Central District
2002 Boys Cross Country Tournament
Division I

.

X
  Boys Division I - District 1 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16
      positions not on a qualifying team advance to the Regional Tournament. Teams and individuals shown
      in bold advance to the regional tournament at Lancaster next Saturday, October 19, 2002.
 Central District Div.1/Reg 3 Champ Meet                    Hy-Tek's Meet Manager
                               D I Boys - 10/12/02                               
                                   District 1                                    
                                    10/12/02                                     
                              Last Completed Event                               
 
Event 3  Boys 5k Run CC BOYS D1 D1
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Ealy, John                11 Reynoldsburg          15:10.81    1             
  2 Sturges, Robert           12 Upper Arlington       15:45.46    2             
  3 Parker, Joe               10 Reynoldsburg          15:49.23    3             
  4 Trein, Jeremy             10 Reynoldsburg          15:53.34    4             
  5 Byers, Tommy              12 Dublin Coffman        15:56.55    5             
  6 Richardson, Mike          12 Pickerington          15:57.05    6             
  7 Reeves, Nick              12 Dublin Coffman        16:00.50    7             
  8 Kapus, Michael            12 Worth. Thoma          16:08.96    8             
  9 Baker, Ben                11 Dublin Scioto         16:09.45    9             
 10 Thurber, Chris            10 Worth. Thoma          16:19.26   10             
 11 Wohlever, Matt            11 Worth. Kilbourne      16:20.57   11             
 12 Brown, Jason              11 Westerville South     16:24.08   12             
 13 Ryan, Kevin               12 Worth. Thoma          16:25.60   13             
 14 Nichols, Hunter           11 Pickerington          16:27.84   14             
 15 Spellis, Mike             12 Worth. Kilbourne      16:29.19   15             
 16 Pokora, Mark              11 Pickerington          16:36.33   16             
 17 Marn, Riley               10 Pickerington          16:37.66   17             
 18 Everhart, Josh            11 Pickerington          16:40.56   18             
 19 Hoogeveen, Eric           11 Westerville South     16:43.17   19             
 20 Cessna, Trevor            12 Pickerington          16:45.49   20             
 21 Harmon, Scott             12 Westerville North     16:46.44   21             
 22 Bauer, Brandon            11 Reynoldsburg          16:51.07   22             
 23 Doss, Charles             12 Worth. Thoma          16:52.50   23             
 24 Davidson, Andrew          12 Upper Arlington       16:53.39   24             
 25 DiFrancesco, David        12 Upper Arlington       16:54.03   25             
 26 Jones, Justin             11 Worth. Thoma          16:55.87   26             
 27 Insley, Robert            12 Worth. Thoma          16:56.82   27             
 28 Lamneck, Glenn            12 Teays Valley          17:00.23   28             
 29 Knecht, Chris              9 Worth. Kilbourne      17:00.68   29             
 30 Brookhart, Brent          12 Westerville South     17:01.14   30             
 31 Quellhorst, Jason         12 Reynoldsburg          17:03.35   31             
 32 Moneyhon, John            11 Dublin Coffman        17:03.95   32             
 33 Tomashuk, Tim             11 Worth. Thoma          17:06.13   33             
 34 Weaver, Bruce             12 Reynoldsburg          17:08.86   34             
 35 DiBartola, Mike           10 Worth. Kilbourne      17:12.18   35             
 36 Lehman, Ben               12 Westerville South     17:13.91   36             
 37 Krishnasamy, Ravi         12 Pickerington          17:14.99   37             
 38 Bowman, Graham             9 Upper Arlington       17:18.54   38             
 39 Morgan, Brian             12 Worth. Kilbourne      17:19.84   39             
 40 Davis, Ryan               12 Westerville South     17:25.19   40             
 41 Kessler, Matt             10 Reynoldsburg          17:27.24   41             
 42 Francis, Adam             12 Marysville            17:30.63   42             
 43 Cheugh, Bob               12 Westerville North     17:33.81   43             
 44 Clark, Matt               10 Dublin Scioto         17:34.85   44             
 45 Englehart, Ben             9 Westerville North     17:36.73   45             
 46 Hall, A.J.                11 Dublin Coffman        17:37.51   46             
 47 Davis, Clay               10 Dublin Coffman        17:38.14   47             
 48 McCombs, Ben              10 Upper Arlington       17:38.69   48             
 49 Brookhart, Bradley        10 Westerville South     17:39.68   49             
 50 Aeschbury, Alex           10 Westerville North     17:43.49   50             
