Central District
2012 Boys Cross Country Tournament
Division II

.

X
  Boys Division II - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
 Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
             Central District Cross Country- Division 2 - 10/20/2012             
                             Central District - D 2                              
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Boys 5k Run CC Section 1
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Huddle, Kevin             12 Granville             16:58.72    1             
  2 Otterstedt, Tyler         11 Granville             17:00.25    2             
  3 Black, Ryan               10 Granville             17:03.58    3             
  4 Pitcher, Logan            12 Granville             17:11.64    4             
  5 Uresti, Wyatt             11 Cal. River Valley     17:17.72    5             
  6 Staats, Gabe              12 Granville             17:18.77    6             
  7 Adams, Kevin              11 Centennial            17:19.60    7             
  8 Hailu, Nahom              11 Whitehall-Yearling    17:48.87    8             
  9 Kiflu, Abiel              12 Whitehall-Yearling    17:49.94    9             
 10 Lawson, Ian               11 Col. DeSales          17:53.59   10             
 11 Tipton, Nathan            12 North Union           17:55.20   11             
 12 Weaver, Robbie            10 Granville             17:57.66   12             
 13 Keny, Cole                   Bexley                18:00.35   13             
 14 Emery, Will               10 Granville             18:03.54   14             
 15 Neutzling, John           12 Centennial            18:05.71   15             
 16 Kellogg, Ian                 Bexley                18:08.66   16             
 17 Adkin, Jason                 Bexley                18:09.34   17             
 18 Edessa, Samson            12 Whitehall-Yearling    18:10.24   18             
 19 Moran, Kyle               12 Utica                 18:27.66   19             
 20 Olverson, Tysson          11 Licking Hts.          18:29.66   20             
 21 Abduljelil, Ana            9 Whitehall-Yearling    18:31.75   21             
 22 Griffin, Dylan            12 Col. DeSales          18:34.49   22             
 23 Meyer, Alex                  Bexley                18:35.77   23             
 24 Prendergast, Ryan            Bexley                18:37.09   24             
 25 Hall, Riley               12 North Union           18:37.99   25             
 26 Barrett, Creighton         9 Col. DeSales          18:42.41   26             
 27 Cooperrider, Nick         12 Jonathan Alder        18:51.82   27             
 28 Berridge, Dylan           10 Jonathan Alder        18:58.56   28             
 29 Shorr, Sam                   Bexley                19:00.74   29             
 30 Horn, Simon                  Bexley                19:02.96   30             
 31 Gorman, Thomas            11 Col. DeSales          19:03.69   31             
 32 Winger, Chris             12 Cal. River Valley     19:04.13   32             
 33 Haist, Anthony             9 Licking Hts.          19:04.86   33             
 34 Waterman, Luke            10 Cal. River Valley     19:07.69   34             
 35 Young, Noah               12 Whitehall-Yearling    19:11.73   35             
 36 Butler, Griffin            9 Licking Valley        19:12.10   36             
 37 Hayes, Anthony            11 Col. DeSales          19:20.11   37             
 38 Righter, John             11 Licking Valley        19:30.07   38             
 39 Walker, Kaleb             10 Johnstown-Monroe      19:31.09                  
 40 Patterson, Corey          12 London                19:35.91   39             
 41 Lopez, Marcus             10 Utica                 19:42.17   40             
 42 Masoni, Vince             10 Licking Hts.          19:43.53   41             
 43 Waterman, Ben             10 Cal. River Valley     19:52.49   42             
 44 Sellitto, Drew            12 Licking Hts.          20:01.00   43             
 45 Guerin, Tyler             10 Jonathan Alder        20:05.93   44             
 46 Michael, Jacob            11 North Union           20:16.69   45             
 47 Scherer, Matthias         11 Centennial            20:18.66   46             
 48 Bender, Tyler             10 Cal. River Valley     20:19.22   47             
 49 Blackburn, Garrett        11 London                20:23.22   48             
 50 Combs, Hunter             10 North Union           20:24.33   49             
 51 Knezovich, Kyle           11 Utica                 20:31.45   50             
 52 Karkut, Tyler             12 Jonathan Alder        20:33.23   51             
 53 Cox, Isaiah               10 North Union           20:34.80   52             
 54 Newman, Nathan            10 London                20:35.75   53             
 55 Haist, Brandon             9 Licking Hts.          20:45.64   54             
 56 Gibson, Ashden            11 Whitehall-Yearling    20:47.87   55             
 57 Harper, Stephen           10 Johnstown-Monroe      20:49.43                  
 58 McNicol, Jeremy            9 Licking Valley        20:51.95   56             
 59 Thomas, Jordan            12 Jonathan Alder        20:53.87   57             
 60 Spaulding, Anthony        11 Whitehall-Yearling    20:54.96   58             
 61 Nordquist, Noah           10 North Union           20:56.41   59             
 62 Truex, Nathan              9 Licking Valley        21:11.94   60             
 63 Michael, Lucas             9 North Union           21:18.20   61             
 64 Lehman, Sam                9 Licking Valley        21:18.79   62             
 65 Matoszkia, Kaleb          10 Johnstown-Monroe      21:23.09                  
