Central District
2009 Girls Cross Country Tournament
Division II

.

X
  Girls Division II - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
 Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
            Central District - Division II Championships - 10/24/2009            
                                District - Div II                                
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Girls 5k Run CC Section 1
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Gaysunas, Megan           11 Granville             20:23.70    1             
  2 Lamb, Anna                11 Granville             20:33.15    2             
  3 Chatas, Sophie            10 Col. School for Girls 20:42.61    3             
  4 Fondriest, Sara           12 Granville             20:47.13    4             
  5 McCabe, Lauren            10 Hilliard Bradley      20:50.81    5             
  6 Arace, Abby               10 Col. Bexley           21:07.20    6             
  7 Crawford, Ellie           10 Granville             21:11.31    7             
  8 Van Ness, Kate            11 Granville             21:13.67    8             
  9 Smith, Ashley             11 Newark Licking Valley 21:42.74    9             
 10 Daugherty, Emma           10 Pl. City Jon. Alder   21:45.17   10             
 11 Wittig, Katie              9 Col. Bexley           21:47.04   11             
 12 Ferguson, Taisha          12 Col. Bish. Hartley    21:51.36   12             
 13 Staravecka, Laura         11 Col. School for Girls 21:52.16   13             
 14 Nikolaus, Rebecca         11 Hilliard Bradley      21:53.95   14             
 15 Winter, Alex               9 Hilliard Bradley      21:58.72   15             
 16 Morgan, Jacqueline        10 Col. Bexley           22:01.43   16             
 17 Niermeyer, Sara            9 Col. Bexley           22:06.93   17             
 18 Larsen, Ali               10 Granville             22:13.99   18             
 19 Klopfer, Kelsey           12 Col. School for Girls 22:18.05   19             
 20 Smith, Madeleine          10 Col. Bish. Hartley    22:25.82   20             
 21 Laughlin, Theresa         12 Col. Bish. Hartley    22:32.25   21             
 22 Sutter, Georgia           11 Col. Bexley           22:39.67   22             
 23 Beckett, Claire           11 Col. Bexley           22:42.64   23             
 24 Sarver, Olivia            10 Col. Bexley           22:53.34   24             
 25 O'Donnell, Bridget        11 Col. School for Girls 22:55.46   25             
 26 Lint, Taylor              11 Col. School for Girls 22:55.89   26             
 27 Butler-Petitt, Miranda    10 Col. School for Girls 22:56.29   27             
 28 Butler, Mackenzie          9 Newark Licking Valley 22:56.97   28             
 29 Negron, Stefanie          11 Col. Bish. Hartley    23:14.82   29             
 30 Sutterfield, Rachel       12 Carroll Bloom-Carroll 23:18.45   30             
 31 Mackintosh, Alisha        11 Hilliard Bradley      23:18.95   31             
 32 McCormick, Mallory         9 Col. Bish. Hartley    23:19.53   32             
 33 Sasson, Mariah            11 Hilliard Bradley      23:21.45   33             
 34 Euman, Kim                11 Whitehall-Yearling    23:33.51                  
 35 McConnell, Micheala          Col. School for Girls 23:35.49   34             
 36 Dilbone, Elizabeth           Granville             23:38.13   35             
 37 Kossler, Emily            11 Col. Bish. Hartley    23:51.78   36             
 38 Prewitt, Halle             9 Col. Eastmoor Acad    23:52.21   37             
 39 Thompson, Cassandra       10 Carroll Bloom-Carroll 23:52.62   38             
 40 Loeffler, Caitlyn         11 Carroll Bloom-Carroll 24:00.28   39             
 41 McGrew, Courtney          12 Pl. City Jon. Alder   24:13.67   40             
 42 Romine, Meaghan            9 Newark Licking Valley 24:23.11   41             
 43 Bussard, Marissa          11 Carroll Bloom-Carroll 24:29.83   42             
 44 Lombardi, Karlenna        11 Col. Bish. Hartley    24:42.52   43             
 45 Kirkey, Justine            9 Pl. City Jon. Alder   24:47.13   44             
 46 Biller, Aubrey            12 Newark Licking Valley 24:53.49   45             
 47 Rutherford, Kailey         9 Newark Licking Valley 24:54.25   46             
 48 Tomcisin, Hannah          10 Utica                 24:55.24                  
 49 Rakes, Samantha           11 Col. Hamilton Twp     25:12.87                  