 51 Knox, Alan                11 Marysville            17:44.15   51             
 52 Bowshier, Dustin          10 Grove City            17:47.62   52             
 53 Taylor, Clayton           12 Dublin Scioto         17:55.56   53             
 54 Liggett, Alex             10 Dublin Coffman        17:57.16   54             
 55 Long, Andy                10 Upper Arlington       17:57.57   55             
 56 Long, Matt                10 Upper Arlington       17:58.03   56             
 57 Bloom, Andrew             10 Worth. Kilbourne      17:58.47   57             
 58 Brown, Brandon            10 Teays Valley          17:59.45   58             
 59 Mathews, Mark              9 Westerville North     18:00.26   59             
 60 Gaddis, Curtis            12 Col. Northland        18:01.13   60             
 61 Baker, Brian              10 Dublin Scioto         18:03.87   61             
 62 DelGrosso, Nick            9 Marysville            18:04.57   62             
 63 Keesee, Nate              11 Marysville            18:05.08   63             
 64 Nichols, Alex             12 Marysville            18:07.10   64             
 65 Gellenbeck, Joey          11 Dublin Coffman        18:09.28   65             
 66 White, Derek              12 Marysville            18:10.59   66             
 67 Adkins, Ben               12 Westerville South     18:11.47   67             
 68 Davis, Kyle                9 Dublin Scioto         18:12.73   68             
 69 Babka, Joey               10 Worth. Kilbourne      18:13.88   69             
 70 Harmon, Lenard            10 Col. Northland        18:18.75   70             
 71 Moore, Alex               10 Dublin Scioto         18:19.60   71             
 72 Shirey, Chris             11 Teays Valley          18:21.40   72             
 73 Ohlinger, Sam             11 Teays Valley          18:24.69   73             
 74 Bryden, Jon               11 Dublin Scioto         18:33.66   74             
 75 Trout, Eric               12 Col. Northland        18:34.44   75             
 76 Gaddis, Matthew           12 Col. Northland        18:41.94   76             
 77 Kozlesky, Joel             9 Westerville North     18:52.32   77             
 78 Wheeler, Josh             10 Col. Northland        18:53.20   78             
 79 Wasko, Aaron              11 Marysville            19:03.80   79             
 80 Kasler, David             10 Teays Valley          19:10.04   80             
 81 Phillips, Quentin         11 Col. Walnut Ridge     19:23.57                  
 82 Morrow, Jeremiah          11 Grove City            19:27.16   81             
 83 Ridgway, Bill             10 Westerville North     19:39.81   82             
 84 Snyder, Miles             10 Grove City            19:47.14   83             
 85 Hamann, Shaun              9 Grove City            19:52.27   84             
 86 Castle, Aaron             11 Grove City            19:52.91   85             
 87 Boyd, Justin              11 Col. Northland        19:58.81   86             
 88 Seipel, Donald            10 Grove City            20:02.11   87             
 89 Heckler, Adam             10 Teays Valley          20:09.98   88             
 90 Henley, Demetrius          9 Col. Walnut Ridge     20:47.39                  
 91 Sanchez, Mark              9 Col. Northland        21:08.64   89             
 92 Oerol, Nicholas            9 Grove City            21:12.98   90             
 93 Werzenski, John           10 Teays Valley          22:46.12   91             
 94 Henley, Sexton             9 Col. Walnut Ridge     23:19.38                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Reynoldsburg                 61    1    3    4   22   31   34   41          
      Total Time:  1:20:47.80                                                    
         Average:    16:09.56                                                    
   2 Pickerington                 71    6   14   16   17   18   20   37          
      Total Time:  1:22:19.44                                                    
         Average:    16:27.89                                                    
   3 Worth. Thomas Worthington    80    8   10   13   23   26   27   33          
      Total Time:  1:22:42.19                                                    
         Average:    16:32.44                                                    
   4 Worthorthington Kilbourne   129   11   15   29   35   39   57   69          
      Total Time:  1:24:22.46                                                    
         Average:    16:52.50                                                    
   5 Westerville South           137   12   19   30   36   40   49   67          
      Total Time:  1:24:47.49                                                    
         Average:    16:57.50                                                    
   6 Dublin Coffman              137    5    7   32   46   47   54   65          