 66 Mohler, Tristen            9 Licking Valley        21:26.40   63             
 67 Spahn, Jack               11 London                21:27.48   64             
 68 Wolfe, Ryan               12 London                21:30.00   65             
 69 Salzler, David            10 Jonathan Alder        21:37.97   66             
 70 Cornelius, Nathan         11 Jonathan Alder        21:40.55   67             
 71 Mealick, Zavier              Licking Valley        21:44.33   68             
 72 Murphy, Babe              11 Licking Hts.          21:57.39   69             
 73 Eubanks, Jake             11 Col. DeSales          22:11.16   70             
 74 Malley, Clayton           11 Cal. River Valley     22:26.88   71             
 75 Levings, Jamison           9 Cal. River Valley     22:45.78   72             
 76 Cudnik, Jacob                Col. DeSales          22:47.22   73             
 77 wilcox, Alex                 Licking Hts.          23:01.34   74             
 78 Fontgalland, Glauco       11 Centennial            23:27.68   75             
 79 Gwinn, Tyler              11 Utica                 25:10.85   76             
 80 Brewer, Clark             12 Utica                 25:17.78   77             
 81 Rana, Shayekh              9 Centennial            26:25.79   78             
 82 Bays, Heath                9 Utica                 26:44.24   79             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Granville                    16    1    2    3    4    6   12   14          
      Total Time:  1:25:32.96                                                    
         Average:    17:06.60                                                    
   2 Whitehall-Yearling           91    8    9   18   21   35   55   58          
      Total Time:  1:31:32.53                                                    
         Average:    18:18.51                                                    
   3 Bexley                       93   13   16   17   23   24   29   30          
      Total Time:  1:31:31.21                                                    
         Average:    18:18.25                                                    
   4 Col. DeSales                126   10   22   26   31   37   70   73          
      Total Time:  1:33:34.29                                                    
         Average:    18:42.86                                                    
   5 Cal. River Valley           160    5   32   34   42   47   71   72          
      Total Time:  1:35:41.25                                                    
         Average:    19:08.25                                                    
   6 North Union                 182   11   25   45   49   52   59   61          
      Total Time:  1:37:49.01                                                    
         Average:    19:33.81                                                    
   7 Licking Hts.                191   20   33   41   43   54   69   74          
      Total Time:  1:38:04.69                                                    
         Average:    19:36.94                                                    
   8 Jonathan Alder              207   27   28   44   51   57   66   67          
      Total Time:  1:39:23.41                                                    
         Average:    19:52.69                                                    
   9 Centennial                  221    7   15   46   75   78                    
      Total Time:  1:45:37.44                                                    
         Average:    21:07.49                                                    
  10 Licking Valley              252   36   38   56   60   62   63   68          
      Total Time:  1:42:04.85                                                    
         Average:    20:24.97                                                    
  11 Utica                       262   19   40   50   76   77   79               
      Total Time:  1:49:09.91                                                    
         Average:    21:49.99                                                    
  12 London                      269   39   48   53   64   65                    
      Total Time:  1:43:32.36                                                    
         Average:    20:42.48                                         
  Boys Division II - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
 
 Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
             Central District Cross Country- Division 2 - 10/20/2012             
                             Central District - D 2                              
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 5k Run CC Section 2
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Briggs, David             12 Heb. Lakewood         17:26.89    1             
  2 Ebersole, Logan           11 Spa Highland          17:36.74    2             
  3 Jarvis, Tommy             12 Buckeye Valley        17:49.80    3             
  4 Kayuha, Sam               12 Watterson             17:54.55    4             
  5 Briggs, Chris             10 Heb. Lakewood         17:54.89    5             
  6 Pratt, Alec               12 Watterson             17:57.53    6             
  7 Cuckler, Jeremy           10 Bloom-Carroll         17:57.93                  
  8 Stewart, Matthew          12 Buckeye Valley        17:58.91    7             
  9 Jones, Kevin              10 Spa Highland          18:03.14    8             
 10 Guza, Mark                11 Watterson             18:04.63    9             
 11 Smart, Austin             12 Heath                 18:07.86   10             
 12 Stinson, Freddy           11 Heath                 18:08.48   11             
