty Union         18:26.33   24             
 25 Divelbiss, Austin         11 Fredericktown         18:28.94   25             
 26 Picker, Grant             11 Mount Gilead          18:29.26   26             
 27 Smith, Gene               12 Liberty Union         18:37.21   27             
 28 Mathes, Peter             10 Grandview Hts.        18:41.05   28             
 29 Stiver, Andrew            11 Northmor              18:42.17   29             
 30 Maldovan, Matt            12 Liberty Union         18:43.06   30             
 31 Backiewicz, Chet          11 Centerburg            18:47.49   31             
 32 Platter, William          12 Ready                 18:52.56   32             
 33 Heermann, Andrew           9 Col. Academy          18:53.46   33             
 34 Wooddell, Josh            11 Mount Gilead          18:57.19   34             
 35 Pomeroy, Nic              12 Mount Gilead          18:58.01   35             
 36 Chapman, Logan            12 Mount Gilead          18:59.37   36             
 37 Swartzentruber, Joel       9 Centerburg            19:04.14   37             
 38 Stalnaker, Zac             9 Fredericktown         19:04.48   38             
 39 Shoop, Calvin             12 Centerburg            19:09.52   39             
 40 Pack, Jared               10 Centerburg            19:10.55   40             
 41 Leber, Patrick            11 Centerburg            19:12.78   41             
 42 Pozderac, Milan            9 Fredericktown         19:15.53   42             
 43 de Aguiar, Ricardo         9 Col. Academy          19:15.90   43             
 44 Hede, Hirsh                9 Col. Academy          19:22.05   44             
 45 Klingbeil, Otis            9 Col. Academy          19:24.36   45             
 46 Montrose, Caleb           12 Mad. Plains           19:29.61                  
 47 Vitte, Joe                10 Northmor              19:36.21   46             
 48 West, Camden              12 Mount Gilead          19:38.48   47             
 49 Haga, Reed                 9 Gran. Chr. Acad.      19:38.85   48             
 50 Stiver, Chris             11 Northmor              19:43.33   49             
 51 Benvie, Jon               10 Gran. Chr. Acad.      19:50.43   50             
 52 Yohman, Jeffery            9 Gran. Chr. Acad.      19:52.94   51             
 53 Faris, Jon                10 Grandview Hts.        19:53.85   52             
 54 Vatter, Mark              10 Ready                 20:03.49   53             
 55 Depugh, Aaron             12 Mad. Plains           20:18.14                  
 56 Bruce, Danny              11 Gilead Christian      20:22.71   54             
 57 Kamazima, Arnold          11 Col. Horizon          20:29.66                  
 58 Forth, Ian                12 Gran. Chr. Acad.      20:38.14   55             
 59 Martin, Aaron             11 Gilead Christian      20:39.38   56             
 60 Powers, Corey             11 Berne Union           20:42.50                  
 61 Wagner, David             12 Madison Christian     20:43.71                  
 62 Barnes, Jacob             10 Berne Union           20:51.12                  
 63 McCormick, Owen           10 Grandview Hts.        21:03.48   57             
 64 Mohre, Brad                9 Gilead Christian      21:07.21   58             
 65 Sankoh, Alimamy           10 Col. Horizon          21:09.50                  
 66 Rice, Jimmy               11 Tree of Life          21:10.04                  
 67 Canfield, Daniel          11 Tree of Life          21:26.22                  
 68 Crose, Clint              12 Northmor              21:31.24   59             
 69 Landy, Stephen            10 Ready                 21:32.56   60             
 70 Gnatowski, Mark           10 Ready                 21:44.71   61             
 71 Witosky, Daniel            9 Madison Christian     21:45.69                  
 72 Standley, Lucas            9 Gilead Christian      21:47.62   62             
 73 Brower, Jacob             12 Gran. Chr. Acad.      22:11.59   63             
 74 Hutton, Adam              10 Ready                 22:22.65   64             
 75 Duncan, Andrew            10 Ready                 22:32.95   65             
 76 Hayes, Josh               11 Tree of Life          22:40.05                  
 77 Greenwood, Malik          11 Col. Horizon          23:04.43                  
 78 Kimes, Matthew            11 Northmor              23:06.98   66             
 79 Pfister, John             10 Northmor              23:24.36   67             
 80 Garrett, Nathan           12 Mad. Plains           23:50.86                  
 81 Triplett, Luke            10 Gran. Chr. Acad.      24:10.21   68             
 82 Hargrow, Malik            12 Madison Christian     24:31.35                  
 83 Gray, Eric                 9 Gilead Christian      24:46.70   69             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Liberty Union                44    2    5    6    7   24   27   30          
      Total Time:  1:28:01.46                                                    
         Average:    17:36.30                                                    
