Ohio High School Athletic Association
Central District
Baseball Tournament Information

2018
CDAB.org Home Coaches Login
Photos courtesy of
Impact Action Sports Photography
and Anthony Brown

 Past Sectional/District Results

2017 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2016 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2015 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2014 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2013 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2012 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2011 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2010 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2009 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2008 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III      Division IV

2007 Sectional District Results
Division I     Division II
Division III     Division IV

2006 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2005 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2004 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2003 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2002 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

2001 Sectional District Results
Division I      Division II
Division III     Division IV

Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes

Tournament Manager: Mark Aprile, Manager, Director of Student Activities, Pickerington Local Schools, 90 N East Street, Pickerington, 43147 B: 614-834-2143, F: 614-833-3641, Email: mark_aprile@plsd.us.
The Tournament Manager will make all decisions regarding playability of the home field.  If the home field is unplayable the game will be transferred to the visiting field.  If both fields are unplayable, the Tournament Manager will determine where and when the game will be played.
CDAB Board Member Sport Liaison: Ryan Fitzgerald, Athletic Administrator, Hamilton Township HighSchool, 1105 Rathmell Road, Columbus, 43207. B: 614-491-8044 Ext. 1808; Fax: 614-492-1495; Email: rfitzgerald@hlsd.org.

Central District Baseball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - District Games Only!

 2018 Sectional / District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Central 1 District Central 1 District Central 1 District Central District
Central 2 District Central 2 District Central 2 District  
Central 3 District      
Central 4 District      
2018 OHSAA Statewide Brackets

Division I Sectional Tournaments: May 7 and 9, 2018
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team of each bracket at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Central District Schools:  Big Walnut, Briggs, Canal Winchester, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Grove City, Groveport-Madison, Hamilton Township, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Lancaster, Licking Heights, Marion Harding, Marysville, Mifflin, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, St. Charles, Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone, Whitehall-Yearling, Worthington Kilbourne.  (45)
East District Schools: Tri-Valley. (1)
Southeast District Schools
: Chillicothe, Logan. (2)

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be mailed to each athletic administrators.  All teams will be seeded.  Schools will not vote for themselves during the seeding process.

Draw Meeting:  A mandatory meeting of coaches to draw for positions onto one of four district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018 at Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road at 1:30 p.m.  with the placement of teams on the brackets at 2:00 p.m. 

District Qualifiers: Sixteen teams advance from the Sectional Tournaments to the District Tournaments.

Division I District Tournaments: May 14, 15, 16, and 17, 2018.
Mark Aprile, Manager, Director of Student Activities, Pickerington Local Schools, 90 N East Street, Pickerington, 43147 P: 614-834-2143, F: 614-833-3641, Email: mark_aprile@plsd.us.

NOTE: District Tournament games the better seeded team will be the home team. Tournament sites subject to change.

District semi-final games
May 14 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
May 15 at 5:00 p.m. - Sites to be determined

District final games
May 16 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
May 17 at 5:00 p.m. - Sites to be determined

Regional Qualifiers: Four teams to the Region 2 Tournament at Dublin Coffman HS.
Semifinal #1 - May 24 at 2:00 p.m. - Central 3
winner (home) vs. Central 2 winner (visitor)
Semifinal #2 - May 24 at 5:00 p.m. - Central 1 winner (home) vs. Central 4
winner (visitor)

Final - May 25 at 5:00 p.m. at Dublin Coffman High School


Central District Baseball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - District Games Only!

 2018 Sectional / District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Central 1 District Central 1 District Central 1 District Central District
Central 2 District Central 2 District Central 2 District  
Central 3 District      
Central 4 District      
2018 OHSAA Statewide Brackets

Division II Sectional Tournament: May 8 and 10, 2018.
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team of each bracket at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Schools:  Amanda-Clearcreek, Beechcroft, Bexley, Bishop Hartley, Bishop Watterson, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Centennial, East (Columbus), Eastmoor Academy, Granville, Heath, Highland (Sparta), Independence (Columbus), Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Licking Valley, Linden McKinley, London, Marion-Franklin, River Valley (Caledonia), South (Columbus), St. Francis De Sales (Columbus). (23) 

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be mailed to each athletic administrators.  All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seeding process.

Draw Meeting:  A mandatory meeting of coaches to draw for positions onto one of two district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018 at Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road at 1:30 p.m.  with the placement of teams on the brackets at 2:00 p.m. 

District Qualifiers:  Eight teams advance from the Sectional Tournaments to the District Tournaments.

Division II District Tournaments: May 14, 15, 16, and 17, 2018.
Mark Aprile, Manager, Director of Student Activities, Pickerington Local Schools, 90 N East Street, Pickerington, 43147 B: 614-834-2143, F: 614-833-3641, Email: mark_aprile@plsd.us.

NOTE: District Tournament games the better seeded team will be the home team. Tournament sites subject to change.

District semi-final games
May 14 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
May 15 at 5:00 p.m. - Sites to be determined

District final games
May 16 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
May 17 at 5:00 p.m. - Sites to be determined

Regional Qualifiers:  Two teams to the Regional Tournament.  Central 1 to the Region 6 Tournament at Carter Park, Bowling Green.  Central 2 to the Region 8 Tournament at Mason HS.