 13 McClelland, Max            9 Watterson             18:14.46   12             
 14 Slavik, Drew              11 Buckeye Valley        18:15.53   13             
 15 Irvin, Josh               10 Spa Highland          18:29.02   14             
 16 Wigal, Nathan             12 John. Northridge      18:32.34                  
 17 Johnson, Devin             9 Spa Highland          18:37.24   15             
 18 Karr, Dylan                9 Heath                 18:38.38   16             
 19 Sheehan, Nick             12 Buckeye Valley        19:03.13   17             
 20 Cox, Nate                 11 Buckeye Valley        19:05.26   18             
 21 Clunk, Nic                12 Buckeye Valley        19:06.97   19             
 22 Widerschein, Mark         12 Watterson             19:20.05   20             
 23 Lucki, Jordan             12 Watterson             19:22.49   21             
 24 Ybarra, Greg              10 Heath                 19:25.18   22             
 25 Goines, Elijah            12 Heath                 19:25.62   23             
 26 Fitzgerald, Sean          12 Hartley               19:25.98   24             
 27 Passen, Eddie             12 Watterson             19:50.52   25             
 28 Groene, Brandt            10 Hartley               19:58.22   26             
 29 Gold, Andrew              10 Hartley               20:01.90   27             
 30 Krier, Ben                12 Heb. Lakewood         20:02.92   28             
 31 Greenlee, Stone           11 Bloom-Carroll         20:03.74                  
 32 Burson, Layne             11 Spa Highland          20:06.75   29             
 33 Henry, Major              10 Heb. Lakewood         20:19.22   30             
 34 Gulick, Andrew            10 Heb. Lakewood         20:28.21   31             
 35 Matheke, Paul             11 Hartley               20:35.06   32             
 36 Morello, Cameron           9 Hartley               20:35.49   33             
 37 Sampson, Ian              10 Hartley               20:38.29   34             
 38 Bungard, Michael          10 Hartley               20:57.36   35             
 39 Horsely, Caleb             9 Heb. Lakewood         21:06.92   36             
 40 Sigman, Austin            10 Heath                 21:26.72   37             
 41 Hines, Seth               12 Bloom-Carroll         21:33.84                  
 42 Parks, Nick               12 Spa Highland          21:41.61   38             
 43 Breckenridge, Sean        12 Col. Independence     21:52.39   39             
 44 Cramer, Ellis              9 Heb. Lakewood         22:00.61   40             
 45 Flavin, Andy              10 Heath                 22:19.80   41             
 46 Davis, Maurice            11 Eastmoor Acad.        22:38.74                  
 47 Hughes, Jamal             11 Eastmoor Acad.        23:02.48                  
 48 Pairan, R.J.               9 Amanda-Clearcreek     23:02.86   42             
 49 Herndon, Cleo             11 Col. Independence     23:09.19   43             
 50 Thompson, Dallas          10 Amanda-Clearcreek     23:10.63   44             
 51 Drake, Russell            12 Col. Independence     24:05.09   45             
 52 Maggs, Jonah               9 Spa Highland          24:26.89   46             
 53 Garee, Tyelar             11 Amanda-Clearcreek     24:57.45   47             
 54 Morgan, Alex              10 Amanda-Clearcreek     25:17.12   48             
 55 Taylor, Jaquan            12 Col. Independence     25:34.26   49             
 56 Ruble, Eric               12 Amanda-Clearcreek     25:46.16   50             
 57 Stebelton, Darren         10 Bloom-Carroll         26:14.08                  
 58 Coates, Tehquan            9 Col. Independence     27:46.52   51             
 59 Eaton, Isaiah              9 Eastmoor Acad.        27:46.52                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Watterson                    51    4    6    9   12   20   21   25          
      Total Time:  1:31:31.22                                                    
         Average:    18:18.25                                                    
   2 Buckeye Valley               58    3    7   13   17   18   19               
      Total Time:  1:32:12.63                                                    
         Average:    18:26.53                                                    
   3 Spa Highland                 68    2    8   14   15   29   38   46          
      Total Time:  1:32:52.89                                                    
         Average:    18:34.58                                                    
   4 Heath                        82   10   11   16   22   23   37   41          
      Total Time:  1:33:45.52                                                    
         Average:    18:45.11                                                    
   5 Heb. Lakewood                95    1    5   28   30   31   36   40          
      Total Time:  1:36:12.13                                                    
         Average:    19:14.43                                                    
   6 Hartley                     142   24   26   27   32   33   34   35          
      Total Time:  1:40:36.65                                                    
         Average:    20:07.33                                                    
   7 Col. Independence           227   39   43   45   49   51                    
      Total Time:  2:02:27.45                                                    
         Average:    24:29.49                                                    
   8 Amanda-Clearcreek           231   42   44   47   48   50                    
      Total Time:  2:02:14.22                                                    
         Average:    24:26.85