Central District
2009 Boys Cross Country Tournament
Division II

.

X
  Boys Division II - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
 Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
            Central District - Division II Championships - 10/24/2009            
                                District - Div II                                
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 5k Run CC Section 1
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Yanichko, Chris           12 Pl. City Jon Alder    17:26.05    1             
  2 Montoya, Joey             11 Howard East Knox      17:57.58    2             
  3 Washka, Cody              11 Granville             18:02.91    3             
  4 Burger, Nick              11 Granville             18:03.44    4             
  5 Sneckenburg, Erik         10 Granville             18:08.87    5             
  6 VanSickle, Tyler          12 Utica                 18:16.80    6             
  7 Monroe, Chris             11 Heath                 18:20.65    7             
  8 Lusby, Ron                11 Caledonia River Val   18:24.15    8             
  9 Fatah, Mohamed            10 Pataskala Licking Hts 18:26.55    9             
 10 York, Peter               12 Granville             18:27.04   10             
 11 Knieper, Jordan           10 Delaware Buckeye Val  18:30.58   11             
 12 Blanchard, Paul           11 Howard East Knox      18:34.24   12             
 13 Badertscher, Ryan         12 Caledonia River Val   18:35.17   13             
 14 Butler, Austin            11 Carroll Bloom-Carroll 18:36.08   14             
 15 Klark, Kristopher         12 Granville             18:40.14   15             
 16 Kenney, Kory               9 Pataskala Licking Hts 18:43.07   16             
 17 Byers, Jordan             12 Pl. City Jon Alder    18:47.78   17             
 18 Pitcher, Logan             9 Granville             18:52.36   18             
 19 Obert, Brandon            11 Whitehall-Yearling    18:55.30   19             
 20 Montgomery, Jonathen      12 Caledonia River Val   18:59.05   20             
 21 Schwaderer, Travis        11 Caledonia River Val   19:04.73   21             
 22 Osborn, Ethan             12 Newark Licking Valley 19:08.21   22             
 23 Pastore, C.J.             12 Pl. City Jon Alder    19:10.97   23             
 24 Wood, Garrett             10 Caledonia River Val   19:21.44   24             
 25 Stewart, Brandon          11 Delaware Buckeye Val  19:28.57   25             
 26 Harriman, Tyler           12 Utica                 19:30.35   26             
 27 Newton, Shane             10 Newark Licking Valley 19:32.13   27             
 28 Fordriest, Jacob             Granville             19:34.56   28             
 29 Branam, Sean              10 Pl. City Jon Alder    19:35.39   29             
 30 Winger, Chris              9 Caledonia River Val   19:41.74   30             
 31 Dresvyannikov, Alex       12 Pl. City Jon Alder    19:45.39   31             
 32 Ballard, David            10 Delaware Buckeye Val  19:46.81   32             
 33 Nester, Chris             12 Newark Licking Valley 19:47.18   33             
 34 Burns, Shayne             10 Carroll Bloom-Carroll 19:49.88   34             
 35 Gutridge, Norm            10 Newark Licking Valley 19:52.59   35             
 36 Stewart, Matthew           9 Delaware Buckeye Val  19:56.55   36             
 37 Ridenour, Jethro          12 Whitehall-Yearling    20:00.79   37             
 38 Smart, Austin              9 Heath                 20:03.35   38             
 39 Davis, Chris              11 Pataskala Licking Hts 20:06.63   39             
 40 Dresvyannikov, Oleg        9 Pl. City Jon Alder    20:07.90   40             
 41 Brittsan, Matt            11 Delaware Buckeye Val  20:10.50   41             
 42 Weaver, Dustin            12 Heath                 20:11.62   42             
 43 Allen, Sean               11 Whitehall-Yearling    20:12.99   43             
 44 Marsh, Justin             10 Caledonia River Val   20:14.02   44             
 45 Robinson, Ben             12 Pl. City Jon Alder    20:16.13   45             
 46 Bachelor, Aaron           10 Newark Licking Valley 20:20.78   46             
 47 Thacker, Andrew           11 Marion Elgin          20:24.38   47             
 48 Reed, Chase               11 Whitehall-Yearling    20:25.91   48             
 49 Carey, Brian              12 Pataskala Licking Hts 20:34.02   49             
 50 Francis, Michael          10 Heath                 20:38.16   50             
 51 Ryan, Cole                11 Marion Elgin          20:39.70   51             
 52 Depugh, Aaron              9 London Madison Plains 20:51.39   52             
 53 Kyte, Bailey               9 Marion Elgin          20:56.51   53             
 54 Smith, Andrew             11 Newark Licking Valley 21:00.14   54             
 55 Loughman, Gunner           9 Heath                 21:01.65   55             
 56 Beaty, Billy              10 Carroll Bloom-Carroll 21:06.61   56             