   2 Grandview Hts.               77    1   12   15   21   28   52   57          
      Total Time:  1:29:27.39                                                    
         Average:    17:53.48                                                    
   3 Fredericktown                82    4   14   17   22   25   38   42          
      Total Time:  1:29:56.15                                                    
         Average:    17:59.23                                                    
   4 Mount Gilead                112    8    9   26   34   35   36   47          
      Total Time:  1:31:32.37                                                    
         Average:    18:18.48                                                    
   5 Col. Academy                122   10   16   20   33   43   44   45          
      Total Time:  1:31:50.72                                                    
         Average:    18:22.15                                                    
   6 Centerburg                  128    3   18   31   37   39   40   41          
      Total Time:  1:32:22.49                                                    
         Average:    18:28.50                                                    
   7 Northmor                    202   19   29   46   49   59   66   67          
      Total Time:  1:37:41.31                                                    
         Average:    19:32.27                                                    
   8 Ready                       217   11   32   53   60   61   64   65          
      Total Time:  1:39:53.47                                                    
         Average:    19:58.70                                                    
   9 Gran. Chr. Acad.            227   23   48   50   51   55   63   68          
      Total Time:  1:38:24.61                                                    
         Average:    19:40.93                                                    
  10 Gilead Christian            243   13   54   56   58   62   69               
      Total Time:  1:41:38.75                                                    
         Average:    20:19.75                                   
  Boys Division III - District 2 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
  Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
            Central District Cross Country - Division 3 - 10/20/2012             
                             Central District - D 3                              
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 4  Boys 5k Run CC Section 2
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Long, Jacob                9 Cardington-Lincoln    17:00.66    1             
  2 Ernest, Tanner            11 Newark Cath.          17:38.05    2             
  3 McColly, Drexler          12 Pleasant              17:52.59                  
  4 Yake, Mitch               11 Cardington-Lincoln    18:06.82    3             
  5 Watterson, Matthew        11 Wor. Christian        18:10.04    4             
  6 Killian, Cory             11 Fairbanks             18:21.96    5             
  7 Hoover, Alex              12 Lan. Fair Chr.        18:24.67    6             
  8 Mallory, Noah              9 Wor. Christian        18:25.35    7             
  9 Boone, Cawood             12 Fisher Catholic       18:28.56    8             
 10 Queener, Mike              9 Cardington-Lincoln    18:29.93    9             
 11 Thompson, Jacob            9 Lan. Fair Chr.        18:30.78   10             
 12 Faulkner, Jared            9 Fisher Catholic       18:39.22   11             
 13 Williams, Carl            11 Newark Cath.          18:44.80   12             
 14 Leeds, Garrett            11 Fairbanks             18:46.02   13             
 15 Walters, Clayton          12 Fisher Catholic       18:48.03   14             
 16 Bemiller, Garrett         10 Newark Cath.          18:54.16   15             
 17 Hoover, Eric              10 Lan. Fair Chr.        19:01.26   16             
 18 Lally, Ryan               12 Newark Cath.          19:02.98   17             
 19 Butler, Jack              11 Newark Cath.          19:07.24   18             
 20 Kellett, Jordan           11 Lan. Fair Chr.        19:07.66   19             
 21 Proxmire, Luke            11 Wor. Christian        19:11.79   20             
 22 Howes, Nate               11 Lan. Fair Chr.        19:12.19   21             
 23 Bautista, Duvan            9 Ridgedale             19:15.02                  
 24 Nutter, Quinn             12 Newark Cath.          19:39.16   22             
 25 Queener, Josh              9 Cardington-Lincoln    19:39.46   23             
 26 Householder, Brett        12 Fisher Catholic       19:39.78   24             
 27 Palmer, John              12 Fairbanks             19:44.90   25             
 28 Smith, Grant              12 Fisher Catholic       19:50.08   26             
 29 Richileau, Ryan           10 Fairbanks             19:50.87   27             
 30 Vaught, Seth              12 Cardington-Lincoln    20:01.86   28             