 50 Anderson, Morgan          10 Pl. City Jon. Alder   25:21.12   47             
 51 Thompson, Danielle        12 Newark Licking Valley 25:27.02   48             
 52 Savage, Ashley            12 Carroll Bloom-Carroll 25:34.60   49             
 53 Conrad, Ashley            12 Pl. City Jon. Alder   25:50.29   50             
 54 Geerdink, Arita           12 Utica                 26:08.09                  
 55 Morales, Miali             9 Col. Hamilto          26:08.68                  
 56 Palmer, Alessandra        12 Col. Eastmoor Acad    26:09.68   51             
 57 Knife, Emily              10 Hilliard Bradley      26:40.39   52             
 58 Moore, Shannon            11 Col. Eastmoor Acad    26:45.01   53             
 59 Rivas, Hannah              9 Pl. City Jon. Alder   26:49.51   54             
 60 Ramsey, Tasha             10 Utica                 27:04.99                  
 61 Hammerberg, Madison       10 Hilliard Bradley      27:18.12   55             
 62 Revercomb, Emily          11 Utica                 28:01.17                  
 63 Dotson, Gabrielle         10 Col. Hamilto          28:39.82                  
 64 Mealick, Chelsea          12 Newark Licking Valley 30:41.98   56             
 65 Smith, Nautica             9 Col. Eastmoor Acad    30:43.99   57             
 66 Rutz, Melissa             12 Whitehall-Yearling    31:11.80                  
 67 Hamilton, Sierra          11 Col. Eastmoor Acad    31:11.80   58             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Granville                    22    1    2    4    7    8   18   35          
      Total Time:  1:44:08.96                                                    
         Average:    20:49.80                                                    
   2 Col. Bexley                  72    6   11   16   17   22   23   24          
      Total Time:  1:49:42.27                                                    
         Average:    21:56.46                                                    
   3 Col. School for Girls        86    3   13   19   25   26   27   34          
      Total Time:  1:50:44.17                                                    
         Average:    22:08.84                                                    
   4 Hilliard Bradley             98    5   14   15   31   33   52   55          
      Total Time:  1:51:23.88                                                    
         Average:    22:16.78                                                    
   5 Col. Bish. Hartley          114   12   20   21   29   32   36   43          
      Total Time:  1:53:23.78                                                    
         Average:    22:40.76                                                    
   6 Newark Licking Valley       169    9   28   41   45   46   48   56          
      Total Time:  1:58:50.56                                                    
         Average:    23:46.12                                                    
   7 Pl. City Jonathan Alder     191   10   40   44   47   50   54               
      Total Time:  2:01:57.38                                                    
         Average:    24:23.48                                                    
   8 Carroll Bloom-Carroll       198   30   38   39   42   49                    
      Total Time:  2:01:15.78                                                    
         Average:    24:15.16                                                    
   9 Col. Eastmoor Academy       256   37   51   53   57   58                    
      Total Time:  2:18:42.69                                                    
         Average:    27:44.54                                                   
  Girls Division II - District 2 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
            Central District - Division II Championships - 10/24/2009            
                                District - Div II                                
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC Section 2
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Lathrop, Kierstin          9 River Valley          20:16.45    1             
  2 Green, Lincoln            11 Sunbury Big Walnut    20:51.43    2             
  3 Thompson, Melissa         12 Columbus DeSales      20:57.54    3             
  4 McCall, Emily             11 Heath                 21:05.18    4             
  5 Borchers, Carrie          11 Sunbury Big Walnut    21:08.58    5             
  6 Kaiser, Michelle          10 Col. Bish. Ready      21:13.06    6             