 57 Hines, Seth                9 Carroll Bloom-Carroll 21:20.72   57             
 58 Moran, Kyle                9 Utica                 21:29.77   58             
 59 James, Cameron               Delaware Buckeye Val  21:40.20   59             
 60 Blanchard, Nick            9 Howard East Knox      21:48.42   60             
 61 Sellitto, Andrew           9 Pataskala Licking Hts 22:05.60   61             
 62 Coleman, Josh             10 Carroll Bloom-Carroll 22:09.24   62             
 63 Reiselt, Brett            12 Carroll Bloom-Carroll 22:09.69   63             
 64 Farnlacher, Derek         12 Whitehall-Yearling    22:10.15   64             
 65 Skinner, Levi             11 Utica                 22:32.21   65             
 66 Clunk, Nick                9 Delaware Buckeye Val  22:41.85   66             
 67 Downey, David             11 Howard East Knox      22:51.00   67             
 68 Schnieder, Cj             11 Marion Elgin          23:19.13   68             
 69 Hughes, Pete              11 Utica                 23:25.63   69             
 70 Micotto, Anthony          10 London Madison PLains 23:29.35   70             
 71 Lazzaro, Charlie          10 Howard East Knox      23:34.57   71             
 72 Cornwell, Cory            10 Marion Elgin          23:44.49   72             
 73 Pickens, Jacob            10 London Madison Plains 23:51.60   73             
 74 Thompson, Delmas             London Madison Plains 24:45.73   74             
 75 Hane, Chad                11 London Madison Plains 24:58.29   75             
 76 Cumston, Andy             10 Marion Elgin          25:06.38   76             
 77 Jackson, Tyler            11 Whitehall-Yearling    26:19.95   77             
 78 Fischer, Drew             12 Howard East Knox      27:43.65   78             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Granville                    37    3    4    5   10   15   18   28          
      Total Time:  1:31:22.40                                                    
         Average:    18:16.48                                                    
   2 Caledonia River Valley       86    8   13   20   21   24   30   44          
      Total Time:  1:34:24.54                                                    
         Average:    18:52.91                                                    
   3 Pl. City Jonathan Alder     101    1   17   23   29   31   40   45          
      Total Time:  1:34:45.58                                                    
         Average:    18:57.12                                                    
   4 Delaware Buckeye Valley     145   11   25   32   36   41   59   66          
      Total Time:  1:37:53.01                                                    
         Average:    19:34.61                                                    
   5 Newark Licking Valley       163   22   27   33   35   46   54               
      Total Time:  1:38:40.89                                                    
         Average:    19:44.18                                                    
   6 Pataskala Licking Hts.      174    9   16   39   49   61                    
      Total Time:  1:39:55.87                                                    
         Average:    19:59.18                                                    
   7 Heath                       192    7   38   42   50   55                    
      Total Time:  1:40:15.43                                                    
         Average:    20:03.09                                                    
   8 Whitehall-Yearling          211   19   37   43   48   64   77               
      Total Time:  1:41:45.14                                                    
         Average:    20:21.03                                                    
   9 Howard East Knox            212    2   12   60   67   71   78               
      Total Time:  1:44:45.81                                                    
         Average:    20:57.17                                                    
  10 Carroll Bloom-Carroll       223   14   34   56   57   62   63               
      Total Time:  1:43:02.53                                                    
         Average:    20:36.51                                                    
  11 Utica                       224    6   26   58   65   69                    
      Total Time:  1:45:14.76                                                    
         Average:    21:02.96                                                    
  12 Marion Elgin                291   47   51   53   68   72   76               
      Total Time:  1:49:04.21                                                    
         Average:    21:48.85                                                    
  13 London Madison Plains       344   52   70   73   74   75                    
      Total Time:  1:57:56.36                                                    
         Average:    23:35.28 
  Boys Division II - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament.