      Total Time:  1:24:16.65                                                    
         Average:    16:51.33                                                    
   7 Upper Arlington             137    2   24   25   38   48   55   56          
      Total Time:  1:24:30.11                                                    
         Average:    16:54.03                                                    
   8 Westerville North           218   21   43   45   50   59   77   82          
      Total Time:  1:27:40.73                                                    
         Average:    17:32.15                                                    
   9 Dublin Scioto               235    9   44   53   61   68   71   74          
      Total Time:  1:27:56.46                                                    
         Average:    17:35.30                                                    
  10 Marysville                  282   42   51   62   63   64   66   79          
      Total Time:  1:29:31.53                                                    
         Average:    17:54.31                                                    
  11 Ashville Teays Valley       311   28   58   72   73   80   88   91          
      Total Time:  1:30:55.81                                                    
         Average:    18:11.17                                                    
  12 Col. Northland              359   60   70   75   76   78   86   89          
      Total Time:  1:32:29.46                                                    
         Average:    18:29.90                                                    
  13 Grove City                  385   52   81   83   84   85   87   90          
      Total Time:  1:36:47.10                                                    
         Average:    19:21.42                                                    


  Boys Division I - District 2 Results:  Top four teams and those individuals finishing in the top 16 positions
      not on a qualifying team advance to the Regional Tournament. Teams and individuals shown in bold advance
      to the regional tournament at Lancaster next Saturday, October 19, 2002.
 Central District Div.1/Reg 3 Champ Meet                    Hy-Tek's Meet Manager
                               D I Boys - 10/12/02                               
                                   District 2                                    
                                    10/12/02                                     
                              Last Completed Event                               
 
Event 4  Boys 5k Run CC BOYS D1 D2
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Burkitt, Alan             12 Hilliard Davidson     15:28.16    1             
  2 Nichols, Christian        12 Hilliard Davidson     15:42.66    2             
  3 Thomas, Evan              12 Lancaster             15:43.09    3             
  4 Bailey, Alex              12 Hilliard Davidson     15:43.65    4             
  5 Spellman, RY              12 Hilliard Davidson     15:54.63    5             
  6 Fowle, Michael            11 Col. St. Charles      16:12.83    6             
  7 Farah, Sharmarke          12 Col. Brookhaven       16:15.26    7             
  8 Brown, Nate               12 Gahanna Lincoln       16:17.05    8             
  9 Hoye, Derek               11 Col. St. Charles      16:18.26    9             
 10 Belohlavek, Curt          12 Delaware Hayes        16:20.59   10             
 11 Milliser, Travis          12 Lancaster             16:26.56   11             
 12 Darnes, Jeremy            12 Newark                16:27.50   12             
 13 Brink, Josh               11 Hilliard Davidson     16:29.83   13             
 14 King, Nate                10 Hilliard Davidson     16:30.23   14             
 15 Hoffman, Phil             11 Hilliard Darby        16:30.63   15             
 16 Hassan, Mohamed           12 Col. Brookhaven       16:31.18   16             
 17 Ellison, Ryan             12 Lewis Center          16:32.72   17             
 18 Schilling, Ryan           10 Gahanna Lincoln       16:33.64   18             
 19 Deeds, Gabe               11 Gahanna Lincoln       16:37.07   19             
 20 Coppel, John               9 Col. St. Charles      16:37.92   20             
 21 Hall, Nate                10 Gahanna Lincoln       16:42.01   21             
 22 Bednarski, Joey           10 Lewis Center          16:42.87   22             
 23 Suazo, Darrel             12 Col. West             16:44.27                  
 24 Kelly, Chris              12 Col. St. Charles      16:50.44   23             
 25 French, Kyle              11 Lewis Center          16:56.59   24             
 26 Wibberley, Aaron          10 Lewis Center          16:57.26   25             
 27 Baisden, Jason            12 Pataskala Wa          17:00.19   26             