  7 Armbrust, Esther           9 Sunbury Big Walnut    21:16.30    7             
  8 Campbell, Catie           11 Pataskala Licking Val 21:22.46    8             
  9 Brooks, Mary              12 Delaware Buckeye Val  21:32.01    9             
 10 Dencher, Samantha          9 London                21:37.67   10             
 11 Oberdick, Meena           10 Col. Centennial       21:40.54   11             
 12 Kintner, Kayti            12 Sunbury Big Walnut    21:42.92   12             
 13 Lathrop, Kierra            9 River Valley          21:45.84   13             
 14 Shockling, Amy            10 Columbus DeSales      21:48.60   14             
 15 Brown, Nicole             10 Col. Bish. Ready      21:51.54   15             
 16 Seabrook, Lydia           11 Sunbury Big Walnut    21:53.76   16             
 17 Schnurr, Bailey           12 Sunbury Big Walnut    22:06.26   17             
 18 Backovski, Katie          12 London                22:08.12   18             
 19 Anderson, Julie           10 Columbus DeSales      22:18.61   19             
 20 Davis, Marissa             9 London                22:26.10   20             
 21 Badertscher, Amanda       11 River Valley          22:29.86   21             
 22 Mercier, Chloe            10 Delaware Buckeye Val  22:32.11   22             
 23 Hastings, Kali            10 Heath                 22:38.47   23             
 24 Davis, Erica              10 Columbus DeSales      22:52.76   24             
 25 Trabold, Amy              12 Columbus DeSales      23:00.72   25             
 26 Lanese, Amber             10 Col. Centennial       23:04.46   26             
 27 Foreman, Amber            10 Amanda-Clearcreek     23:06.63   27             
 28 Burt, Kelsey              11 Sparta Highland       23:07.42   28             
 29 Lanese, Jennifer          12 Col. Centennial       23:09.86   29             
 30 Braun, Rachel             10 Columbus DeSales      23:12.28   30             
 31 Allen, Amber              11 London                23:12.75   31             
 32 Penix, Jordan             10 London                23:14.99   32             
 33 Dronsfield, Morgan         9 Sunbury Big Walnut    23:16.13   33             
 34 Konich, Briana             9 Pataskala Licking Val 23:19.61   34             
 35 Koberman, Claire          11 Columbus DeSales      23:20.67   35             
 36 Emery, Cheyenne            9 Delaware Buckeye Val  23:25.94   36             
 37 Hilt, Devin                9 Delaware Buckeye Val  23:26.54   37             
 38 Moehrman, Elli            10 Col. Bish. Ready      23:30.22   38             
 39 Ackerman, Hannah          12 River Valley          23:33.31   39             
 40 McDonald, Annaleigh       11 Heath                 23:39.87   40             
 41 Cooperider, Gabrielle      9 Pataskala Licking Val 23:45.91   41             
 42 Legg, Bekah                9 Amanda-Clearcreek     23:46.48   42             
 43 Lynch, Isabel              9 London                23:47.05   43             
 44 Watkins, Laura            11 Col. Centennial       23:48.08   44             
 45 Glaub, Jasmine            10 Hebron Lakewood       23:50.38   45             
 46 Cunningham, Letticia      11 Heath                 24:00.04   46             
 47 Cullison, Megan           12 Hebron Lakewood       24:00.60   47             
 48 Colvin, Colleen           11 Col. Bish. Ready      24:07.16   48             
 49 Baker, Morgan             11 Hebron Lakewood       24:21.77   49             
 50 Oder, Leighann            10 Hebron Lakewood       24:22.63   50             
 51 Bailey, Ashley            11 Amanda-Clearcreek     24:23.41   51             
 52 Ferguson, Abbey           10 Heath                 24:30.85   52             
 53 Presley, Alisha           10 Sparta Highland       24:35.21   53             
 54 McCombs, Francine         11 Sparta Highland       24:43.41   54             
 55 Peterson, Brianne         11 London                24:47.19   55             
 56 Childers, Caroline        10 Col. Centennial       24:53.51   56             
 57 McCall, Erin               9 Heath                 24:55.44   57             
 58 Benedict, Amber           11 Sparta Highland       25:03.71   58             
 59 Klugh, Sarah               9 Sparta Highland       25:07.55   59             
 60 Myers, PyLynne             9 Pataskala Licking Val 25:09.77   60             
 61 Lancia, Britney           10 Col. Bish. Ready      25:11.38   61             