Watkins Memorial High School                               HY-TEK's Meet Manager
            Central District - Division II Championships - 10/24/2009            
                                District - Div II                                
                          Watkins Memorial High School                           
                              Last Completed Event                               
 
Event 4  Boys 5k Run CC Section 2
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Arace, Zach               12 Col. Bexley           17:15.82    1             
  2 Swartz, Kevin             10 London                17:37.49    2             
  3 Howard, Zach              12 Amanda-Clearcreek     17:48.21                  
  4 Patrick, Tyler            11 Col. Bishop Watterson 18:04.29    3             
  5 Richardson, Matt          11 Col. Bishop Watterson 18:10.27    4             
  6 Walburn, Brendan          10 Hebron Lakewood       18:10.86    5             
  7 Platt, James              11 Johnstown-Monroe      18:15.47    6             
  8 Callahan, Connor          11 Col. Bish. Hartley    18:20.97    7             
  9 Walsh, Danny              12 Col. Bishop Watterson 18:24.10    8             
 10 Tyler, Curtis              9 Col. Hamilton Twp     18:28.84    9             
 11 Pelz, Nathaniel           12 Col. Bexley           18:29.18   10             
 12 Held, Eddie               11 Col. Bish. Hartley    18:30.85   11             
 13 Loudermilk, Scott         12 Amanda-Clearcreek     18:35.87                  
 14 O'Brien, Tom              12 Col. Bishop Watterson 18:36.31   12             
 15 Laughlin, John            12 Col. Bish. Hartley    18:36.73   13             
 16 Zuccarelli, Chris         12 Col. Bish. Hartley    18:37.46   14             
 17 Taylor, Nate              10 Col. Bexley           18:41.31   15             
 18 Becker, Kyle              12 Col. Bishop Watterson 18:47.80   16             
 19 Lucas, Jared                 Col. Bexley           18:51.82   17             
 20 Turner, Jacob              9 Col. Bexley           19:03.50   18             
 21 Wright, Fletcher          10 London                19:04.29   19             
 22 Evans, Derek              10 Col. Centennial       19:07.25   20             
 23 Hoffman, Aaron            12 Col. Bexley           19:08.28   21             
 24 Feltz, Paul               12 London                19:10.16   22             
 25 Luck, Dale                11 Amanda-Clearcreek     19:12.35                  
 26 Pelz, Aaron               10 Col. Bexley           19:13.50   23             
 27 Tomson, Morgan            12 Col. Bish. Hartley    19:23.74   24             
 28 Albrecht, Will            10 London                19:28.12   25             
 29 Lucki, Jordan              9 Col. Bishop Watterson 19:34.60   26             
 30 Briggs, David              9 Hebron Lakewood       19:39.05   27             
 31 Klugh, John               11 Sparta Highland       19:40.91   28             
 32 Harr, Dan                 12 Col. DeSales          19:41.94   29             
 33 O'Brien, John             12 Col. Bishop Watterson 19:42.40   30             
 34 Wall, Jacob               10 Johnstown-Monroe      19:45.89   31             
 35 Jenney, Drew              10 Johnstown-Monroe      19:47.90   32             
 36 Martinez, Guillermo       12 Hebron Lakewood       19:49.14   33             
 37 Holbrook, Jon             11 Johnstown-Monroe      19:51.77   34             
 38 Webb, Evan                 9 Sparta Highland       19:54.36   35             
 39 Bell, Corey               10 Col. Centennial       19:56.57   36             
 40 Cullison, Ryan            10 Hebron Lakewood       19:57.06   37             
 41 Crumley, Caleb             9 Col. Hamilton Twp     19:59.99   38             
 42 Benedum, Jordan            9 London                20:01.36   39             
 43 Howard, Luke              10 Col. DeSales          20:02.25   40             
 44 Hoffman, Evan             10 Col. DeSales          20:10.95   41             
 45 Cunningham, Ian           12 Col. Bish. Hartley    20:20.69   42             
 46 Smith, Tyler              12 London                20:31.87   43             
 47 Herrick, Ben                 Col. DeSales          20:32.24   44             
 48 McClary, Tyler            10 Col. DeSales          20:39.56   45             
