Central District
2003 Boys Cross Country Tournament
Division II

.

X
  Boys Division II Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions not on a
      qualifying team advance to the Regional Tournament.
Central District Champ Meet                    Hy-Tek's Meet Manager
                          Central District - 10/18/2003                          
                          Groveport Madison High School                          
                              Last Completed Event                               
 
Event 1  Boys 5k Run CC District 1
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 French, Jared             12 Sparta Highland       15:52.67    1             
  2 Irwin, Jeff               12 Canal Winchester      16:31.80    2             
  3 Wibberley, Aaron          11 Olentangy Liberty     16:32.82    3             
  4 Signoracci, Pietro        12 Columbus DeSales      16:34.20    4             
  5 Beggrow, Anthony          12 Columbus DeSales      16:36.28    5             
  6 Wilbur, Ryan              12 Col. Centennial       16:40.04    6             
  7 Dean, Kevin               12 Granville             16:42.90    7             
  8 Wildermuth, Scott         10 Canal Winchester      16:48.46    8             
  9 Adcock, Aaron             11 Heath                 16:50.16    9             
 10 Saunders, Nate            11 Sparta Highland       16:50.55   10             
 11 Mulloy, Brendan           12 Columbus DeSales      16:58.98   11             
 12 Harrod, Chris             11 Licking Valley        17:01.15   12             
 13 Levan, Anthony            12 Col. Centennial       17:03.62   13             
 14 Wren, Nick                11 Col. Bexley           17:18.89   14             
 15 Oroszi, Tim               12 Buckeye Valley        17:24.57   15             
 16 Huddle, Adam              11 Granville             17:26.58   16             
 17 Rybak, Steve              12 Columbus DeSales      17:28.65   17             
 18 Disabato, Emelio          11 Bishop Watterson      17:33.60   18             
 19 Gandert, Craig            12 Marion River Valley   17:35.91   19             
 20 Boedicker, Stephen        11 Olentangy Liberty     17:38.67   20             
 21 Balch, James              10 Col. Bexley           17:39.78   21             
 22 Brenner, Shane            10 Col. Bexley           17:40.56   22             
 23 Knapke, Robert            12 Col. Centennial       17:41.45   23             
 24 Belcher, Josh             12 Sparta Highland       17:45.61   24             
 25 Friedberg, Aaron          12 Col. Bexley           17:46.01   25             
 26 McCoy, Michael            11 Utica                 17:48.67   26             
 27 Simon, Dan                12 Columbus DeSales      17:49.24   27             
 28 Schmid, Mark               9 Granville             17:50.72   28             
 29 Wheeler, Adam              9 Canal Winchester      17:51.57   29             
 30 Slagle, Chris             12 London                17:57.43   30             
 31 Hinterscheid, Michael     12 Granville             18:00.01   31             
 32 Cooper, Juris             11 Granville             18:04.62   32             
 33 Vulanich, Mike            12 Bishop Watterson      18:05.75   33             
 34 Deverteuil, Denis         11 Bishop Watterson      18:06.32   34             
 35 Denz, Peter                9 Columbus DeSales      18:06.95   35             
 36 Bracey, Jason             12 Col. Centennial       18:10.06   36             
 37 Lamneck, John              9 Ashville Tea          18:13.35   37             
 38 Giglio, Lee               12 London                18:14.23   38             
 39 Agler, Justin             10 Col. Bexley           18:16.63   39             
 40 Palmer, Nate              12 Bishop Watterson      18:17.39   40             
 41 Clay, Derek                9 Olentangy Liberty     18:19.35   41             
 42 Brock, Robby              11 Bishop Watterson      18:21.03   42             
 43 Sherburn, Zach            10 Licking Valley        18:23.39   43             
 44 Schottenstein, Mike       11 Col. Bexley           18:24.48   44             
 45 Shirey, Chris             12 Ashville Tea          18:26.81   45             
 46 Richards, Collin           9 Columbus DeSales      18:30.15   46             
 47 Richardson, Adam          10 London                18:36.14   47             
 48 Wibberley, Ben             9 Olentangy Liberty     18:37.03   48             
 49 Macy, Joel                10 Utica                 18:39.65   49             
 50 Ohlinger, Sam             12 Ashville Tea          18:41.31   50             
 51 Duck, Jon                  9 Licking Valley        18:42.53   51             
 52 Condron, Chris            12 Sparta Highland       18:47.19   52             
 53 Moore, Matt               10 Olentangy Liberty     18:47.92   53             