 28 Amerine, Bryan            12 Hilliard Davidson     17:00.54   27             
 29 Bonham, Allen             12 Lancaster             17:00.97   28             
 30 Koppel, Dan               12 Gahanna Lincoln       17:01.33   29             
 31 Orellana, Robert          11 Col. St. Charles      17:06.98   30             
 32 Ollish, Nathan            12 Pataskala Wa          17:07.54   31             
 33 Torvik, Ben               11 Col. Whetstone        17:08.64   32             
 34 Martin, Patrick           12 Newark                17:09.36   33             
 35 Wakley, Jason             11 Gahanna Lincoln       17:11.40   34             
 36 Coppel, Stephen           10 Col. St. Charles      17:12.12   35             
 37 Miller, Sean              11 Mt. Vernon            17:12.87   36             
 38 Beeler, Chris             11 Lewis Center          17:13.94   37             
 39 McCandlish, Zach          11 Lancaster             17:14.80   38             
 40 Reeder, Colin             12 Col. Whetstone        17:15.95   39             
 41 Zimmer, Alex              10 Hilliard Darby        17:18.49   40             
 42 Brodegard, David          11 Delaware Hayes        17:20.39   41             
 43 Wilson, Andrew            12 Mt. Vernon            17:22.34   42             
 44 Weibel, Brendan           11 Col. St. Charles      17:24.57   43             
 45 Penquite, Bryan           12 Hilliard Darby        17:25.42   44             
 46 Koppel, David             10 Gahanna Lincoln       17:26.64   45             
 47 Ortman, Jeff              10 Col. Whetstone        17:26.99   46             
 48 Purpura, Joey              9 Pataskala Wa          17:28.84   47             
 49 Henderson, James           9 Newark                17:29.75   48             
 50 Prescott, Jacob            9 Newark                17:31.25   49             
 51 Hoffman, Nate              9 Hilliard Darby        17:33.84   50             
 52 Goldstein, Jeremy         11 Pataskala Wa          17:34.57   51             
 53 Jones, Philip             10 Newark                17:36.69   52             
 54 Wright, Kyle              11 Lancaster             17:37.65   53             
 55 Rice, Kyle                11 Marion Harding        17:38.86   54             
 56 Walllace, Chet             9 Lancaster             17:40.32   55             
 57 Esber, Zach               10 Lewis Center          17:41.21   56             
 58 Lee, Tom                  11 Mt. Vernon            17:42.46   57             
 59 Thress, Jason             12 Pataskala Wa          17:43.83   58             
 60 Tramontana, Tyler         11 Marion Harding        17:44.17   59             
 61 Boylan, Heath             11 Mt. Vernon            17:44.78   60             
 62 Conley, Aaron             11 Hilliard Darby        17:45.35   61             
 63 Smith, Jared              11 Mt. Vernon            17:46.53   62             
 64 Ash, Chuck                12 Delaware Hayes        17:52.87   63             
 65 Westlake, Matt             9 Pataskala Wa          17:54.54   64             
 66 Stratton, Phil            11 Lancaster             18:08.19   65             
 67 Hobson, Max               11 Col. Whetstone        18:09.74   66             
 68 Kammer, Ryan              12 Galloway Westland     18:14.99   67             
 69 Medeiros, Christian       11 Lewis Center          18:18.18   68             
 70 Thompson, Matt            11 Hilliard Darby        18:19.01   69             
 71 Farah, Qorah              11 Col. Brookhaven       18:22.70   70             
 72 Robbins, Tommy            11 Pataskala Wa          18:24.02   71             
 73 Ackley, Jon               12 Galloway Westland     18:24.75   72             
 74 Moore, Steve              10 Col. Whetstone        18:28.60   73             
 75 Allbaugh, Jeffrey         10 Newark                18:29.93   74             
 76 Powers, Joshua             9 Newark                18:33.03   75             
 77 Hoisington, Dan           12 Delaware Hayes        18:36.14   76             
 78 Sisler, Bryant             9 Marion Harding        18:36.61   77             
 79 Morvay, Zak               10 Marion Harding        18:37.55   78             
 80 Cosgrove, Sam             10 Hilliard Darby        18:39.38   79             
 81 Stickley, Brad            11 Mt. Vernon            18:41.94   80             
 82 Mossor, Matt              11 Groveport-Madison     18:46.12   81             
 83 Schmuker, Joel            11 Marion Harding        18:49.14   82             
 84 Bennett, Thomas           12 Groveport-Madison     18:53.39   83             
 85 Compton, Scot             12 Groveport-Madison     18:54.62   84             
 86 Davey, Tim                10 Marion Harding        19:03.35   85             
 87 Williams, Matt            11 Delaware Hayes        19:04.49   86             