 62 Brofft, Miranda            9 Pataskala Licking Val 25:13.89   62             
 63 Hooper, Abigail           10 River Valley          25:17.39   63             
 64 Thompson, Samantha         9 Amanda-Clearcreek     25:24.97   64             
 65 Eyster, Christa           12 River Valley          25:33.04   65             
 66 Schwendenmann, Jill       10 Col. Bish. Ready      26:01.23   66             
 67 Bennett, Christina        10 Hebron Lakewood       26:13.32   67             
 68 Schwendenman, Julia       10 Col. Bish. Ready      26:27.65   68             
 69 Davenport, Molly          10 Delaware Buckeye Val  26:45.42   69             
 70 Kantzer, Payton            9 Delaware Buckeye Val  27:03.77   70             
 71 Nelson, Amber             10 Sparta Highland       27:21.91   71             
 72 Bailey, Erin              11 Delaware Buckeye Val  27:36.05   72             
 73 Zellner, Katelyn             Sparta Highland       27:36.73   73             
 74 Johnson, Ellie            10 Amanda-Clearcreek     28:09.27   74             
 75 Maynard, Jessica           9 Pataskala Licking Val 28:31.64   75             
 76 Shubirg, Maddie           11 Heath                 29:52.80   76             
 77 Johnston, Amanda          10 Col. Centennial       30:04.00   77             
 78 Brieck, Noelle            10 Col. Centennial       30:07.70   78             
 79 Kelly, Kristen            10 River Valley          30:35.16   79             
 80 Bailey, Kylie             10 Amanda-Clearcreek     32:23.00   80             
 81 Hill, Taylor              10 Pataskala Licking Val 41:21.00   81             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Sunbury Big Walnut           42    2    5    7   12   16   17   33          
      Total Time:  1:46:52.99                                                    
         Average:    21:22.60                                                    
   2 Columbus St. Francis DeSales     85    3   14   19   24   25   30   35          
      Total Time:  1:50:58.23                                                    
         Average:    22:11.65                                                    
   3 London                      111   10   18   20   31   32   43   55          
      Total Time:  1:52:39.63                                                    
         Average:    22:31.93                                                    
   4 Caledonia River Valley      137    1   13   21   39   63   65   79          
      Total Time:  1:53:22.85                                                    
         Average:    22:40.57                                                    
   5 Heath                       165    4   23   40   46   52   57   76          
      Total Time:  1:55:54.41                                                    
         Average:    23:10.89                                                    
   6 Col. Centennial             166   11   26   29   44   56   77   78          
      Total Time:  1:56:36.45                                                    
         Average:    23:19.29                                                    
   7 Col. Bishop Ready           168    6   15   38   48   61   66   68          
      Total Time:  1:55:53.36                                                    
         Average:    23:10.68                                                    
   8 Delaware Buckeye Valley     173    9   22   36   37   69   70   72          
      Total Time:  1:57:42.02                                                    
         Average:    23:32.41                                                    
   9 Pataskala Licking Hts.      205    8   34   41   60   62   75   81          
      Total Time:  1:58:51.64                                                    
         Average:    23:46.33                                                    
  10 Sparta Highland             252   28   53   54   58   59   71   73          
      Total Time:  2:02:37.30                                                    
         Average:    24:31.46                                                    
  11 Amanda-Clearcreek           258   27   42   51   64   74   80               
      Total Time:  2:04:50.76                                                    
         Average:    24:58.16                                                    
  12 Hebron Lakewood             258   45   47   49   50   67                    
      Total Time:  2:02:48.70                                                    
         Average:    24:33.74