 54 Baker, Scott              11 Olentangy Liberty     18:48.79   54             
 55 Lynch, David              11 London                18:51.93   55             
 56 Groseclose, Joe           11 Sunbury Big Walnut    18:52.44   56             
 57 Gilbert, Andrew           11 Marion River Valley   18:52.89   57             
 58 Bartlett, Stevens         10 Sunbury Big Walnut    18:55.77   58             
 59 Huston, David             11 Heath                 18:56.65   59             
 60 Hammond, Frank            12 London                19:02.42   60             
 61 Richards, Joe             10 Olentangy Liberty     19:02.82   61             
 62 Kasler, David             11 Ashville Tea          19:03.06   62             
 63 Schumacher, Ben           10 Sunbury Big Walnut    19:03.33   63             
 64 Brown, Chris              11 Sunbury Big Walnut    19:04.94   64             
 65 Brassfield, Clay          11 Hebron Lakewood       19:07.29   65             
 66 Hurst, Alex               11 Granville             19:08.47   66             
 67 Cooper, Jonah             11 Granville             19:09.10   67             
 68 Clabaugh, Joshua          11 Marion River Valley   19:12.60   68             
 69 Messmer, Jeff              9 Canal Winchester      19:16.71   69             
 70 Mondesir, Legrand         11 Col. Centennial       19:17.16   70             
 71 Kollar, Tim               11 Bishop Watterson      19:19.24   71             
 72 Pierce, Matt              11 Marion River Valley   19:19.67   72             
 73 Thomas, Scott             10 Buckeye Valley        19:21.49   73             
 74 Rubin, Randy              12 Col. Bexley           19:24.29   74             
 75 Marsh, Adam                9 Canal Winchester      19:26.68   75             
 76 Goeke, Steve              12 Bishop Watterson      19:38.71   76             
 77 Whitman, Jesse            10 Sparta Highland       19:40.46   77             
 78 Copeland, Bob             11 Heath                 19:41.69   78             
 79 Spring, David             11 Utica                 19:42.04   79             
 80 Backovski, Andrew         10 London                19:44.19   80             
 81 Humphrey, Zac             11 Hebron Lakewood       19:45.00   81             
 82 Dixon, Matt                9 Utica                 19:46.39   82             
 83 Kasler, Isaiah             9 Ashville Tea          19:52.74   83             
 84 Werzinske, John           11 Ashville Tea          19:55.93   84             
 85 Van Gundy, Jason          10 Jonathan Alder        20:00.94   85             
 86 Bauer, Ryan               10 Eastmoor Academy      20:01.26                  
 87 Lotufo, Marcelo           10 Sunbury Big Walnut    20:02.06   86             
 88 Russell, Shayne           11 Sunbury Big Walnut    20:02.69   87             
 89 Sanders, Brandon           9 London                20:05.46   88             
 90 Evans, Brandon             9 Buckeye Valley        20:05.83   89             
 91 Hinkle, Warren             9 Sparta Highland       20:08.90   90             
 92 Teetzel, Zach             10 Canal Winchester      20:15.00   91             
 93 Woodyard, Bret             9 Licking Valley        20:19.60   92             
 94 Deffet, Colin             12 Buckeye Valley        20:24.93   93             
 95 Yaussy, Nathan            12 Buckeye Valley        20:27.92   94             
 96 Cohagen, Jeff             11 Buckeye Valley        20:29.31   95             
 97 Gustafson, Eric           11 Heath                 20:30.30   96             
 98 Pinson, Avery             12 Hebron Lakewood       20:31.72   97             
 99 Demchak, Paul             12 Heath                 20:52.26   98             
100 Strausz, Greg              9 Heath                 20:58.46   99             
101 Kimbler, Ben               9 Sunbury Big Walnut    21:01.30  100             
102 Hughes, Jim                9 Sparta Highland       21:09.35  101             
103 Kirby, Christopher        12 Licking Valley        21:10.50  102             
104 Wheeler, Dane             10 Eastmoor Academy      21:11.91                  
105 Chandler, Mark            12 Hamilton Township     21:16.31                  
106 Gilmore, John             10 Hamilton Township     21:38.78                  
107 Neward, Travis            11 Jonathan Alder        21:39.52  103             
108 Black, Andy               11 Hebron Lakewood       21:43.28  104             
109 Steil, Chris              12 Hebron Lakewood       21:44.06  105             
110 Fahrenholz, Michael       12 Buckeye Valley        21:45.00  106             
111 Hoon, Robert              12 Licking Valley        21:46.14  107             
112 Leffler, Jacob            11 Jonathan Alder        21:53.81  108             
113 Green, Adam               12 Eastmoor Academy      22:07.96                  
114 Purvis, Kyle              10 Marion River Valley   22:14.96  109             