 49 Cropper, Curtis           11 Col. DeSales          20:41.88   46             
 50 Dennis, David             12 Sparta Highland       20:47.38   47             
 51 Browning, Jeremy          10 Col. Centennial       20:50.78   48             
 52 Orr, Michael              12 Hebron Lakewood       20:51.54   49             
 53 Neutzling, Craig          11 Col. Centennial       20:55.92   50             
 54 Platter, Billy             9 London                21:06.22   51             
 55 Albert, Austin            10 Col. Bish. Hartley    21:07.11   52             
 56 Parks, Robbie             12 Sparta Highland       21:11.40   53             
 57 LaRue, Isaac              12 Amanda-Clearcreek     21:12.99                  
 58 Rhoads, Nick              10 Col. Hamilton Twp     21:14.28   54             
 59 Schneider, Jeremiah          Col. DeSales          21:15.10   55             
 60 John, Chudzik             12 Col. Centennial       21:20.60   56             
 61 Napier, Heath              9 Col. Hamilton Twp     21:24.28   57             
 62 Hester, Joseph            12 Col. South            21:28.37                  
 63 Foltz, Bryon               9 Johnstown-Monroe      21:33.41   58             
 64 Abel, Jerrod              12 Hebron Lakewood       21:45.18   59             
 65 Parks, Trevor             10 Sparta Highland       21:52.31   60             
 66 Kirkingburg, Karl          9 Hebron Lakewood       22:01.57   61             
 67 Dotson, Chris             10 Col. Hamilton Twp     22:08.89   62             
 68 Matson, James             11 Col. Centennial       23:10.59   63             
 69 Ross, Zach                 9 Col. Hamilton Twp     23:57.61   64             
 70 Pereksta, Scott           11 Col. Centennial       24:18.12   65             
 71 Robinson, Zach            11 Sparta Highland       25:36.85   66             
 72 Parks, Nick                  Sparta Highland       27:09.49   67             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Col. Bishop Watterson        43    3    4    8   12   16   26   30          
      Total Time:  1:32:02.78                                                    
         Average:    18:24.56                                                    
   2 Col. Bexley                  61    1   10   15   17   18   21   23          
      Total Time:  1:32:21.63                                                    
         Average:    18:28.33                                                    
   3 Col. Bish. Hartley           69    7   11   13   14   24   42   52          
      Total Time:  1:33:29.75                                                    
         Average:    18:41.95                                                    
   4 London                      107    2   19   22   25   39   43   51          
      Total Time:  1:35:21.42                                                    
         Average:    19:04.29                                                    
   5 Hebron Lakewood             151    5   27   33   37   49   59   61          
      Total Time:  1:38:27.65                                                    
         Average:    19:41.53                                                    
   6 Johnstown-Monroe            161    6   31   32   34   58                    
      Total Time:  1:39:14.44                                                    
         Average:    19:50.89                                                    
   7 Col. St. Francis DeSales    199   29   40   41   44   45   46   55          
      Total Time:  1:41:06.94                                                    
         Average:    20:13.39                                                    
   8 Col. Centennial             210   20   36   48   50   56   63   65          
      Total Time:  1:42:11.12                                                    
         Average:    20:26.23                                                    
   9 Col. Hamilton Township      220    9   38   54   57   62   64               
      Total Time:  1:43:16.28                                                    
         Average:    20:39.26                                                    
  10 Sparta Highland             223   28   35   47   53   60   66   67          
      Total Time:  1:43:26.36                                                    
         Average:    20:41.28