 31 Fry, Nick                  9 Millersport           20:03.13   29             
 32 McKinnon, Austin          10 Millersport           20:04.22   30             
 33 Gandelot, Jared           10 Cardington-Lincoln    20:08.61   31             
 34 Blanchard, Nick           12 East Knox             20:12.13                  
 35 Johns, Zach               11 Newark Cath.          20:17.87   32             
 36 Jones, Adam               10 Fisher Catholic       20:19.72   33             
 37 Bouic, John               10 Fairbanks             20:26.48   34             
 38 Eisel, Justin              9 Wor. Christian        21:03.04   35             
 39 Myers, Luke               10 Elgin                 21:07.33   36             
 40 Smith, Andrew             10 Fisher Catholic       21:10.98   37             
 41 Landon, Jacob             10 Fairbanks             21:16.14   38             
 42 Kirk, Sean                   Wor. Christian        21:21.93   39             
 43 Jones, Josh               10 Gr. City Chr.         21:22.72   40             
 44 Pierce, Seth              12 Wor. Christian        21:32.72   41             
 45 Lozier, Jeremiah          10 Wor. Christian        21:33.17   42             
 46 Queener, Matt             11 Cardington-Lincoln    21:36.93   43             
 47 Seeger, Mike               9 Millersport           21:37.33   44             
 48 Kyte, Bailey              12 Elgin                 21:45.50   45             
 49 Rouch, Paul                9 Gr. City Chr.         21:47.50   46             
 50 Hand, John                10 Gr. City Chr.         21:51.04   47             
 51 Nead, Derek               11 Lan. Fair Chr.        21:52.68   48             
 52 Ralph, Dustin              9 Elgin                 22:01.63   49             
 53 Budreau, Zac              11 Millersport           22:10.76   50             
 54 Artis, Darik              11 Africentric           22:25.88                  
 55 Knudsen, Isaiah            9 Millersport           22:26.41   51             
 56 Randles, Eli              10 Elgin                 22:38.17   52             
 57 Rouch, Seth               12 Gr. City Chr.         22:40.78   53             
 58 Yount, Caleb               9 Lan. Fair Chr.        22:56.03   54             
 59 Conroy, Kevin              9 Elgin                 23:06.74   55             
 60 Brown, Chris              11 Elgin                 23:19.68   56             
 61 Crabtree, Brett            9 Gr. City Chr.         24:03.74   57             
 62 Ayres, Josh               12 Gr. City Chr.         24:54.65   58             
 63 Lindsay, Ish                 Africentric           24:54.94                  
 64 Clink, Jordyn             10 Elgin                 25:07.43   59             
 65 Cornish, Akil             11 Africentric           25:12.82                  
 66 Womack, Eli               10 Gr. City Chr.         25:12.82   60             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Newark Cath.                 64    2   12   15   17   18   22   32          
      Total Time:  1:33:27.23                                                    
         Average:    18:41.45                                                    
   2 Cardington-Lincoln           64    1    3    9   23   28   31   43          
      Total Time:  1:33:18.73                                                    
         Average:    18:39.75                                                    
   3 Lan. Fair Chr.               72    6   10   16   19   21   48   54          
      Total Time:  1:34:16.56                                                    
         Average:    18:51.32                                                    
   4 Fisher Catholic              83    8   11   14   24   26   33   37          
      Total Time:  1:35:25.67                                                    
         Average:    19:05.14                                                    
   5 Fairbanks                   104    5   13   25   27   34   38               
      Total Time:  1:37:10.23                                                    
         Average:    19:26.05                                                    
   6 Wor. Christian              105    4    7   20   35   39   41   42          
      Total Time:  1:38:12.15                                                    
         Average:    19:38.43                                                    
   7 Millersport                 204   29   30   44   50   51                    
      Total Time:  1:46:21.86                                                    
         Average:    21:16.37                                                    
   8 Elgin                       237   36   45   49   52   55   56   59          
      Total Time:  1:50:39.37                                                    
         Average:    22:07.88                                                    
   9 Gr. City Chr.               243   40   46   47   53   57   58   60          
      Total Time:  1:51:45.78                                                    
         Average:    22:21.16