Region 6 Tournament at Carter Park, Bowling Green
Semifinal #1 - May 24 at 2:00 p.m. - Parma winner (home) vs. Hamler winner (visitor)
Semifinal #2 - May 24 at 5:00 p.m. - Tiffin winner (home) vs. Central 1 winner (visitor)
Final - May 25 at 5:00 p.m. at Carter Park, Bowling Green

Region 8 Tournament at Mason High School
Semifinal #1 - May 24 at 2:00 p.m. - Southwest 2 winner (home) vs. Southwest 1 winner (visitor)
Semifinal #2 - May 24 at 5:00 p.m. - Southwest 3 winner (home) vs. Central 2 winner (visitor)
Final - May 25 at 5:00 p.m. at Mason High School


Central District Baseball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - District Games Only!

 2018 Sectional / District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Central 1 District Central 1 District Central 1 District Central District
Central 2 District Central 2 District Central 2 District  
Central 3 District      
Central 4 District      
2018 OHSAA Statewide Brackets

Division III Sectional Tournaments:  May 8 and 10, 2018.
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team of each bracket at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Schools: Africentric Early College, Bishop Ready, Columbus Academy, East Knox, Elgin, Fairbanks, Fredericktown, Grandview Heights, Johnstown-Monroe, Liberty Union, Madison Plains, Mount Gilead, Newark Catholic, North Union, Northmor, Northridge (Johnstown), Pleasant, Utica, West Jefferson, Worthington Christian. (20)          

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be mailed to each athletic administrators.  All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seeding process.

Draw Meeting:  A mandatory meeting of coaches to draw for positions onto one of two district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018 at Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road at 1:30 p.m.  with the placement of teams on the brackets at 2:00 p.m. 

District Qualifiers:  Eight teams advance from the Sectional Tournaments to the District Tournaments.

Division III District Tournaments: May 14, 15, 16, and 17, 2018.
Mark Aprile, Manager, Director of Student Activities, Pickerington Local Schools, 90 N East Street, Pickerington, 43147 B: 614-834-2143, F: 614-833-3641, Email: mark_aprile@plsd.us.

NOTE: District Tournament games the better seeded team will be the home team. Tournament sites subject to change.

District semi-final games
May 14 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
May 15 at 5:00 p.m. - Sites to be determined

District final games
May 16 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
May 17 at 5:00 p.m. - Sites to be determined


Regional Qualifiers:
  Two
teams to the Regional Tournament.  Central 1 to the Region 10 Tournament at Elida Middle School.  Central 2 to the Region 11 Tournament at Ohio Dominican University.

Region 10 Tournament at Elida Middle School
Semifinal #1 - May 24 at 2:00 p.m. - Elida winner (home) vs. Shelby winner (visitor)
Semifinal #2 - May 24 at 5:00 p.m. - Central 1 winner (home) vs. Defiance winner (visitor)
Final - May 25 at 5:00 p.m. at Elida Middle School

Region 11 Tournament at Ohio Dominican University
Semifinal #1 - May 24 at 5:00 p.m. - East winner (home) vs. Central 2 winner (visitor) at ODU
Semifinal #2 - May 24 at 5:00 p.m. - Chillicothe 1 winner (home) vs. Chillicothe 2 winner (visitor) at Paints Stadium
Final - May 25 at 5:00 p.m. at Ohio Dominican University


Central District Baseball Tournament Emergency Contact Form
Tournament Pass List - District Games Only!

 2018 Sectional / District Tournament Brackets

Division I Division II Division III Division IV
Central 1 District Central 1 District Central 1 District Central District
Central 2 District Central 2 District Central 2 District  
Central 3 District      
Central 4 District      
2018 OHSAA Statewide Brackets

REVISED
3/13/2018 - removed Gahanna Christian
3/13/2018 - removed Granville Christian
2/27/2018 - removed Patriot Preparatory

Division IV Sectional Tournament:  May 5 (if needed), 7 and 9, 2018.
Sectional tournament games will be played on the home field of the better seeded team of each bracket at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.

Schools: Berne Union, Cardington-Lincoln, Centerburg, Danville, Delaware Christian, Fairfield Christian, Fisher Catholic, Grove City Christian, Harvest Preparatory, Madison Christian, Millersport, Ridgedale, Shekinah Christian, Tree of Life Christian, Wellington School. (15)

Seeding: All seeding will be done on-line using the Central District web site (www.cdab.org).  Complete seeding instructions will be mailed to each athletic administrators.  All teams will be seeded. Schools will not vote for themselves during the seeding process.

Draw Meeting:  A mandatory meeting of coaches to draw for positions onto one of four district tournament brackets will be held on Sunday, April 29, 2018 at Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road at 1:30 p.m.  with the placement of teams on the brackets at 2:00 p.m. 

District Qualifiers:  Four teams advance to the District Tournament.

Division IV District Tournament:  May 14 and 16, 2018
Mark Aprile, Manager, Director of Student Activities, Pickerington Local Schools, 90 N East Street, Pickerington, 43147 B: 614-834-2143, F: 614-833-3641, Email: mark_aprile@plsd.us.

NOTE: District Tournament games the better seeded team will be the home team. Tournament sites subject to change.

District semi-final games
May 14 at 5:00 p.m. - Sites to be determined

District final games
May 16 at 5:00 p.m. - Sites to be determined
 

Regional Qualifier:  One team to the Region 15 tournament at Beavers Field, Lancaster.
Semifinal #1 - May 24 at 2:00 p.m. - Central winner (home) vs. Chillicothe 1 winner (visitor)
Semifinal #2 - May 24 at 5:00 p.m. - East winner (home) vs. Chillicothe 2 winner (visitor)
Final - May 25 at 5:00 p.m. at Beaver Field, Lancaster


[ Home | About CDAB | Member Schools | Sports | Contact Us ]
Questions, Comments, Suggestions?   Contact: Webmaster