 88 Benton, Ryan              11 Groveport-Madison     19:07.60   87             
 89 Williams, Larry           12 Groveport-Madison     19:10.33   88             
 90 Ali, Abduhali             11 Galloway Westland     19:21.95   89             
 91 Hagwood, Chris            12 Col. West             19:31.35                  
 92 Kohler, Jay               10 Groveport-Madison     19:33.60   90             
 93 Patterson, Matt           10 Mt. Vernon            19:42.43   91             
 94 Slonaker, Nate            12 Groveport-Madison     19:54.14   92             
 95 Ali, Mohamed              10 Col. Brookhaven       20:06.83   93             
 96 Alvarado, Martin          12 Galloway Westland     20:07.37   94             
 97 Braddy, Mychal             9 Marion Harding        20:28.42   95             
 98 Hayes, Chris              11 Delaware Hayes        20:48.45   96             
 99 Wegman, Josh               9 Galloway Westland     21:08.23   97             
100 Hines, Anthony             9 Delaware Hayes        22:43.38   98             
101 Brant, Ramone             10 Col. Brookhaven       24:28.87   99             
102 South, Ian                 9 Col. West             28:18.55                  
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Hilliard Davidson            25    1    2    4    5   13   14   27          
      Total Time:  1:19:18.93                                                    
         Average:    15:51.79                                                    
   2 Col. St. Charles             88    6    9   20   23   30   35   43          
      Total Time:  1:23:06.43                                                    
         Average:    16:37.29                                                    
   3 Gahanna Lincoln              95    8   18   19   21   29   34   45          
      Total Time:  1:23:11.10                                                    
         Average:    16:38.22                                                    
   4 Lewis Center Olentangy      125   17   22   24   25   37   56   68          
      Total Time:  1:24:23.38                                                    
         Average:    16:52.68                                                    
   5 Lancaster                   133    3   11   28   38   53   55   65          
      Total Time:  1:24:03.07                                                    
         Average:    16:48.62                                                    
   6 Newark                      194   12   33   48   49   52   74   75          
      Total Time:  1:26:14.55                                                    
         Average:    17:14.91                                                    
   7 Hilliard Darby              210   15   40   44   50   61   69   79          
      Total Time:  1:26:33.73                                                    
         Average:    17:18.75                                                    
   8 Pataskala Watkins Mem.      213   26   31   47   51   58   64   71          
      Total Time:  1:26:54.97                                                    
         Average:    17:23.00                                                    
   9 Col. Whetstone              256   32   39   46   66   73                    
      Total Time:  1:28:29.92                                                    
         Average:    17:41.99                                                    
  10 Mt. Vernon                  257   36   42   57   60   62   80   91          
      Total Time:  1:27:48.98                                                    
         Average:    17:33.80                                                    
  11 Delaware Hayes              276   10   41   63   76   86   96   98          
      Total Time:  1:29:14.48                                                    
         Average:    17:50.90                                                    
  12 Col. Brookhaven             285    7   16   70   93   99                    
      Total Time:  1:35:44.84                                                    
         Average:    19:08.97                                                    
  13 Marion Harding              350   54   59   77   78   82   85   95          
      Total Time:  1:31:26.34                                                    
         Average:    18:17.27                                                    
  14 Galloway Westland           419   67   72   89   94   97                    
      Total Time:  1:37:17.29                                                    
         Average:    19:27.46                                                    
  15 Groveport-Madison           423   81   83   84   87   88   90   92          
      Total Time:  1:34:52.06                                                    
         Average:    18:58.42                                                    



X