115 Wehrs, James               9 Utica                 22:22.30  110             
116 Watkins, Matt             11 Col. Centennial       22:24.60  111             
117 Wilbur, David              9 Col. Centennial       22:27.41  112             
118 Nichols, Brandon          12 Hamilton Township     22:40.77                  
119 Keefe, J.P.               11 Hebron Lakewood       25:04.04  113             
120 Sullivan, Jeremiah        10 Jonathan Alder        25:10.45  114             
121 Smith, Brandon            10 Jonathan Alder        29:32.82  115             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Col. St. Francis DeSales     64    4    5   11   17   27   35   46          
      Total Time:  1:25:27.35                                                    
         Average:    17:05.47                                                    
   2 Granville                   114    7   16   28   31   32   66   67          
      Total Time:  1:28:04.83                                                    
         Average:    17:36.97                                                    
   3 Col. Bexley                 121   14   21   22   25   39   44   74          
      Total Time:  1:28:41.87                                                    
         Average:    17:44.38                                                    
   4 Col. Centennial             148    6   13   23   36   70  111  112          
      Total Time:  1:28:52.33                                                    
         Average:    17:46.47                                                    
   5 Sparta Highland             164    1   10   24   52   77   90  101          
      Total Time:  1:28:56.48                                                    
         Average:    17:47.30                                                    
   6 Powell Olentangy Liberty    165    3   20   41   48   53   54   61          
      Total Time:  1:29:55.79                                                    
         Average:    17:59.16                                                    
   7 Col. Bishop Watterson       167   18   33   34   40   42   71   76          
      Total Time:  1:30:24.09                                                    
         Average:    18:04.82                                                    
   8 Canal Winchester            183    2    8   29   69   75   91               
      Total Time:  1:29:55.22                                                    
         Average:    17:59.05                                                    
   9 London                      230   30   38   47   55   60   80   88          
      Total Time:  1:32:42.15                                                    
         Average:    18:32.43                                                    
  10 Ashville Teays Valley       277   37   45   50   62   83   84               
      Total Time:  1:34:17.28                                                    
         Average:    18:51.46                                                    
  11 Newark Licking Valley       300   12   43   51   92  102  107               
      Total Time:  1:35:37.17                                                    
         Average:    19:07.44                                                    
  12 Marion River Valley         325   19   57   68   72  109                    
      Total Time:  1:37:16.03                                                    
         Average:    19:27.21                                                    
  13 Sunbury Big Walnut          327   56   58   63   64   86   87  100          
      Total Time:  1:35:58.54                                                    
         Average:    19:11.71                                                    
  14 Heath                       340    9   59   78   96   98   99               
      Total Time:  1:36:51.06                                                    
         Average:    19:22.22                                                    
  15 Utica                       346   26   49   79   82  110                    
      Total Time:  1:38:19.05                                                    
         Average:    19:39.81                                                    
  16 Delaware Buckeye Valley     364   15   73   89   93   94   95  106          
      Total Time:  1:37:44.74                                                    
         Average:    19:32.95                                                    
  17 Hebron Lakewood             452   65   81   97  104  105  113               
      Total Time:  1:42:51.35                                                    
         Average:    20:34.27                                                    
  18 Plain City Jonathan Alder   525   85  103  108  114  115                    
      Total Time:  1:58:17.54                                                    
         Average:    23:39.51